Stożek rogówki - skąd się bierze, objawy i możliwości leczenia.  Przyczyny powstawania stożka rogówki 

Stożek rogówki - skąd się bierze, objawy i możliwości leczenia.  Przyczyny powstawania stożka rogówki 

Wpływając na jakość widzenia i komfort życia, stożek rogówki jest schorzeniem, które wymaga specjalistycznego podejścia. Przeanalizujmy czym jest ten problem, jakie są jego przyczyny, metody leczenia i wpływ na nasze widzenie.

Stożek rogówki - Co to jest i jakie są przyczyny jego występowania?

Stożek rogówki, zwany również keratokoniusem, to schorzenie oczu, które charakteryzuje się stopniowym odkształceniem rogówki. Rogówka to przezroczysta, przednia część oka, która pozwala na skupienie światła wpadającego do oka na siatkówce. W przypadku stożka rogówki, rogówka zamiast być gładka i wypukła, staje się cienka i stożkowato wybrzuszona. To prowadzi do zniekształceń kształtu rogówki i pogorszenia jakości widzenia.

Przyczyny powstawania stożka rogówki nie są jeszcze w pełni poznane, ale istnieje kilka czynników predysponujących do tego schorzenia:

1. Dziedziczność genetyczna

Badania wskazują na związek między stożkiem rogówki a dziedziczeniem genetycznym. Osoby, które mają krewnych cierpiących na ten problem, są bardziej podatne na jego wystąpienie.

2. Osłabienie tkanek rogówki

Osłabienie tkanek rogówki może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nadmierne pocieranie oczu, zbyt wysokie tarcie soczewek kontaktowych, alergie oczu, zapalenie rogówki, uszkodzenia mechaniczne itp.

3. Niedostateczne kolageny

Kolageny są podstawowymi białkami budującymi tkanki rogówki. Jeśli występuje niedobór tych białek, może prowadzić do osłabienia rogówki i powstania stożka rogówki.

Przyczyny stożka rogówki - Czynniki predysponujące do schorzenia

Czynniki predysponujące do stożka rogówki to:

 • Dziedziczność genetyczna
 • Nadmierne pocieranie oczu
 • Zbyt wysokie tarcie soczewek kontaktowych
 • Alergie oczu
 • Zapalenie rogówki
 • Uszkodzenia mechaniczne

Leczenie stożka rogówki - Metody i możliwości terapeutyczne

Leczenie stożka rogówki zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. W początkowych fazach może być wystarczające noszenie specjalnych soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych, które poprawiają widzenie i kształt rogówki. Soczewki mogą być twardymi gazowymi przepuszczalnymi soczewkami kontaktowymi lub twardymi soczewkami kontaktowymi.

W przypadkach zaawansowanych, gdy noszenie soczewek kontaktowych nie przynosi oczekiwanego efektu, można rozważyć inwazyjne metody leczenia, takie jak procedury chirurgiczne. Istnieją różne metody chirurgicznego leczenia stożka rogówki, takie jak cross-linking rogówki, implantacja pierścieni rogówkowych lub przeszczep rogówki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Wpływ stożka rogówki na widzenie - Problemy wzrokowe i korekty

Stożek rogówki wpływa na nasze widzenie poprzez zniekształcenie kształtu rogówki. Objawy związane z tym schorzeniem mogą obejmować:

 • Rozmyte widzenie
 • Podwójne widzenie
 • Nadwrażliwość na światło
 • Trudności w widzeniu w nocy
 • Zniekształcenie obrazu

Aby skorygować te problemy, można stosować różne metody terapeutyczne, takie jak noszenie soczewek kontaktowych, okularów korekcyjnych lub procedury chirurgiczne.

Diagnoza i badania w przypadku podejrzenia stożka rogówki

Jeśli podejrzewasz u siebie stożek rogówki, istnieje kilka badań diagnostycznych, które mogą pomóc w potwierdzeniu diagnozy. Badania obejmują:

 • Topografię rogówki - ocena kształtu rogówki i jej odkształceń
 • Pachymetrię - pomiar grubości rogówki
 • Badanie ostrości wzroku
 • Biomikroskopię - ocenę struktury oczu

Tylko na podstawie tych badań specjalistycznego lekarza okulisty można postawić diagnozę stożka rogówki i dostosować odpowiednie leczenie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca