bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Rozciąganie do szpagatu - jak to zrobić? Ćwiczenia rozciągające do szpagatu dla początkujących. Jak zrobić szpagat? Ćwiczenia do szpagatu

Blog healthcare

Rozciąganie do szpagatu - jak to zrobić? Ćwiczenia rozciągające do szpagatu dla początkujących. Jak zrobić szpagat? Ćwiczenia do szpagatu

Chcesz nauczyć się wykonywać szpagat, ale nie wiesz, od czego zacząć? Rozciąganie stanowi kluczowy element w osiąganiu większej elastyczności i umiejętności wykonania tego efektownego ruchu. W tym artykule omówimy cele rozciągania do szpagatu, określimy czas potrzebny na osiągnięcie rezultatów, przedstawimy skuteczne ćwiczenia oraz zaprezentujemy techniki i progresję w rozciąganiu nóg do szpagatu. Jeżeli jesteś początkującym w rozciąganiu do szpagatu, znajdziesz tu również kroki i zalecenia. Przygotuj się na podróż ku większej elastyczności i spektakularnemu szpagatowi!

Spis treści

 1. Cel: Rozciąganie do szpagatu - jak osiągnąć większą elastyczność
 2. Czas: Ile trwa rozciąganie do szpagatu? Cierpliwość i regularność
 3. Ćwiczenia: Skuteczne ćwiczenia na rozciąganie do szpagatu
 4. Rozciąganie nóg do szpagatu - techniki i progresja
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Rozciąganie do szpagatu dla początkujących - kroki i zalecenia
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Ćwiczenia rozciągające do szpagatu

Cel: Rozciąganie do szpagatu - jak osiągnąć większą elastyczność

Podstawowym celem rozciągania do szpagatu jest zwiększenie elastyczności mięśni, więzadeł i stawów, które są zaangażowane w ten ruch. Regularne rozciąganie przyczynia się do rozluźnienia i wydłużenia mięśni, poprawy krążenia krwi w obszarze rozciąganych tkanek oraz zwiększenia zakresu ruchu w stawach.

Aby osiągnąć większą elastyczność, ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających, do których przejdziemy szczegółowo w kolejnej sekcji. Pamiętaj, że każdy ma inną wyjściową elastyczność, więc postępy mogą różnić się między osobami. Cierpliwość i systematyczność są tutaj kluczowe.

Czas: Ile trwa rozciąganie do szpagatu? Cierpliwość i regularność

Trudno jednoznacznie określić, ile czasu będzie potrzebne, aby osiągnąć pełny szpagat, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak indywidualna elastyczność, regularność treningów, wiek i kondycja fizyczna. Niezależnie od tego, ważne jest, aby być cierpliwym i regularnie trenować, starając się stopniowo zwiększać zakres ruchu.

Postaw sobie krótkoterminowe cele, takie jak dotarcie do określonego poziomu rozciągania w ciągu miesiąca. Pamiętaj, że regularność jest kluczowa. Coroczne badania wykazały, że regularne ćwiczenia rozciągające przyniosą wyniki. Pamiętaj, że rozciąganie to proces, a nie natychmiastowa zmiana.

Ćwiczenia: Skuteczne ćwiczenia na rozciąganie do szpagatu

W drodze do szpagatu istnieje wiele skutecznych ćwiczeń, które pomogą Ci poprawić elastyczność. Oto kilka z nich:

 1. Rozciąganie mięśni nóg: Zajrzyj do artykułu [źródło 1] podanego na końcu tego tekstu, gdzie znajdziesz szczegółowy opis ćwiczeń rozciągających poszczególne grupy mięśni nóg, takie jak łydki, czworogłowe uda i mięśnie bioder.

 2. Rozciąganie mięśni kręgosłupa: Wykorzystuj ćwiczenia takie jak cat-cow, mostek i kocia odwrotność, aby rozluźnić mięśnie pleców i kręgosłupa. Pamiętaj o utrzymaniu prawidłowej techniki i unikaniu bólu.

 3. Rozciąganie bioder: Wypróbuj pozy jogi, takie jak krokodyl, pół mostek i pozycja gołębia, aby rozciągnąć mięśnie bioder i rozszerzyć zakres ruchu.

 4. Rozciąganie pośladków: Skup się na ćwiczeniach, które angażują mięśnie pośladków, takich jak leżący połówkowy motyl i pozycja łabędzia, aby poprawić elastyczność w tym obszarze.

 5. Całkowite rozciąganie ciała: Praktykuj rozciąganie całego ciała, takie jak statyczne rozciąganie i dynamiczne rozciąganie, aby skutecznie poprawić elastyczność ogólną.

Rozciąganie nóg do szpagatu - techniki i progresja

Rozciąganie nóg do szpagatu może być jednym z najtrudniejszych aspektów osiągania tej figury. Poniżej przedstawiamy kilka technik i progresję, które mogą Ci pomóc:

 1. Rozciąganie czworogłowych ud: Usiądź na podłodze w położeniu rozkrocznym, następnie stopniowo rozchylaj nogi do boku. Staraj się utrzymać proste plecy i stopniowo zbliżaj się do podłoża. Spróbuj utrzymać tę pozycję przez 30 sekund, a następnie powoli się rozluźnij.
 2. Rozciąganie łydek: Postaw się na krawędzi schodów, opuść nogi podobnie jak przy schodzeniu, ale na jednej nodze. Stopniowo zapadaj się w dolnym położeniu, a następnie powoli prostuj nogę i poczuj rozciąganie w łydce. Wytrzymaj przez 30 sekund, a następnie zmień nogę.
 3. Rozciąganie mięśni biodrowo-lędźwiowych: Usiądź na podłodze i zegnij jedną nogę w kolanie, kładąc stopę na wewnętrzną stronę biodra przeciwległej nogi. Skręć tułów w kierunku wyprostowanej nogi, starając się dotknąć łokciem podłogi. Wytrzymaj przez 30 sekund, a następnie zmień nogę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rozciąganie do szpagatu dla początkujących - kroki i zalecenia

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rozciąganiem do szpagatu, poniżej znajdziesz kilka kroków i zaleceń dla początkujących:

 1. Włącz rozgrzewkę: Przed rozpoczęciem ćwiczeń rozciągających wykonaj krótką rozgrzewkę mięśni, na przykład przez kilka minut biegając w miejscu, skacząc na skakance lub wykonując dynamiczne ruchy ramion i nóg.
 2. Rozluźnij się: Przed przystąpieniem do rozciągania wykonaj kilka prostych ćwiczeń rozluźniających, takich jak kręcenie kołami głowy, kręcenie barkami i unoszenie kolana do klatki piersiowej.
 3. Zacznij od prostszych pozycji: Skup się na łatwiejszych pozycjach rozciągających, takich jak leżący motyl, kocia odwrotność lub statyczne rozciąganie poszczególnych grup mięśni. Stopniowo zwiększaj trudność i intensywność.
 4. Słuchaj swojego ciała: Pamiętaj, że rozciąganie powinno być delikatne i nie powodować bólu. Nie forsuj swojego ciała i nie próbuj osiągnąć pełnego szpagatu od razu. Słuchaj swojego ciała i stopniowo zwiększaj zakres ruchu.

Remember, regularność i cierpliwość są kluczowe, ponieważ elastyczność nie przychodzi overnight. Z czasem i praktyką z pewnością będziesz obserwować postępy w swoim rozciąganiu do szpagatu. Pamiętaj, że każdy jest inny, więc nie porównuj się do innych i ciesz się własnymi postępami!

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu są niezbędne, jeśli chcemy poprawić swoją gibkość i elastyczność. Jednym z podstawowych ćwiczeń jest rozciąganie nóg, które polega na rozciąganiu mięśni udowych i łydek. Możemy to zrobić poprzez rozciąganie się na macie, pochylając się do przodu i próbując dotknąć palcami nóg. Kolejnym ćwiczeniem, które pomoże nam zbliżyć się do szpagatu, jest tzw. "wysoko podnoszenie nogi". Polega ono na podnoszeniu nogi do przodu, bacznie obserwując, aby nie zginać kolana. Oprócz tego, ważne jest również wzmocnienie mięśni brzucha i pleców, aby zapewnić stabilność i równowagę podczas wykonywania szpagatu. Dobrym ćwiczeniem na to jest plank, który angażuje całe ciało. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń zapewni nam postępy w osiąganiu pełnego szpagatu. Pamiętajmy jednak, że rozciąganie wymaga czasu i cierpliwości, dlatego nie należy się zniechęcać, nawet jeśli na początku nie odnosimy spektakularnych rezultatów. Warto również pamiętać o odpowiednim rozgrzewaniu przed każdym treningiem, aby uniknąć kontuzji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz