Rzeżączka - Choroba przenoszona drogą płciową: Przyczyny, objawy i skuteczne leczenie. Rzeżączka – objawy u kobiet. Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie. Rzeżączka: jakie są objawy i przyczyny oraz jak leczyć?

Rzeżączka - Choroba przenoszona drogą płciową: Przyczyny, objawy i skuteczne leczenie. Rzeżączka – objawy u kobiet. Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie. Rzeżączka: jakie są objawy i przyczyny oraz jak leczyć?

Rzeżączka jest powszechną chorobą przenoszoną drogą płciową, wywoływaną przez bakterię Neisseria gonorrhoeae. Przeszkadza to w codziennym życiu i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy oraz skuteczne leczenie rzeżączki. Dowiesz się również, jak unikać zakażenia tą chorobą.

Co to rzeżączka - jak można się zarazić?

Rzeżączka jest chorobą przenoszoną drogą płciową i można się nią zarazić podczas kontaktu seksualnego z zakażoną osobą. Bakterie Neisseria gonorrhoeae atakują nabłonek cewki moczowej, szyjki macicy, odbytu lub gardła. Rzeżączka może być przekazywana poprzez kontakt bezpośredni z wydzielinami zakażonej osoby, takimi jak wydzielina z cewki moczowej, wydzieliną z pochwy lub nasieniem.

Rzeżączka - objawy u kobiet i mężczyzn

Objawy rzeżączki mogą być różne u kobiet i mężczyzn. U mężczyzn, objawy zazwyczaj obejmują:

 • pieczenie lub swędzenie w cewce moczowej
 • wydzielanie żółtego, zielonego lub białego płynu z cewki moczowej
 • ból i obrzęk jąder

U kobiet, objawy rzeżączki mogą być mniej oczywiste i obejmować:

 • pieczenie lub swędzenie w okolicach narządów płciowych
 • nieprawidłowe, obfite lub nieprzyjemnie pachnące upławy
 • ból podczas oddawania moczu lub stosunku seksualnego
 • ból w dolnej części brzucha

Jednak u wielu osób, zwłaszcza u kobiet, rzeżączka może przebiegać bezobjawowo. To sprawia, że wielu nosicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, że są zarażeni i bezpośrednio przyczynia się to do szerzenia choroby.

Rzeżączka - po jakim czasie objawy są widoczne?

Objawy rzeżączki mogą pojawić się w ciągu 2-7 dni po zakażeniu. Jednak niektóre osoby mogą nie mieć żadnych objawów przez długi czas. To sprawia, że łatwo jest przekazywać chorobę, nawet bez świadomości.

Diagnostyka rzeżączki

Diagnostyka rzeżączki polega zazwyczaj na pobraniu próbki wydzieliny z zarażonego obszaru, takiego jak cewka moczowa, szyjka macicy, odbyt lub gardło. Próbka jest badana pod mikroskopem lub wysyłana do laboratorium w celu dokładnego zidentyfikowania bakterii Neisseria gonorrhoeae. W przypadku objawów rzeżączki, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza, aby przeprowadził odpowiednie badania i postawił diagnozę.

Jak się nie zarazić rzeżączką?

Najbezpieczniejszym sposobem uniknięcia zakażenia rzeżączką jest unikanie kontaktu z cieczami ustrojowymi zakażonymi bakterią Neisseria gonorrhoeae. Oto kilka zasadniczych zaleceń:

 • Unikaj niezabezpieczonego stosunku płciowego
 • Utrzymuj jednego stałego, monogamicznego partnera
 • Regularnie korzystaj z testów na choroby przenoszone drogą płciową
 • Skorzystaj z prezerwatyw przy każdym stosunku płciowym
 • Jeśli masz podejrzenie zakażenia, bezzwłocznie udaj się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiednich badań i otrzymania właściwego leczenia

Pamiętaj, że rzeżączka nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie narządów płciowych, przerzuty zakażenia do innych części ciała oraz trudności w zajściu w ciążę. Ważne jest, aby szukać pomocy medycznej i rozpocząć leczenie tak szybko, jak to możliwe.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy rzeżączki u kobiet mogą dotyczyć:

 1. Pieczenie i swędzenie w pochwie
 2. Zwiększone wydzielanie z pochwy
 3. Nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy
 4. Ból podczas oddawania moczu
 5. Czerwone, opuchnięte wargi sromowe i sromu
 6. Krwawienie między miesiączkami
 7. Ból podbrzusza
 8. Bolesne stosunki płciowe
 9. Ból w dolnej części pleców
 10. Gorączka
 11. W przypadku podejrzenia rzeżączki, ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza w celu potwierdzenia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Jak wygląda leczenie rzeżączki?

Leczenie rzeżączki zazwyczaj polega na podawaniu antybiotyków. Najczęściej stosowanym lekiem jest ceftriakson, który jest podawany w postaci zastrzyków domięśniowych. Pacjenci otrzymują dawkę jednorazową, która powinna zwykle być skuteczna w zwalczaniu infekcji. W przypadku, gdy nie ma dostępu do ceftriaksonu, stosować można również inne antybiotyki, takie jak cefduroksym lub azitromycyna. Leczenie powinno trwać co najmniej 7-10 dni, aby skutecznie wyeliminować bakterie. Ważne jest również, aby partnerzy seksualni byli leczeni jednocześnie, nawet jeśli nie wykazują żadnych objawów. Dodatkowo, podczas leczenia zaleca się unikanie kontaktów seksualnych, aby uniknąć ponownego zakażenia. Po zakończeniu terapii pacjent powinien wykonać testy w celu potwierdzenia wyleczenia. W razie nawrotu choroby, konieczne może być przeprowadzenie kolejnej serii leczenia. Leczenie rzeżączki jest istotne, ponieważ nieleczone zakażenie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie jądra u mężczyzn czy niepłodność u kobiet. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca