Szumy uszne – przyczyny. Skąd się biorą szumy uszne? Szumy uszne: przyczyny, objawy i leczenie. Jak pozbyć się szumu w uszach? - Objawy. Leczenie szumów w uszach. Przyczyny i leczenie, diagnostyka

Szumy uszne – przyczyny. Skąd się biorą szumy uszne? Szumy uszne: przyczyny, objawy i leczenie. Jak pozbyć się szumu w uszach? - Objawy. Leczenie szumów w uszach. Przyczyny i leczenie, diagnostyka

Często zdarza się, że słyszymy szumy, gwizdy lub piski w naszych uszach. Szumy uszne to powszechne zjawisko, które dotyczy około 1/5 populacji. Często mylimy szumy uszne z dźwiękami, które obecne są w naszym otoczeniu. Wielu ludzi doświadcza szumów usznych jako efekt denerwującego dźwięku, który trwa przez większość dnia. Szumy uszne mogą mieć różne przyczyny, które często trzeba zdiagnozować i zarządzać w odpowiedni sposób.

Czym są szumy uszne i jak je rozpoznać?

Szumy uszne, znane również jako tinnitus, są odczuwane jako dźwięki lub szumy w uszach lub głowie, które nie pochodzą z żadnego źródła zewnętrznego. Są to często wywołane przez uszkodzenie słuchu związanego z wiekiem, wypadki lub ekspozycję na głośne dźwięki. Szumy uszne mogą mieć różną intensywność i charakter, takie jak dzwonienie, buczenie, syczenie, świst lub melodia. Również mogą wystąpić jako jednostronne bądź obustronne. Jednak to, co dla jednej osoby może być drażniącym szumem, dla innej może być przyjemnym brzęczeniem. Aby zdiagnozować szumy uszne, warto udać się do specjalisty, takiego jak otolaryngolog lub audiolog. Lekarz przeprowadzi dokładne badanie ucha, oceni historię medyczną pacjenta i zleci potrzebne testy, takie jak audiometria czy badanie MRI. Ważne jest również opisanie dokładnie doświadczanych objawów, co pomoże w określeniu przyczyny i dalszego postępowania. 

Szumy uszne: Główne przyczyny i czynniki ryzyka. Jakie są przyczyny szumów usznych?

Szumy uszne mogą mieć różne przyczyny, w zależności od ich rodzaju. Często szumy uszne wynikają z uszkodzeń aparatu słuchowego, co prowadzi do zaburzeń w przepływie sygnałów dźwiękowych. Główne przyczyny szumów usznych to:

 • Ekspozycja na hałas: Długoterminowe wystawienie na hałas przy pracy lub w domu często jest przyczyną szumów usznych. Hałas może spowodować uszkodzenie receptora słuchowego i uszkodzić komórki ucha środkowego, co skutkuje szumieniem usznym.
 • Zaburzenia nerwowe: Zaburzenia nerwowe, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona lub choroba Alzheimera, mogą prowadzić do szumów usznych.
 • Związane z wiekiem: Jak wiele innych narządów, również układ słuchowy podlega procesowi starzenia. Wraz z wiekiem ucha wewnętrznego, jego funkcjonowanie słuchowe osłabia się, co może skutkować wystąpieniem szumów usznych.
 • Urazy: Uszkodzenie psychologiczne lub fizyczne ucha wystąpiło często w skutek doznania traumy.
 • Problemy z krążeniem krwi: Brak ciągłości przepływu krwi może być powodem szumów usznych, w szczególności, gdy występuje w okolicach ucha.
 • Genetyka: Uraz lub zaburzenie uszkodzenia może być również powiązane z czynnikiem genetycznym.

Szumy uszne związane z neurologicznymi przyczynami: Rozpoznanie i leczenie

Szumy uszne związane z zaburzeniami neurologicznymi mogą wywoływać najpoważniejsze objawy. Należą do nich: Napady epilepsji, choroba Huntingtona, choroba Menière’a czy guz mózgu. W takich przypadkach kluczowym aspektem medycznym jest rozpoznanie choroby. Identyczne dźwięki towarzyszące chorobom neurologicznym są subiektywnymi objawami, a ich leczenie może być złożone i kosztowne. Leczenie polega zwykle na wdrożeniu odpowiedniej terapii farmakologicznej oraz na monitorowaniu stanu chorego.

Szumy uszne u dzieci: Przyczyny i możliwości zarządzania

Szumy uszne u dzieci są dużo mniej powszechne niż wśród dorosłych, ale również stanowią poważny problem. Najczęstsze przyczyny szumów usznych u dzieci to infekcje ucha środkowego, urazy, zaburzenia neurologiczne oraz przyczyny dziedziczne. W przypadku dzieci, które skarżą się na szumy uszne, konieczne jest udanie się do pediatry lub lekarza zajmującego się chorobami ucha, nosa i gardła, który oceni przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Piski i szumy uszne: W poszukiwaniu przyczyn dźwięków w uszach

Często szumy uszne mogą być postrzegane jako piski lub brzęczenie w uszach. Istnieją różne przyczyny dźwięków w uszach, ale powszechne powody to nadmierne natężenie hałasu oraz zanik słuchu. Piski i szumy uszne mogą również być objawem reakcji organizmu na dany lek lub suplement.

Powstawanie szumów usznych: Mechanizmy i czynniki wpływające na ich rozwój

Aparat słuchowy jest odpowiedzialny za przetwarzanie dźwięków pochodzących z zewnątrz. Szumy uszne pojawiają się na skutek uszkodzeń ucha i zaburzenia przepływu sygnałów dźwiękowych. Mechanizmy powstawania szumów usznych są skomplikowane i złożone, ale najczęściej wynikają z uszkodzeń receptorów słuchowych lub innych czynników związanych z zaburzeniami pracy ucha.

Subiektywne szumy uszne

Subiektywne szumy uszne, znane również jako tinnitus, to wrażenie słyszenia dźwięków bez zewnętrznego źródła dźwięku. Osoby z tą dolegliwością często opisują szumy uszne jako dzwonienie, świst, szum czy szumienie. Szumy uszne mogą być bardzo uciążliwe i wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Wiele czynników może przyczyniać się do pojawienia się szumów usznych, takich jak głośne dźwięki, uszkodzenie słuchu, stres, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. W niektórych przypadkach szumy uszne mogą być objawem innych chorób, takich jak infekcje ucha, nadciśnienie tętnicze lub zaburzenia neurologiczne. Nie ma jednego leczenia, które skutecznie usuwa szumy uszne u wszystkich osób. Jednak istnieją różne metody zarządzania tym problemem, takie jak maskowanie dźwięku, terapia behawioralna, a także unikanie czynników, które mogą nasilać szumy uszne. Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli mamy problemy z szumami usznymi, ponieważ może być to objaw innej, poważniejszej choroby. 

Szumy uszne mogą pojawić się z różnych powodów, takich jak urazy, choroby neurologiczne, zaburzenia krążenia krwi, genetyka lub ekspozycja na hałas. Leczenie polega zwykle na identyfikacji przyczyny oraz na zarządzaniu objawami w sposób odpowiedni do danej sytuacji. Istnieją różne techniki relaksacyjne, terapie behawioralne lub terapie dźwiękiem, które są skuteczne w walce z szumami usznymi, a leki, których stosowanie u pacjentów z szumami usznymi jest sporne, zwykle stosuje się tylko w skrajnych przypadkach.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca