Świerzb: Objawy, leczenie i sposoby zapobiegania. Świerzb – objawy i leczenie. Świerzb – przyczyny zarażenia, objawy i leczenie 

Świerzb: Objawy, leczenie i sposoby zapobiegania. Świerzb – objawy i leczenie. Świerzb – przyczyny zarażenia, objawy i leczenie 

Świerzb, zwany również świerzbiączką, to choroba skóry wywołana przez roztocza o nazwie Sarcoptes scabiei. Choroba ta jest powszechna wśród ludzi na całym świecie i może dotykać osoby w każdym wieku. W poniższym artykule omówimy objawy świerzbu, sposoby leczenia i zapobiegania, a także z czym można go pomylić.

Jakie są objawy świerzbu?

Objawy świeżbu mogą pojawić się nawet po kilku tygodniach po zakażeniu. Najczęściej występujące objawy to:

 • Silny swąd i pieczenie skóry
 • Widoczne linie na skórze, przypominające wgłębienia lub rysy
 • Skórne pęcherzyki, strupy i grudki - szczególnie w okolicy skóry między palcami, nadgarstkach, łokciach, pachwinach i na brzuchu
 • Intensywny świąd, który pogarsza się w nocy i po kąpieli.

Z czym można pomylić świerzb?

Ze względu na podobieństwo objawów do innych chorób skóry - takich jak trądzik, wysypka alergiczna, pokrzywka lub lecytyna polimorfna - diagnosa świerzbu może być trudna. W przypadku niewłaściwej diagnozy i leczenia, choroba może się pogorszyć i stać się przewlekła, co jeszcze bardziej pogorszy jakość życia pacjenta.

Skąd się bierze świerzb?

Świerzb jest chorobą zakaźną i można ją łatwo przenosić poprzez bezpośredni kontakt ze skórą zarażonej osoby. Roztocza Sarcoptes scabiei, które wywołują chorobę, są przede wszystkim przenoszone przez bezpośredni kontakt fizyczny, ale mogą również być przenoszone przez wspólne korzystanie z ręczników, pościeli czy odzieży.

Czym leczyć świerzb?

Leczenie świerzbu obejmuje zwykle stosowanie specjalnych maści lub kremów przeciwpasożytniczych. Należy je stosować według zaleceń lekarza dermatologa. Leczenie powinno być skuteczne, jeśli zostanie przeprowadzone odpowiednio i w pełni.

W cięższych przypadkach choroby lekarz może zlecić przyjmowanie doustnych leków przeciwpasożytniczych, które będą musiały być kontynuowane przez kilka tygodni.

Okres mechanizmu inkubacji trwa około 2-6 tygodni między zakażeniem, a wystąpieniem objawów choroby. W ciągu tego czasu zarażona osoba może potencjalnie zainfekować inne osoby. Dlatego ważne jest, aby wszyscy będący w kontakcie z osobą zarażoną świerzbowcem, byli badani i w razie potrzeby poddani leczeniu.

Sposoby zapobiegania

Świerzb może być trudny do zidentyfikowania i leczenia, ale istnieją sposoby zapobiegania chorobie:

 • Unikanie bezpośredniego kontaktu ze znanymi nosicielami choroby.
 • Unikanie korzystania z ręczników, pościeli czy odzieży zarażonych osó
 • Unikanie spania na łóżkach, którymi korzystali zarażeni ludzie.
 • Pilnowanie higieny osobistej poprzez regularne mycie rąk i ciała.
 • Szybka reakcja w przypadku pojawienia się objawów choroby.

Mimo iż świerzb jest chorobą o niewielkim stopniu śmiertelności, jest ona bardzo uciążliwa i może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak infekcje skóry czy trwałe uszkodzenia skóry. Dlatego ważne jest, aby monitorować swoje zdrowie i reagować na pojawienie się podejrzanych objawów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Domowe sposoby na świerzb

Świerzb, znany także jako świerzb ludzki (scabies), to infekcja skóry wywołana przez roztocza Sarcoptes scabiei. Objawy świerzbu obejmują swędzenie, wysypkę i zaczerwienienie skóry, a choroba jest zwykle przenoszona przez bezpośredni kontakt zarażonej osoby lub przedmiotów. Jeśli podejrzewasz, że masz świerzb, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy i uzyskania zaleceń leczenia. W leczeniu świerzbu najczęściej stosuje się specjalne leki przeciwpierwotniakowe przepisane przez lekarza. Jednak istnieją również pewne domowe sposoby, które mogą pomóc złagodzić objawy świerzbu i wspomóc proces leczenia:

 1. Pranie ubrań i pościeli: Wszystkie ubrania, pościele, ręczniki i pościel, które miały kontakt ze skórą zarażoną świerzbiem, należy natychmiast wyprać w gorącej wodzie i wysuszyć w wysokiej temperaturze, aby zabić roztocza.
 2. Ogranicz kontakty: Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się świerzbu, unikaj bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, zwłaszcza podczas snu.
 3. Częsta kąpiel: Częste kąpiele w ciepłej wodzie mogą pomóc w złagodzeniu swędzenia. Nie używaj jednak mydeł ani płynów do kąpieli, które mogą podrażnić skórę.
 4. Naturalne środki łagodzące: Niektórzy ludzie zgłaszają ulgę w swędzeniu i podrażnieniu skóry po użyciu naturalnych produktów, takich jak olej kokosowy, miód, aloe vera lub kąpiele w płynie z owsa. Te środki mogą pomóc w nawilżeniu i złagodzeniu skóry.
 5. Unikaj drapania: Drapanie zarażonych obszarów może prowadzić do pogorszenia stanu skóry i zakażenia bakteryjnego. Staraj się unikać drapania i utrzymania krótkich paznokci.
 6. Czyść środowisko: Staraj się utrzymać czystość w domu i unikać współdzielenia osobistych przedmiotów, które mogą przenosić roztocza.
 7. Przyjmuj zalecone leki: Jeśli lekarz przepisał leki przeciwpierwotniakowe, takie jak permetryna lub ivermektyna, należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Leki te są skutecznym leczeniem świerzbu.
 8. Kontrola zarażonych obszarów: Poza leczeniem skóry, ważne jest również leczenie zarażonych obszarów na całym ciele, włącznie z dłońmi, stopami i paznokciami.

Pamiętaj, że domowe środki mogą pomóc w złagodzeniu objawów świerzbu, ale nie zastąpią one leków przepisanych przez lekarza. Jeśli podejrzewasz, że masz świerzb, skonsultuj się z dermatologiem lub lekarzem rodzinnym, który zaleci odpowiednie leczenie i monitorowanie stanu zdrowia.

Jak można zarazić się świerzbem?

Świerzb (scabies) to zaraźliwa infekcja skóry wywołana przez roztocze Sarcoptes scabiei. Zarazić się świerzbiem można poprzez bezpośredni kontakt skóry ze zarażoną osobą lub przedmiotami zarażonymi roztoczami. Oto kilka sposobów, jak można zarazić się świerzbiem:

 1. Bezpośredni kontakt skóry do skóry: Najczęstszym sposobem rozprzestrzeniania się świerzbu jest bezpośredni kontakt skóry ze skórą osoby zarażonej. Może to obejmować pocałunki, wspólne spanie, bliski kontakt fizyczny czy też wspólne używanie łóżka.
 2. Udział w aktywnościach fizycznych: Osoby, które biorą udział w aktywnościach fizycznych, takich jak sporty drużynowe, gdzie kontakt skóry z innymi osobami jest częsty, mogą być bardziej podatne na zarażenie świerzbiem.
 3. Wspólne używanie ręczników i pościeli: Ręczniki, pościel i ubrania, które miały kontakt ze skórą zarażoną świerzbiem, mogą przenosić roztocza. Jeśli osoba zarażona świerzbiem używała takich przedmiotów, mogą one stać się źródłem infekcji.
 4. Przedmioty codziennego użytku: W rzadkich przypadkach roztocza Sarcoptes scabiei mogą przetrwać poza ciałem człowieka przez kilka dni. Przedmioty takie jak meble, krzesła, łóżka czy ubrania mogą przenosić roztocza, chociaż ryzyko zarażenia w ten sposób jest niższe niż w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą.
 5. Opieka nad osobami chorymi: Osoby opiekujące się chorymi na świerzb, szczególnie w przypadku osób starszych lub osób z obniżoną odpornością, mogą być narażone na zarażenie.

Warto zaznaczyć, że świerzb jest chorobą zaraźliwą, ale jest to zazwyczaj łatwe do kontrolowania, jeśli zostanie zdiagnozowana i odpowiednio leczona przez lekarza. W przypadku podejrzenia zarażenia świerzbiem lub wystąpienia charakterystycznych objawów, takich jak swędzenie, wysypka czy zaczerwienienie skóry, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Niekontrolowany świerzb może prowadzić do powikłań i rozprzestrzeniania się infekcji na inne osoby.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca