Płaskostopie u dzieci: jakie wykonywać ćwiczenie? Objawy, diagnoza i leczenie. Ćwiczenia na płaskostopie - wspięcia na palce 

Płaskostopie u dzieci: jakie wykonywać ćwiczenie? Objawy, diagnoza i leczenie. Ćwiczenia na płaskostopie - wspięcia na palce 

Sprawdź jak pozbyć się płaskostopia u dzieci 

Płaskostopie u dzieci: jakie ćwiczenia pomogą w leczeniu?

Płaskostopie jest jednym z najczęstszych problemów związanych z układem mięśniowo-szkieletowym u dzieci. Ten stan polega na braku wykształcenia wyraźnej podłużnej i poprzecznej łuku stopy, co powoduje osłabienie struktury stopy i niewłaściwe obciążanie kończyny dolnej. Wpływa to na postawę całego ciała oraz może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. W leczeniu płaskostopia u dzieci ważne są odpowiednie ćwiczenia. Oto kilka z nich:

Ćwiczenie 1: Podnoszenie pięt

To ćwiczenie jest dobre dla dziecka, które dopiero zaczyna trenować mięśnie stóp. Polega ono na podnoszeniu pięt jak najwyżej w górę, a następnie powolne opuszczanie ich na dół. Ćwiczenie to można wykonywać w kilku seriach.

Ćwiczenie 2: Wspinanie się na palce

Wspinanie się na palce jest dobrym ćwiczeniem do wzmacniania mięśni stóp u dzieci. Ćwiczenie to polega na uniesieniu się na palcach i powolnym opuszczaniu się na pięty, aby spowolnić ruch.

Ćwiczenie 3: Kółka stopowe

Ćwiczenie to polega na wyobrażeniu sobie kół w podłożu i krążeniu stopami po tych kółkach. Ćwiczenie to można wykonywać na kilka sposobów, krążąc stopami zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie.

Ćwiczenie 4: Chodzenie po piłce

Ćwiczenie to polega na chodzeniu po piłce na podłodze lub dywanie, co pomoże wzmocnić mięśnie stóp u dzieci.

Wykonywanie tych ćwiczeń regularnie przyniesie korzyści dla stóp dziecka z płaskostopiem, jednak ważne jest, aby zawsze wykonywać je pod nadzorem dorosłych, aż do pełnego wyzdrowienia.

Płaskostopie u dzieci: do kiedy można liczyć na naturalne wyprostowanie stóp?

Naturalne wyprostowanie stóp u dzieci może nastąpić do 7. roku życia, kiedy to kości i stawy ulegają wykształceniu i utwardzeniu. Jeśli po upływie tego czasu dziecko nadal będzie miało płaskostopie, wówczas konieczna może być konsultacja z lekarzem.

Ćwiczenia na płaskostopie - mobilizacja palców

Płaskostopie to stan, w którym stopa ma zmniejszoną lub nikłą wydolność łuku podłużnego. Ćwiczenia na płaskostopie mogą pomóc w wzmocnieniu mięśni stóp, poprawieniu równowagi i elastyczności, oraz w ogólnej poprawie postawy. Jednym z ważnych aspektów jest także mobilizacja palców stóp, aby utrzymać ich elastyczność i prawidłową biomechanikę. Poniżej znajdziesz kilka przykładów ćwiczeń na mobilizację palców w przypadku płaskostopia:

Ćwiczenie naprzemienne: Wznoszenie i opadanie palców:

 • Usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami i stopami płasko na podłodze.
 • Podnoś palce stóp, unosząc je jak najwyżej ku górze. Skup się na uniesieniu każdego palca oddzielnie.
 • Następnie opuść palce stóp, tak aby wróciły do pozycji wyjściowej.
 • Powtarzaj ruch przez około 10-15 powtórzeń.

Zwijanie i rozwijanie palców za pomocą piłki do tenisa:

 • Usiądź na krześle i umieść piłkę do tenisa pod stopami.
 • Zacznij delikatnie przesuwać stopami piłkę do tenisa, poczynając od pięt i idąc w kierunku palców.
 • Następnie przesuń stopami piłkę z powrotem w kierunku pięt.
 • Powtórz ruch kilkakrotnie, koncentrując się na wyginaniu i prostowaniu palców.

Rozciąganie i unoszenie palców:

 • Stań w pozycji wyprostowanej, a następnie unieś palce stóp tak wysoko, jak to możliwe, trzymając pięty na ziemi.
 • Następnie opuść palce stóp i spróbuj je rozciągnąć jak najbardziej.
 • Powtarzaj ten ruch kilka razy, starając się z każdym powtórzeniem unieść palce coraz wyżej.

Ćwiczenie czucia ziemi:

 • Stań na jednej nodze, utrzymując równowagę.
 • Delikatnie unosząc piętę, poczuj kontakt palców z podłożem.
 • Następnie opuść piętę, zachowując równowagę na jednej nodze.
 • Powtórz ćwiczenie na drugiej nodze.

Płaskostopie u dzieci: kiedy udać się do lekarza?

Jeśli dziecko ma wiele problemów związanych z chodzeniem, dolegliwości bólowych lub ograniczającymi ruch, warto skonsultować się z lekarzem ortopedą. Lekarz przeprowadzi badanie ortopedyczne, a w niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie dodatkowych badań obrazowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Płaskostopie u dzieci: jakie są objawy i jak je rozpoznać? Jak rozpoznać płaskostopie?

Objawy płaskostopia u dzieci to:

 • ból stóp
 • nadmierne zmęczenie po dłuższym spacerze lub wysiłku fizycznym
 • bóle kolan
 • trudności w utrzymaniu równowagi
 • przyśpieszone zużycie obuwia

W niektórych przypadkach u dziecka może pojawić się "koślawy staw skokowy", co oznacza, że staw skokowy ulega odkształceniom.

Płaskostopie fizjologiczne u dzieci do 5 roku życia

Płaskostopie fizjologiczne u dzieci to naturalny stan stóp w okresie wczesnego dzieciństwa, który może wydawać się płaski, gdyż łuki podłużny i poprzeczny stopy wciąż się kształtują. To normalne zjawisko w rozwoju dziecka i nie wymaga specjalnych interwencji, ponieważ w miarę upływu czasu i wzmocnienia mięśni oraz więzadeł stóp, łuki stopowe mogą się wykształcić.

W okresie do 5. roku życia dziecka płaskostopie fizjologiczne jest powszechne i zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. W miarę jak dziecko aktywnie porusza się, chodzi, biega i bawi się, mięśnie i struktury stopy będą się rozwijać, a łuki stopy powinny zaczynać się wykształcać. U większości dzieci w wieku przedszkolnym stopniowo następuje poprawa kształtu stopy, a płaskostopie fizjologiczne zanika.

Ważne jest, aby nie wpadać w nadmierną panikę w przypadku płaskostopia fizjologicznego u dzieci do 5 roku życia. Nie ma potrzeby specjalnych wkładek ortopedycznych czy butów. Niemniej jednak, warto dbać o ogólną aktywność fizyczną dziecka, zapewnić mu odpowiednie buty, które są wygodne i mają dobrą amortyzację oraz skonsultować się z pediatrą lub ortopedą, jeśli masz poważne obawy dotyczące stóp swojego dziecka.

Jeśli po 5. roku życia u dziecka utrzymuje się wyraźne płaskostopie lub pojawiają się inne objawy, takie jak ból, trudności w chodzeniu czy niepokojące zmiany w stópach, wówczas warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od chorób stóp lub ortopedii dziecięcej.

Jak leczyć płaskostopie u dzieci? Zasady postępowania i skuteczne metody

Leczenie w przypadku płaskostopia u dzieci zależy od wieku dziecka oraz stopnia zaawansowania choroby. Leczenie może obejmować ćwiczenia, specjalne wkładki lub buty ortopedyczne, a w niektórych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna. W przypadku ciężkich i długotrwałych przypadków płaskostopia pediatra powinien skierować dziecko na konsultację do ortopedy.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Dowiedz się, jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu i jak skutecznie go obniżyć. Sprawdź, co to jest wiek metaboliczny i jak wpływa na metabolizm.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca