Zgrzytanie zębami - skąd się bierze i jak je leczyć? Bruksizm - sprawdź, jak leczyć nocne zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami - skąd się bierze i jak je leczyć? Bruksizm - sprawdź, jak leczyć nocne zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami, nazywane też bruksizmem, to powszechny problem zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Choć może wydawać się niewinnym nawykiem, może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej. W tym artykule dowiesz się, dlaczego dochodzi do zgrzytania zębami, jakie są objawy oraz jak skutecznie leczyć ten problem.

Zgrzytanie zębami u dzieci - Przyczyny i objawy

Zgrzytanie zębami u dzieci, znane również jako bruksizm dziecięcy, jest częstym zjawiskiem, które często występuje w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Istnieje wiele przyczyn zgrzytania zębami u dzieci, takich jak:

 • Niewłaściwa zgryz i nierówności w budowie zgryzu
 • Stres, lęk i napięcie emocjonalne
 • Nadmierna stymulacja mięśni szczękowych, na przykład poprzez gryzienie paznokci lub długotrwałe ssanie kciuka

Objawy zgrzytania zębami u dzieci mogą różnić się w zależności od wieku i indywidualnych czynników. Najczęstsze objawy to:

 • Ścieranie lub erozja szkliwa zębów
 • Ból szczęki i mięśni twarzy
 • Zwiększone wrażliwość zębów
 • Problemy z żuciem i jedzeniem
 • Ból głowy i uszu

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko zgrzyta zębami, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który oceni przyczyny i zaleci odpowiednie leczenie.

Zgrzytanie zębami w nocy u dzieci - Skutki i sposoby łagodzenia

Zgrzytanie zębami w nocy u dzieci, tzw. bruksizm nocny, jest szczególnie często spotykanym problemem. Poza fizycznymi objawami, takimi jak ścieranie szkliwa i ból szczęk, zgrzytanie zębami w nocy może prowadzić do wielu innych negatywnych skutków:

 • Zaburzenia snu i zmęczenie w ciągu dnia
 • Problemy z koncentracją i uczeniem się
 • Napięcie mięśni szczękowych i bóle głowy
 • Uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego

Aby złagodzić objawy zgrzytania zębami u dzieci w nocy, warto zastosować kilka prostych metod:

 • Stosowanie szyny ochronnej
 • Utrzymanie regularnego rytuału przed snem i relaksującej rutyny, np. ciepłej kąpieli
 • Unikanie stresujących sytuacji i rozmowy z dzieckiem o jego uczuciach i emocjach

Zgrzytanie zębami u dziecka - Diagnoza i leczenie

Diagnoza i leczenie zgrzytania zębami u dziecka powinno być przeprowadzone przez doświadczonego stomatologa.

Podczas wizyty stomatologicznej, lekarz przeprowadzi badanie jamy ustnej, oceni stan zgryzu dziecka, zdiagnozuje przyczyny zgrzytania oraz zaleci odpowiednie leczenie.

W przypadku lekkiego zgrzytania zębami u dziecka, zazwyczaj zaleca się monitorowanie sytuacji. Jeśli jednak objawy są poważne i wpływają na zdrowie i rozwój dziecka, lekarz może zastosować szynę ochronną, aparat ortodontyczny lub zalecić inną formę terapii.

Zgrzytanie zębami przez sen u dzieci - Przyczyny i skutki

Zgrzytanie zębami przez sen u dzieci, znane również jako bruksizm nocny, jest częstym zjawiskiem i może mieć różnorodne przyczyny.

Jedną z częstszych przyczyn jest stres i lęk. Inne przyczyny to nieprawidłowa struktura zgryzu i obecność robaków pasożytujących w organizmie dziecka.

Wpływ zgrzytania zębami na zdrowie dzieci jest poważny i może prowadzić do takich skutków, jak:

 • Ścieranie szkliwa zębów, co zwiększa ryzyko próchnicy
 • Ból mięśni szczękowych i trudności w żuciu
 • Zaburzenia snu i zmęczenie w ciągu dnia
 • Złą jakość snu, co może wpływać na rozwój i zdolności poznawcze dziecka

W przypadku zgrzytania zębami przez sen u dzieci, dobrze jest skonsultować się z lekarzem stomatologiem lub pediatrą, aby zidentyfikować przyczyny i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Zgrzytanie zębami u dzieci a robaki - Fakty i mity

Istnieje popularne przekonanie, że zgrzytanie zębami u dzieci jest związane z obecnością robaków pasożytujących w organizmie. Jednakże, brak jednoznacznych dowodów naukowych na takie powiązanie.

Zgrzytanie zębami u dzieci jest często wynikiem innych czynników, takich jak napięcie emocjonalne, nieprawidłowa budowa zgryzu czy stres.

Jeśli masz podejrzenia co do obecności robaków u twojego dziecka, warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie badania i zaleci odpowiednie leczenie, jeśli będzie to konieczne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Psychoterapia w leczeniu bruksizmu

Psychoterapia może być skutecznym elementem leczenia bruksizmu, szczególnie w przypadkach, gdy stres, napięcie emocjonalne lub problemy psychologiczne są przyczyną szklika i zgrzytania zębami. Oto kilka sposobów, w jakie psychoterapia może pomóc w leczeniu bruksizmu:

 1. Zrozumienie przyczyn: Psychoterapeuta może pomóc pacjentowi zrozumieć głębsze przyczyny stresu, lęku lub napięcia emocjonalnego, które mogą prowadzić do bruksizmu. Identyfikacja tych przyczyn może pomóc w lepszym zarządzaniu stresem i napięciem.
 2. Techniki relaksacyjne: Terapeuta może nauczyć pacjenta technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja czy joga, które pomagają w zmniejszeniu napięcia mięśniowego i stresu.
 3. Terapia behawioralna: Terapia behawioralna może pomóc pacjentowi w identyfikowaniu szkodliwych nawyków, które prowadzą do bruksizmu, i w zastąpieniu ich zdrowszymi nawykami.
 4. Psychoterapia poznawczo-behawioralna: Ta forma terapii pomaga pacjentowi w identyfikacji i zmianie myśli i przekonań, które mogą przyczyniać się do stresu i napięcia emocjonalnego.
 5. Terapia relacji: Jeśli bruksizm jest wynikiem problemów interpersonalnych lub stresu związanego z relacjami, terapia relacji może pomóc w rozwiązaniu tych kwestii i poprawieniu komunikacji.
 6. Biofeedback: Biofeedback to technika, która pomaga pacjentowi świadomie kontrolować funkcje fizjologiczne, takie jak napięcie mięśniowe. Dzięki biofeedback pacjent może nauczyć się rozpoznawać i zmniejszać napięcie mięśniowe związane z bruksizmem.
 7. Terapia psychodynamiczna: Terapia psychodynamiczna może pomóc pacjentowi zrozumieć głębsze mechanizmy obronne i emocje, które wpływają na bruksizm.
 8. Edukacja: Psychoterapeuta może dostarczyć pacjentowi informacji na temat bruksizmu, jego skutków i sposobów zarządzania objawami.

Warto podkreślić, że psychoterapia często jest stosowana jako część ogólnego planu leczenia bruksizmu, który może również obejmować leki przeciwbólowe, nakładki na zęby, zmiany w diecie lub inne środki. Wybór odpowiedniego rodzaju terapii i jej długość zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i przyczyn bruksizmu. Leczenie jest zazwyczaj dostosowywane do konkretnej sytuacji i problemów pacjenta. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub terapeutą, aby opracować plan leczenia odpowiadający potrzebom pacjenta.

Domowe sposoby na bruksizm

Bruksizm, czyli szkliko-zgrzytanie zębami, to problem, który może być trudny do rozwiązania samodzielnie w domu. Jednak istnieje kilka działań i nawyków, które mogą pomóc w zarządzaniu objawami i zmniejszeniu napięcia mięśniowego związanego z bruksizmem. Oto kilka domowych sposobów, które mogą być pomocne:

Techniki relaksacyjne:

 • Regularne praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, głębokie oddychanie, joga lub tai chi, może pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego i stresu, które mogą przyczyniać się do bruksizmu.

Stosowanie ciepłego okładu:

 • Ciepły okład na mięśnie twarzy i szczęki może pomóc w rozluźnieniu mięśni i złagodzeniu bólu związanego z bruksizmem. Należy jednak unikać zbyt gorących okładów, aby nie spowodować dodatkowych obrażeń.

Unikanie czynników wyzwalających:

 • Staraj się zidentyfikować czynniki wyzwalające swojego bruksizmu, takie jak stres, napięcie emocjonalne czy spożywanie alkoholu i kofeiny. Następnie staraj się unikać tych czynników lub znaleźć zdrowsze sposoby na radzenie sobie z nimi.

Ograniczenie żujących gum do żucia i twardej żywności:

 • Unikaj nadmiernego żucia gum do żucia i twardej żywności, która może nadmiernie obciążać mięśnie szczęki.

Nakładki na zęby:

 • Nakładki na zęby dostępne w sklepach farmaceutycznych lub wykonane na miarę przez dentystę mogą pomóc ochronić zęby przed uszkodzeniami wynikającymi z bruksizmu.

Masaż:

 • Delikatny masaż mięśni twarzy i szczęki może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni. Możesz spróbować samodzielnie masować te obszary lub poprosić kogoś o pomoc.

Pamiętaj o właściwej postawie:

 • Warto zadbać o prawidłową postawę ciała, zarówno w trakcie dnia, jak i podczas snu. Unikaj pochylania się nad biurkiem lub komputerem oraz staraj się nie spięcie szczęki podczas snu.

Regularna higiena jamy ustnej:

 • Zachowaj regularną higienę jamy ustnej, myjąc zęby i język oraz korzystając z nici dentystycznej. To może pomóc w zapobieganiu ewentualnym komplikacjom związanym z bruksizmem.

Pamiętaj jednak, że te domowe środki mają na celu jedynie zarządzanie objawami i zmniejszenie napięcia mięśniowego, a nie leczenie samego bruksizmu. Jeśli masz poważny problem z bruksizmem, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub stomatologiem, którzy mogą dostosować plan leczenia do Twoich indywidualnych potrzeb. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie farmakologiczne lub terapia behawioralna pod nadzorem specjalisty.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Podsumowanie

Zgrzytanie zębami u dzieci może być nie tylko uciążliwe, ale również prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Przyczyny zgrzytania zębami mogą być różne, a leczenie zależy od indywidualnego przypadku. Ważne jest, aby skonsultować się z doświadczonym stomatologiem, który zdiagnozuje przyczyny zgrzytania i zaproponuje odpowiednie metody leczenia. Zarówno ochrona zębów w postaci szyn ochronnych, jak i praca nad zmniejszeniem stresu i napięcia emocjonalnego mogą przynieść ulgę i zapobiec dalszym szkodom dla zdrowia jamy ustnej.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca