Niewydolność serca: Objawy, leczenie i jak poprawić jakość życia. Przewlekła niewydolność serca. Rozpoznanie niewydolności serca. Diagnostyka mięśnia sercowego 

Niewydolność serca: Objawy, leczenie i jak poprawić jakość życia. Przewlekła niewydolność serca. Rozpoznanie niewydolności serca. Diagnostyka mięśnia sercowego 

Niewydolność serca jest chorobą, w której serce nie jest w stanie pompować krwi w wystarczającej ilości, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Chociaż niewydolność serca może negatywnie wpłynąć na jakość życia, wiele osób z niewydolnością serca prowadzi aktywne życie dzięki odpowiedniemu leczeniu, oddanej opiece medycznej i zdrowym nawykom.

Co to jest niewydolność serca i jakie są jej przyczyny? Przyczyny niewydolności serca. Zapalenie mięśnia sercowego

Niewydolność serca to choroba, w której serce nie jest w stanie skutecznie pompować krwi. Przyczyną niewydolności serca są najczęściej choroby serca, takie jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, choroby zastawkowe lub choroby mięśnia sercowego.

W przypadku niewydolności serca serce staje się słabe i zaczyna mieć problemy z pompowaniem krwi. W konsekwencji, organy i tkanki nie otrzymują dostatecznej ilości tlenu i składników odżywczych, co prowadzi do osłabienia organizmu i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia.

Przewlekła niewydolność serca - objawy

Przewlekła niewydolność serca rozwija się stopniowo przez wiele lat i obejmuje objawy, takie jak:

 • One niezwykle zmęczenie i słabość,
 • Skłonność do krótkiego oddechu podczas wysiłku lub spoczynku,
 • Zwiększenie wagi ciała z zatrzymaniem wody w organizmie,
 • Bóle brzucha, mdłości lub utrudnione trawienie,
 • Problemy z równowagą i zmniejszona wydajność pamięci.

Ostra niewydolność serca - objawy

Ostra niewydolność serca zwykle pojawia się nagłym atakiem i objawia się następującymi objawami:

 • Trudności w oddychaniu;
 • Nagły ból w klatce piersiowej;
 • Ból w szyi, ramieniu lub plecach;
 • Skrajne osłabienie lub zawroty głowy;
 • Omdlenia;
 • Przebarwienie skóry.

Jakie badania na niewydolność serca? Diagnostyka

Osoby, które podejrzewają, że cierpią na niewydolność serca, powinny udać się do kardiologa, który przeprowadzi dokładne badania i zdiagnozuje chorobę. Najczęściej przeprowadzane badania diagnostyczne obejmują:

 1. Badanie fizykalne, podczas którego kardiolog oceni stan serca i posłucha bicie serca za pomocą stetoskopu.
 2. EKG, czyli elektrokardiogram, który rejestruje aktywność elektryczną serca.
 3. Echokardiogram, podczas którego rejestruje się ultradźwięki, aby zobaczyć ruchy serca i ocenić jego strukturę.
 4. Testy krwi, służące do wykrycia poziomu hormonów i składników krwi związanych z niewydolnością serca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie nawyki poprawiają jakość życia z niewydolnością serca?

Oprócz odpowiedniego leczenia i opieki medycznej, osoby z niewydolnością serca powinny stosować zdrowe nawyki, takie jak:

 1. Utrzymywanie zdrowej diety, która jest bogata w owoce, warzywa, białko i zdrowe tłuszcze. Osoby z niewydolnością serca powinny unikać spożywania tłuszczów zwierzęcych, słodyczy i soli.
 2. Regularna aktywność fizyczna w sposób dostosowany do indywidualnej kondycji. Chodzi tu o regularną, ale niedostosowaną do naszych możliwości i potrzeb aktywność fizyczną.
 3. Regularny konsultacje z kardiologiem w celu monitorowania stanu zdrowia i określenia najlepszego planu leczenia.
 4. Regularne ważenie ciała i kontrola poziomu płynów w organizmie.

Ze względu na fakt, iż niewydolność serca to choroba przewlekła, na co dzień zdecydujmy się na zastosowanie tych zmian w stylu życia. Ponadto, warto mniej stresować sieć i pamiętać o regularnym odbieraniu leków przepisanych przez kardiologa.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia niewydolności serca?

Po zakończeniu leczenia niewydolności serca nieprzemiężnie ważne jest kontynuowanie odpowiedniej opieki zdrowotnej i zdrowego stylu życia. Pacjent powinien regularnie uczestniczyć w wizytach kontrolnych u kardiologa oraz przestrzegać zaleceń dotyczących przyjmowania leków. Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, jednak powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości pacjenta. Wskazane jest unikanie palenia papierosów i nadmiernego spożywania alkoholu. Również odpowiednia dieta gra kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego serca. Pacjent powinien ograniczyć spożycie soli, tłuszczów nasyconych i tranów oraz zwiększyć ilość spożywanego błonnika, owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów pogorszenia stanu zdrowia, takich jak duszność, obrzęki lub zmęczenie, niezbędne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza. Wraz z zakończeniem leczenia niewydolności serca pacjent powinien nadal dbać o swoje zdrowie i prowadzić świadomy tryb życia, aby utrzymać zdrowie serca na jak najwyższym poziomie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca