mgr Bożena Heller
autor artykułuUsuwanie zęba mądrości - Przebieg procedury i wskazania
Usuwanie zęba mądrości jest jednym z najczęstszych zabiegów stomatologicznych. Procedura ta odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, jednak w niektórych przypadkach zastosowanie znieczulenia ogólnego może być konieczne.
Przed samym zabiegiem dokładnie analizuje się przebieg korzeni zęba mądrości na zdjęciach rentgenowskich i określa się, w jaki sposób będzie dokonywane usuwanie. W przypadku, gdy korzenie zęba mądrości są kręte i rosną blisko zatok przynosowych, ryzyko powikłań jest większe.
Wskazania do usunięcia zęba mądrości mogą być różne. W przypadku, gdy ząb nie rozwija się prawidłowo i powoduje bóle, a także wtedy, gdy usunięcie jest konieczne dla przeprowadzenia leczenia ortodontycznego, wycięcia wędzidełka lub implantacji zębów. W sytuacjach, gdy ząb mądrości wydaje się być zdrowy, a jedynie wyrasta nieprawidłowo, istnieje możliwość monitorowania jego stanu przez lekarza stomatologa.
Jak uśmierzyć ból związany z rosnącym zębem mądrości?
Rosnące zęby mądrości mogą powodować skrajny dyskomfort i ból. W pierwszej kolejności należy zastosować leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen. W niektórych przypadkach lekarz stomatolog może zalecić stosowanie chłodzących okładów na policzki lub zastosowanie płukanki ziołowej z szałwią lub rumiankiem.
Wśród innych metod łagodzenia bólu związanego z zębem mądrości wymienia się również masaż płynem do jamy ustnej, stosowanie specjalnych żeli anestetycznych oraz unikanie twardych pokarmów. W przypadku skrajnych przypałów bólowych, należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem, który może przepisać specjalne preparaty anestetyczne.
Zepsuty ząb mądrości - Przyczyny i leczenie
Ząb mądrości nie jest odporny na próchnicę i choroby jamy ustnej, a ich rozwój może być utrudniony, przez brak dostępu do szczotkowania zębów. Przyczyną zepsutego zęba mądrości może być również niewłaściwa dieta lub brak higieny jamy ustnej.
Postępowanie lecznicze w przypadku zepsutego zęba mądrości może polegać na prostym wypełnieniu ubytków lub w przypadku większych uszkodzeń, na leczeniu endodontycznym. W przypadku poważnych ubytków, konieczne może być usunięcie zęba.
Który ząb to ząb mądrości? - Charakterystyka i położenie
Ząb mądrości to trzeci ząb trzonowy umiejscowiony w części tylniej szczęki i żuchwy. Zwykle w latach od 17 do 25 ząb mądrości zaczyna rosnąć i próbuje zmieścić się w jamie ustnej. Ząb mądrości występuje zwykle w parze, jeden w górze, a drugi na dole.
Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
Objawy związane z zębem mądrości - Jak rozpoznać ich obecność?
Objawy związane z zębem mądrości mogą różnić się w zależności od indywidualnego przypadku. Najczęstsze objawy to ból, obrzęk, krwawienie z dziąseł oraz późniejsze powikłania, takie jak zapalenie zębodołu, zapalenie przyzębia oraz infekcje.
Niekiedy nie występują żadne objawy związane z zębem mądrości, zatem regularne wizyty u stomatologa oraz wczesne wykrycie problemu mogą zapobiec poważnym powikłaniom.