Ochrona kobiecego zdrowia: Wczesne wykrywanie raka szyjki macicy. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Profilaktyka raka piersi. Badania profilaktyczne 

Ochrona kobiecego zdrowia: Wczesne wykrywanie raka szyjki macicy. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Profilaktyka raka piersi. Badania profilaktyczne 

Sprawdź jak wykryć raka szyjki macicy 

Rak szyjki macicy - przyczyny

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet. Główną przyczyną jego wystąpienia jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus ten jest przenoszony drogą płciową i może prowadzić do poważnych zmian w komórkach szyjki macicy, które mogą przerodzić się w nowotwór. Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, to także:

 • Wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
 • Wiele partnerów seksualnych,
 • Palenie papierosów,
 • Niska odporność.

Objawy raka szyjki macicy

Wczesne stadium raka szyjki macicy często nie powoduje żadnych objawów. To właśnie dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, takich jak cytologia lub badanie HPV. W przypadku zaawansowanej postaci raka szyjki macicy mogą występować następujące objawy:

Pierwsze objawy raka szyjki macicy

Pierwsze objawy raka szyjki macicy mogą obejmować:

 • Nieprawidłowe krwawienia z pochwy: Może to być krwawienie między miesiączkami, po stosunku seksualnym lub po menopauzie.
 • Nietypowy śluz: Pojawienie się nietypowego, wodnistego lub gęstego śluzu z pochwy może być pierwszym objawem raka szyjki macicy.
 • Ból podbrzusza: W zaawansowanych przypadkach raka szyjki macicy może występować ból w okolicy podbrzusza.

Najczęstsze przerzuty raka szyjki macicy

Przerzuty raka szyjki macicy mogą występować w innych narządach, takich jak płuca, wątroba, kości i węzły chłonne. Objawy przerzutów mogą obejmować:

 • Osłabienie i utrata masy ciała,
 • Ból w kościach,
 • Kaszel i duszność,
 • Powiększone węzły chłonne.

Rak szyjki macicy - rokowania

Rokowanie w przypadku raka szyjki macicy jest zależne od zaawansowania choroby. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany i rozpocznie się leczenie, tym większe są szanse na wyleczenie. Jeśli rak szyjki macicy jest ograniczony tylko do szyjki macicy, wskaźnik przeżywalności wynosi około 90%. Jednak w przypadku zaawansowanych przerzutów, rokowanie jest znacznie gorsze.

Rak szyjki macicy - leczenie

Leczenie raka szyjki macicy zależy od stadium choroby. Główne metody leczenia to:

 • Chirurgiczne usunięcie guza: Gdy rak jest wczesny i ograniczony tylko do szyjki macicy, możliwe jest wykonanie operacji mającej na celu usunięcie nowotworu.
 • Radioterapia: Jest to często stosowana metoda leczenia raka szyjki macicy. Promieniowanie jest skierowane bezpośrednio na obszar dotknięty nowotworem, niszcząc komórki rakowe.
 • Chemioterapia: Leki przeciwnowotworowe mogą być stosowane w celu zniszczenia komórek rakowych, zarówno przed operacją, jak i po niej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak szyjki macicy - diagnostyka i profilaktyka

Najważniejszym narzędziem diagnostycznym i profilaktycznym w przypadku raka szyjki macicy jest regularne wykonywanie badań cytologicznych, zwanych także badaniem cytologicznym lub Pap. Badanie to polega na pobraniu próbki komórek z szyjki macicy i analizie ich pod mikroskopem w celu identyfikacji zmian przednowotworowych lub rakowych. Inną metodą jest badanie HPV, które pozwala na wykrycie obecności wirusa brodawczaka ludzkiego. W przypadku dodatniego wyniku w badaniu HPV lub nieprawidłowości w wynikach cytologii, mogą być przeprowadzane dalsze badania, takie jak kolposkopia lub biopsja.

Ważne jest również podjęcie działań mających na celu zapobieganie zakażeniu wirusem HPV. W tym celu zaleca się stosowanie zabezpieczeń podczas stosunków płciowych, unikanie wielu partnerów seksualnych i stosowanie szczepionki przeciwko HPV.

Podsumowując, wczesne wykrywanie raka szyjki macicy jest kluczowe dla zapewnienia większych szans na przeżycie. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych i zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów lekarzowi. Pamiętajmy, że ochrona kobiecego zdrowia jest niezwykle istotnym elementem naszego dobrego samopoczucia.

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV

Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) to ważna metoda prewencji przed zakażeniem tym wirusem, który może prowadzić do poważnych chorób, takich jak nowotwory szyjki macicy, gardła i innych narządów płciowych. Oto podstawowe informacje na temat szczepień przeciwko HPV:

 1. Czym jest wirus HPV?: Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to grupa wirusów, które przenoszone są drogą płciową i kontaktu skórnego. Istnieje wiele rodzajów wirusa HPV, z których niektóre mogą prowadzić do nowotworów.
 2. Skutki zakażenia HPV: Wirus HPV jest przyczyną wielu chorób, w tym brodawek narządów płciowych, brodawek w okolicach jamy ustnej i gardła oraz różnych rodzajów raka, takich jak rak szyjki macicy, rak gardła, rak odbytu i inne.
 3. Szczepienia przeciwko HPV: Dostępne są szczepienia, które chronią przed zakażeniem wybranymi typami wirusa HPV. Dwa najczęściej stosowane szczepienia przeciwko HPV to Gardasil 9 (produkt firmy Merck) i Cervarix (produkt firmy GlaxoSmithKline). Szczepienia te chronią przed głównymi typami wirusa HPV, które są związane z nowotworami.
 4. Grupy wiekowe i dawki szczepień: Szczepienia przeciwko HPV są zazwyczaj zalecane dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 26 lat. Jednak wiek i liczba dawek szczepienia mogą się różnić w zależności od kraju i zaleceń służby zdrowia publicznego. W niektórych krajach szczepienia są również zalecane dla osób starszych.
 5. Skuteczność i bezpieczeństwo: Szczepienia przeciwko HPV są uważane za skuteczne i bezpieczne. Badania kliniczne wykazały, że szczepienia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem HPV i rozwoju związanych z nim chorób, w tym nowotworów.
 6. Zalecenia lekarza: Zawsze warto konsultować się z lekarzem w sprawie szczepień przeciwko HPV, zwłaszcza jeśli jesteś w odpowiednim wieku. Lekarz może dostosować zalecenia do Twojego indywidualnego ryzyka zakażenia HPV.
 7. Rola profilaktyki: Szczepienia przeciwko HPV są ważnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej. Jednak nie zastępują one regularnych badań cytologicznych (Pap test) ani badań przesiewowych w kierunku zakażenia HPV, które są nadal zalecane.

Pamiętaj, że profilaktyka przeciwnowotworowa, szczególnie w przypadku raka szyjki macicy, jest kluczowa dla ochrony zdrowia. Szczepienia przeciwko HPV stanowią ważne narzędzie w walce z tą chorobą i jej powikłaniami.

Profilaktyka raka piersi

Profilaktyka raka piersi to zespół działań, których celem jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na ten nowotwór oraz wczesne wykrycie oraz leczenie wczesnych stadiów choroby. Jednym z najważniejszych aspektów profilaktyki raka piersi jest regularne wykonywanie badań mammograficznych. Badanie to pozwala na wczesne wykrycie guzów nawet przed pojawieniem się objawów klinicznych. Kobiety powinny zaczynać wykonywać mammografię od 40 roku życia i powtarzać je co dwa lata. Istotnym elementem profilaktyki jest również samobadanie piersi, które pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości. Kobiety powinny systematycznie, co miesiąc, sprawdzać swoje piersi w poszukiwaniu guzków, zgrubień czy zmian w skórze. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz unikanie czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów czy nadmierna konsumpcja alkoholu, również mają duże znaczenie w profilaktyce raka piersi. Dbanie o swoje zdrowie i regularne wykonywanie badań jest kluczowe w walce z tą często występującą formą nowotworu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca