bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Ząb mądrości - który to ząb, kiedy go usuwać i sposoby uśmierzenia bólu. Kłopotliwe zęby mądrości. Usuwanie zębów mądrości - przed zabiegiem. Co pomaga na ból zęba mądrości? 

Blog healthcare

Ząb mądrości - który to ząb, kiedy go usuwać i sposoby uśmierzenia bólu. Kłopotliwe zęby mądrości. Usuwanie zębów mądrości - przed zabiegiem. Co pomaga na ból zęba mądrości? 

Ząb mądrości to trzeci ząb trzonowy w kolejności od przedniej części jamy ustnej. U niektórych osób nie występują w ogóle, a u innych mogą rosnąć bardzo powoli i nie dawać objawów. Jednak w niektórych przypadkach ząb mądrości może być problematyczny i wymagać usunięcia.

Spis treści

 1. Usuwanie zęba mądrości - Przebieg procedury i wskazania
 2. Jak uśmierzyć ból związany z rosnącym zębem mądrości?
 3. Zepsuty ząb mądrości - Przyczyny i leczenie
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Który ząb to ząb mądrości? - Charakterystyka i położenie
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Objawy związane z zębem mądrości - Jak rozpoznać ich obecność?

Usuwanie zęba mądrości - Przebieg procedury i wskazania

Usuwanie zęba mądrości jest jednym z najczęstszych zabiegów stomatologicznych. Procedura ta odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, jednak w niektórych przypadkach zastosowanie znieczulenia ogólnego może być konieczne.

Przed samym zabiegiem dokładnie analizuje się przebieg korzeni zęba mądrości na zdjęciach rentgenowskich i określa się, w jaki sposób będzie dokonywane usuwanie. W przypadku, gdy korzenie zęba mądrości są kręte i rosną blisko zatok przynosowych, ryzyko powikłań jest większe.

Wskazania do usunięcia zęba mądrości mogą być różne. W przypadku, gdy ząb nie rozwija się prawidłowo i powoduje bóle, a także wtedy, gdy usunięcie jest konieczne dla przeprowadzenia leczenia ortodontycznego, wycięcia wędzidełka lub implantacji zębów. W sytuacjach, gdy ząb mądrości wydaje się być zdrowy, a jedynie wyrasta nieprawidłowo, istnieje możliwość monitorowania jego stanu przez lekarza stomatologa.

Jak uśmierzyć ból związany z rosnącym zębem mądrości?

Rosnące zęby mądrości mogą powodować skrajny dyskomfort i ból. W pierwszej kolejności należy zastosować leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen. W niektórych przypadkach lekarz stomatolog może zalecić stosowanie chłodzących okładów na policzki lub zastosowanie płukanki ziołowej z szałwią lub rumiankiem.

Wśród innych metod łagodzenia bólu związanego z zębem mądrości wymienia się również masaż płynem do jamy ustnej, stosowanie specjalnych żeli anestetycznych oraz unikanie twardych pokarmów. W przypadku skrajnych przypałów bólowych, należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem, który może przepisać specjalne preparaty anestetyczne.

Zepsuty ząb mądrości - Przyczyny i leczenie

Ząb mądrości nie jest odporny na próchnicę i choroby jamy ustnej, a ich rozwój może być utrudniony, przez brak dostępu do szczotkowania zębów. Przyczyną zepsutego zęba mądrości może być również niewłaściwa dieta lub brak higieny jamy ustnej.

Postępowanie lecznicze w przypadku zepsutego zęba mądrości może polegać na prostym wypełnieniu ubytków lub w przypadku większych uszkodzeń, na leczeniu endodontycznym. W przypadku poważnych ubytków, konieczne może być usunięcie zęba.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Który ząb to ząb mądrości? - Charakterystyka i położenie

Ząb mądrości to trzeci ząb trzonowy umiejscowiony w części tylniej szczęki i żuchwy. Zwykle w latach od 17 do 25 ząb mądrości zaczyna rosnąć i próbuje zmieścić się w jamie ustnej. Ząb mądrości występuje zwykle w parze, jeden w górze, a drugi na dole.

Objawy związane z zębem mądrości - Jak rozpoznać ich obecność?

Objawy związane z zębem mądrości mogą różnić się w zależności od indywidualnego przypadku. Najczęstsze objawy to ból, obrzęk, krwawienie z dziąseł oraz późniejsze powikłania, takie jak zapalenie zębodołu, zapalenie przyzębia oraz infekcje.

Niekiedy nie występują żadne objawy związane z zębem mądrości, zatem regularne wizyty u stomatologa oraz wczesne wykrycie problemu mogą zapobiec poważnym powikłaniom.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz