mgr Bożena Heller
autor artykułuCo to są wrzody żołądka?
Wrzody żołądka to głębokie owrzodzenia w błonie śluzowej żołądka lub pierwszej części dwunastnicy. Są to najczęstsze choroby układu pokarmowego, a ich wystąpienie zazwyczaj wynika z nierównowagi między kwasami a ochronnymi składnikami soku żołądkowego, takimi jak śluz i prostaglandyny.
Diagnozowanie wrzodów żołądka
Diagnostyka wrzodów żołądka polega na przeprowadzeniu badań i ocenie objawów. Do badań diagnostycznych zalicza się gastroskopię z biopsją oraz testy na obecność bakterii Helicobacter pylori. Gastroskopia to badanie polegające na wprowadzeniu do żołądka elastycznej rurki z kamerą, dzięki czemu można obejrzeć wnętrze żołądka oraz pobierać wycinki tkanek do badania pod mikroskopem. Testy na obecność bakterii Helicobacter pylori polegają na badaniu kału, oddechu lub krwi.
Wrzody na żołądku. Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy
Najczęstszą przyczyną wrzodów żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Ponadto, palenie papierosów, zażywanie leków przeciwbólowych nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAID), stres oraz dieta bogata w tłuszcz mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej.
Choroba wrzodowa - objawy
Objawy choroby wrzodowej mogą być różne i zależą od lokalizacji wrzodu oraz stopnia zaawansowania choroby. Najczęstszymi objawami są ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty oraz utrata apetytu.
Leczenie wrzodów żołądka. Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy
Leczenie wrzodów żołądka zależy od przyczyny choroby. W przypadku zakażenia bakterią Helicobacter pylori stosuje się antybiotyki oraz leki zobojętniające kwas żołądkowy. W przypadku stosowania leków przeciwbólowych nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAID) konieczne może być zmniejszenie dawki lub całkowite zaprzestanie stosowania tych leków. Ważnym elementem leczenia wrzodów żołądka jest również zmiana diety oraz stylu życia. Zaleca się unikanie potraw i napojów zwiększających wydzielanie kwasów żołądkowych oraz palenie papierosów.
Jak wykryć wrzody żołądka i dwunastnicy? Badania konieczne do rozpoznania choroby wrzodowej.
Wykrycie wrzodów żołądka i dwunastnicy wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań, które pozwolą na dokładną diagnozę choroby. Jednym z najważniejszych badań diagnostycznych jest gastroskopia, która pozwala na bezpośrednie obejrzenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Podczas tego badania lekarz wprowadza cienki elastyczny wziernik przez przełyk do żołądka, co pozwala na dokładne oględziny i w przypadku potrzeby pobranie wycinków tkankowych do dalszej analizy. Innymi badaniami wykorzystywanymi do diagnozowania wrzodów są testy będące wskaźnikami infekcji Helicobacter pylori, bakterii odpowiedzialnej za większość przypadków wrzodów żołądka. Są to testy oddechowe, testy krwi oraz testy na obecność antygenów H. pylori w kale. Ponadto, można również wykonać badanie RTG, które pozwala uzyskać obraz żołądka i dwunastnicy za pomocą promieni rentgenowskich. Wszystkie te badania są niezbędne do postawienia właściwej diagnozy i zaplanowania odpowiedniego leczenia.
Choroba wrzodowa – czynniki ryzyka
Choroba wrzodowa jest schorzeniem żołądka lub dwunastnicy, które charakteryzuje się występowaniem bolesnych owrzodzeń na ścianach tych narządów. Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby wrzodowej. Jednym z głównych czynników jest infekcja bakteriami Helicobacter pylori. Ta bakteria jest odpowiedzialna za większość przypadków choroby wrzodowej. Inne czynniki ryzyka obejmują palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadmierny stres, nieregularne jedzenie, zbyt kwaskową dietę oraz stosowanie niektórych leków, takich jak NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Ponadto, czynniki genetyczne oraz starszy wiek również zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę wrzodową. Osoby, które mają bliskich krewnych z tym schorzeniem, są bardziej narażone na jego rozwój. Ważne jest, aby rozpoznać te czynniki ryzyka i unikać ich, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej.
Podsumowanie
Wrzody żołądka są dość powszechną chorobą układu pokarmowego, których przyczyną może być między innymi zakażenie bakterią Helicobacter pylori, palenie papierosów oraz zażywanie leków przeciwbólowych nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAID). Objawy wrzodów na żołądku to m.in. ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty oraz utrata apetytu. Leczenie wrzodów żołądka polega na stosowaniu antybiotyków i leków zobojętniających kwas żołądkowy, zmianie diety oraz stylu życia.