Szumy uszne – przyczyny. Skąd się biorą szumy uszne? Szumy uszne: przyczyny, objawy i leczenie. Jak pozbyć się szumu w uszach? - Objawy. Leczenie szumów w uszach. Przyczyny i leczenie, diagnostyka

Szumy uszne – przyczyny. Skąd się biorą szumy uszne? Szumy uszne: przyczyny, objawy i leczenie. Jak pozbyć się szumu w uszach? - Objawy. Leczenie szumów w uszach. Przyczyny i leczenie, diagnostyka

Często zdarza się, że słyszymy szumy, gwizdy lub piski w naszych uszach. Szumy uszne to powszechne zjawisko, które dotyczy około 1/5 populacji. Często mylimy szumy uszne z dźwiękami, które obecne są w naszym otoczeniu. Wielu ludzi doświadcza szumów usznych jako efekt denerwującego dźwięku, który trwa przez większość dnia. Szumy uszne mogą mieć różne przyczyny, które często trzeba zdiagnozować i zarządzać w odpowiedni sposób.

Czym są szumy uszne i jak je rozpoznać?

Szumy uszne, znane również jako tinnitus, są odczuwane jako dźwięki lub szumy w uszach lub głowie, które nie pochodzą z żadnego źródła zewnętrznego. Są to często wywołane przez uszkodzenie słuchu związanego z wiekiem, wypadki lub ekspozycję na głośne dźwięki. Szumy uszne mogą mieć różną intensywność i charakter, takie jak dzwonienie, buczenie, syczenie, świst lub melodia. Również mogą wystąpić jako jednostronne bądź obustronne. Jednak to, co dla jednej osoby może być drażniącym szumem, dla innej może być przyjemnym brzęczeniem. Aby zdiagnozować szumy uszne, warto udać się do specjalisty, takiego jak otolaryngolog lub audiolog. Lekarz przeprowadzi dokładne badanie ucha, oceni historię medyczną pacjenta i zleci potrzebne testy, takie jak audiometria czy badanie MRI. Ważne jest również opisanie dokładnie doświadczanych objawów, co pomoże w określeniu przyczyny i dalszego postępowania. 

Szumy uszne: Główne przyczyny i czynniki ryzyka. Jakie są przyczyny szumów usznych?

Szumy uszne mogą mieć różne przyczyny, w zależności od ich rodzaju. Często szumy uszne wynikają z uszkodzeń aparatu słuchowego, co prowadzi do zaburzeń w przepływie sygnałów dźwiękowych. Główne przyczyny szumów usznych to:

 • Ekspozycja na hałas: Długoterminowe wystawienie na hałas przy pracy lub w domu często jest przyczyną szumów usznych. Hałas może spowodować uszkodzenie receptora słuchowego i uszkodzić komórki ucha środkowego, co skutkuje szumieniem usznym.
 • Zaburzenia nerwowe: Zaburzenia nerwowe, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona lub choroba Alzheimera, mogą prowadzić do szumów usznych.
 • Związane z wiekiem: Jak wiele innych narządów, również układ słuchowy podlega procesowi starzenia. Wraz z wiekiem ucha wewnętrznego, jego funkcjonowanie słuchowe osłabia się, co może skutkować wystąpieniem szumów usznych.
 • Urazy: Uszkodzenie psychologiczne lub fizyczne ucha wystąpiło często w skutek doznania traumy.
 • Problemy z krążeniem krwi: Brak ciągłości przepływu krwi może być powodem szumów usznych, w szczególności, gdy występuje w okolicach ucha.
 • Genetyka: Uraz lub zaburzenie uszkodzenia może być również powiązane z czynnikiem genetycznym.

Szumy uszne związane z neurologicznymi przyczynami: Rozpoznanie i leczenie

Szumy uszne związane z zaburzeniami neurologicznymi mogą wywoływać najpoważniejsze objawy. Należą do nich: Napady epilepsji, choroba Huntingtona, choroba Menière’a czy guz mózgu. W takich przypadkach kluczowym aspektem medycznym jest rozpoznanie choroby. Identyczne dźwięki towarzyszące chorobom neurologicznym są subiektywnymi objawami, a ich leczenie może być złożone i kosztowne. Leczenie polega zwykle na wdrożeniu odpowiedniej terapii farmakologicznej oraz na monitorowaniu stanu chorego.

Szumy uszne u dzieci: Przyczyny i możliwości zarządzania

Szumy uszne u dzieci są dużo mniej powszechne niż wśród dorosłych, ale również stanowią poważny problem. Najczęstsze przyczyny szumów usznych u dzieci to infekcje ucha środkowego, urazy, zaburzenia neurologiczne oraz przyczyny dziedziczne. W przypadku dzieci, które skarżą się na szumy uszne, konieczne jest udanie się do pediatry lub lekarza zajmującego się chorobami ucha, nosa i gardła, który oceni przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Piski i szumy uszne: W poszukiwaniu przyczyn dźwięków w uszach

Często szumy uszne mogą być postrzegane jako piski lub brzęczenie w uszach. Istnieją różne przyczyny dźwięków w uszach, ale powszechne powody to nadmierne natężenie hałasu oraz zanik słuchu. Piski i szumy uszne mogą również być objawem reakcji organizmu na dany lek lub suplement.

Powstawanie szumów usznych: Mechanizmy i czynniki wpływające na ich rozwój

Aparat słuchowy jest odpowiedzialny za przetwarzanie dźwięków pochodzących z zewnątrz. Szumy uszne pojawiają się na skutek uszkodzeń ucha i zaburzenia przepływu sygnałów dźwiękowych. Mechanizmy powstawania szumów usznych są skomplikowane i złożone, ale najczęściej wynikają z uszkodzeń receptorów słuchowych lub innych czynników związanych z zaburzeniami pracy ucha.

Subiektywne szumy uszne

Subiektywne szumy uszne, znane również jako tinnitus, to wrażenie słyszenia dźwięków bez zewnętrznego źródła dźwięku. Osoby z tą dolegliwością często opisują szumy uszne jako dzwonienie, świst, szum czy szumienie. Szumy uszne mogą być bardzo uciążliwe i wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Wiele czynników może przyczyniać się do pojawienia się szumów usznych, takich jak głośne dźwięki, uszkodzenie słuchu, stres, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. W niektórych przypadkach szumy uszne mogą być objawem innych chorób, takich jak infekcje ucha, nadciśnienie tętnicze lub zaburzenia neurologiczne. Nie ma jednego leczenia, które skutecznie usuwa szumy uszne u wszystkich osób. Jednak istnieją różne metody zarządzania tym problemem, takie jak maskowanie dźwięku, terapia behawioralna, a także unikanie czynników, które mogą nasilać szumy uszne. Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli mamy problemy z szumami usznymi, ponieważ może być to objaw innej, poważniejszej choroby. 

Szumy uszne mogą pojawić się z różnych powodów, takich jak urazy, choroby neurologiczne, zaburzenia krążenia krwi, genetyka lub ekspozycja na hałas. Leczenie polega zwykle na identyfikacji przyczyny oraz na zarządzaniu objawami w sposób odpowiedni do danej sytuacji. Istnieją różne techniki relaksacyjne, terapie behawioralne lub terapie dźwiękiem, które są skuteczne w walce z szumami usznymi, a leki, których stosowanie u pacjentów z szumami usznymi jest sporne, zwykle stosuje się tylko w skrajnych przypadkach.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca