Stożek rogówki - skąd się bierze, objawy i możliwości leczenia.  Przyczyny powstawania stożka rogówki 

Stożek rogówki - skąd się bierze, objawy i możliwości leczenia.  Przyczyny powstawania stożka rogówki 

Wpływając na jakość widzenia i komfort życia, stożek rogówki jest schorzeniem, które wymaga specjalistycznego podejścia. Przeanalizujmy czym jest ten problem, jakie są jego przyczyny, metody leczenia i wpływ na nasze widzenie.

Stożek rogówki - Co to jest i jakie są przyczyny jego występowania?

Stożek rogówki, zwany również keratokoniusem, to schorzenie oczu, które charakteryzuje się stopniowym odkształceniem rogówki. Rogówka to przezroczysta, przednia część oka, która pozwala na skupienie światła wpadającego do oka na siatkówce. W przypadku stożka rogówki, rogówka zamiast być gładka i wypukła, staje się cienka i stożkowato wybrzuszona. To prowadzi do zniekształceń kształtu rogówki i pogorszenia jakości widzenia.

Przyczyny powstawania stożka rogówki nie są jeszcze w pełni poznane, ale istnieje kilka czynników predysponujących do tego schorzenia:

1. Dziedziczność genetyczna

Badania wskazują na związek między stożkiem rogówki a dziedziczeniem genetycznym. Osoby, które mają krewnych cierpiących na ten problem, są bardziej podatne na jego wystąpienie.

2. Osłabienie tkanek rogówki

Osłabienie tkanek rogówki może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nadmierne pocieranie oczu, zbyt wysokie tarcie soczewek kontaktowych, alergie oczu, zapalenie rogówki, uszkodzenia mechaniczne itp.

3. Niedostateczne kolageny

Kolageny są podstawowymi białkami budującymi tkanki rogówki. Jeśli występuje niedobór tych białek, może prowadzić do osłabienia rogówki i powstania stożka rogówki.

Przyczyny stożka rogówki - Czynniki predysponujące do schorzenia

Czynniki predysponujące do stożka rogówki to:

 • Dziedziczność genetyczna
 • Nadmierne pocieranie oczu
 • Zbyt wysokie tarcie soczewek kontaktowych
 • Alergie oczu
 • Zapalenie rogówki
 • Uszkodzenia mechaniczne

Leczenie stożka rogówki - Metody i możliwości terapeutyczne

Leczenie stożka rogówki zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. W początkowych fazach może być wystarczające noszenie specjalnych soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych, które poprawiają widzenie i kształt rogówki. Soczewki mogą być twardymi gazowymi przepuszczalnymi soczewkami kontaktowymi lub twardymi soczewkami kontaktowymi.

W przypadkach zaawansowanych, gdy noszenie soczewek kontaktowych nie przynosi oczekiwanego efektu, można rozważyć inwazyjne metody leczenia, takie jak procedury chirurgiczne. Istnieją różne metody chirurgicznego leczenia stożka rogówki, takie jak cross-linking rogówki, implantacja pierścieni rogówkowych lub przeszczep rogówki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Wpływ stożka rogówki na widzenie - Problemy wzrokowe i korekty

Stożek rogówki wpływa na nasze widzenie poprzez zniekształcenie kształtu rogówki. Objawy związane z tym schorzeniem mogą obejmować:

 • Rozmyte widzenie
 • Podwójne widzenie
 • Nadwrażliwość na światło
 • Trudności w widzeniu w nocy
 • Zniekształcenie obrazu

Aby skorygować te problemy, można stosować różne metody terapeutyczne, takie jak noszenie soczewek kontaktowych, okularów korekcyjnych lub procedury chirurgiczne.

Diagnoza i badania w przypadku podejrzenia stożka rogówki

Jeśli podejrzewasz u siebie stożek rogówki, istnieje kilka badań diagnostycznych, które mogą pomóc w potwierdzeniu diagnozy. Badania obejmują:

 • Topografię rogówki - ocena kształtu rogówki i jej odkształceń
 • Pachymetrię - pomiar grubości rogówki
 • Badanie ostrości wzroku
 • Biomikroskopię - ocenę struktury oczu

Tylko na podstawie tych badań specjalistycznego lekarza okulisty można postawić diagnozę stożka rogówki i dostosować odpowiednie leczenie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca