bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Wrzody żołądka: Diagnoza, czynniki ryzyka i terapia. Choroba wrzodowa żołądka – leczenie. Jak często występują wrzody żołądka i dwunastnicy objawy?Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – rokowania. Wrzody żołądka i dwunastnicy – czym są?

Blog healthcare

Wrzody żołądka: Diagnoza, czynniki ryzyka i terapia. Choroba wrzodowa żołądka – leczenie. Jak często występują wrzody żołądka i dwunastnicy objawy?Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – rokowania. Wrzody żołądka i dwunastnicy – czym są?

Sprawdź czym są wrzody żołądka i dwunastnicy oraz jakie są najczęstsze przyczyny

Spis treści

 1. Co to są wrzody żołądka?
 2. Diagnozowanie wrzodów żołądka
 3. Wrzody na żołądku. Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy
 4. Choroba wrzodowa - objawy
 5. Leczenie wrzodów żołądka. Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Jak wykryć wrzody żołądka i dwunastnicy? Badania konieczne do rozpoznania choroby wrzodowej.
 8. Choroba wrzodowa – czynniki ryzyka
 9. Podsumowanie
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Co to są wrzody żołądka?

Wrzody żołądka to głębokie owrzodzenia w błonie śluzowej żołądka lub pierwszej części dwunastnicy. Są to najczęstsze choroby układu pokarmowego, a ich wystąpienie zazwyczaj wynika z nierównowagi między kwasami a ochronnymi składnikami soku żołądkowego, takimi jak śluz i prostaglandyny.

Diagnozowanie wrzodów żołądka

Diagnostyka wrzodów żołądka polega na przeprowadzeniu badań i ocenie objawów. Do badań diagnostycznych zalicza się gastroskopię z biopsją oraz testy na obecność bakterii Helicobacter pylori. Gastroskopia to badanie polegające na wprowadzeniu do żołądka elastycznej rurki z kamerą, dzięki czemu można obejrzeć wnętrze żołądka oraz pobierać wycinki tkanek do badania pod mikroskopem. Testy na obecność bakterii Helicobacter pylori polegają na badaniu kału, oddechu lub krwi.

Wrzody na żołądku. Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy

Najczęstszą przyczyną wrzodów żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Ponadto, palenie papierosów, zażywanie leków przeciwbólowych nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAID), stres oraz dieta bogata w tłuszcz mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej.

Choroba wrzodowa - objawy

Objawy choroby wrzodowej mogą być różne i zależą od lokalizacji wrzodu oraz stopnia zaawansowania choroby. Najczęstszymi objawami są ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty oraz utrata apetytu.

Leczenie wrzodów żołądka. Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy

Leczenie wrzodów żołądka zależy od przyczyny choroby. W przypadku zakażenia bakterią Helicobacter pylori stosuje się antybiotyki oraz leki zobojętniające kwas żołądkowy. W przypadku stosowania leków przeciwbólowych nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAID) konieczne może być zmniejszenie dawki lub całkowite zaprzestanie stosowania tych leków. Ważnym elementem leczenia wrzodów żołądka jest również zmiana diety oraz stylu życia. Zaleca się unikanie potraw i napojów zwiększających wydzielanie kwasów żołądkowych oraz palenie papierosów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak wykryć wrzody żołądka i dwunastnicy? Badania konieczne do rozpoznania choroby wrzodowej.

Wykrycie wrzodów żołądka i dwunastnicy wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań, które pozwolą na dokładną diagnozę choroby. Jednym z najważniejszych badań diagnostycznych jest gastroskopia, która pozwala na bezpośrednie obejrzenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Podczas tego badania lekarz wprowadza cienki elastyczny wziernik przez przełyk do żołądka, co pozwala na dokładne oględziny i w przypadku potrzeby pobranie wycinków tkankowych do dalszej analizy. Innymi badaniami wykorzystywanymi do diagnozowania wrzodów są testy będące wskaźnikami infekcji Helicobacter pylori, bakterii odpowiedzialnej za większość przypadków wrzodów żołądka. Są to testy oddechowe, testy krwi oraz testy na obecność antygenów H. pylori w kale. Ponadto, można również wykonać badanie RTG, które pozwala uzyskać obraz żołądka i dwunastnicy za pomocą promieni rentgenowskich. Wszystkie te badania są niezbędne do postawienia właściwej diagnozy i zaplanowania odpowiedniego leczenia. 

Choroba wrzodowa – czynniki ryzyka

Choroba wrzodowa jest schorzeniem żołądka lub dwunastnicy, które charakteryzuje się występowaniem bolesnych owrzodzeń na ścianach tych narządów. Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby wrzodowej. Jednym z głównych czynników jest infekcja bakteriami Helicobacter pylori. Ta bakteria jest odpowiedzialna za większość przypadków choroby wrzodowej. Inne czynniki ryzyka obejmują palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadmierny stres, nieregularne jedzenie, zbyt kwaskową dietę oraz stosowanie niektórych leków, takich jak NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Ponadto, czynniki genetyczne oraz starszy wiek również zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę wrzodową. Osoby, które mają bliskich krewnych z tym schorzeniem, są bardziej narażone na jego rozwój. Ważne jest, aby rozpoznać te czynniki ryzyka i unikać ich, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej. 

Podsumowanie

Wrzody żołądka są dość powszechną chorobą układu pokarmowego, których przyczyną może być między innymi zakażenie bakterią Helicobacter pylori, palenie papierosów oraz zażywanie leków przeciwbólowych nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAID). Objawy wrzodów na żołądku to m.in. ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty oraz utrata apetytu. Leczenie wrzodów żołądka polega na stosowaniu antybiotyków i leków zobojętniających kwas żołądkowy, zmianie diety oraz stylu życia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz