mgr Bożena Heller
autor artykułuCo to jest niewydolność serca i jakie są jej przyczyny? Przyczyny niewydolności serca. Zapalenie mięśnia sercowego
Niewydolność serca to choroba, w której serce nie jest w stanie skutecznie pompować krwi. Przyczyną niewydolności serca są najczęściej choroby serca, takie jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, choroby zastawkowe lub choroby mięśnia sercowego.
W przypadku niewydolności serca serce staje się słabe i zaczyna mieć problemy z pompowaniem krwi. W konsekwencji, organy i tkanki nie otrzymują dostatecznej ilości tlenu i składników odżywczych, co prowadzi do osłabienia organizmu i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia.
Przewlekła niewydolność serca - objawy
Przewlekła niewydolność serca rozwija się stopniowo przez wiele lat i obejmuje objawy, takie jak:
- One niezwykle zmęczenie i słabość,
- Skłonność do krótkiego oddechu podczas wysiłku lub spoczynku,
- Zwiększenie wagi ciała z zatrzymaniem wody w organizmie,
- Bóle brzucha, mdłości lub utrudnione trawienie,
- Problemy z równowagą i zmniejszona wydajność pamięci.
Ostra niewydolność serca - objawy
Ostra niewydolność serca zwykle pojawia się nagłym atakiem i objawia się następującymi objawami:
- Trudności w oddychaniu;
- Nagły ból w klatce piersiowej;
- Ból w szyi, ramieniu lub plecach;
- Skrajne osłabienie lub zawroty głowy;
- Omdlenia;
- Przebarwienie skóry.
Jakie badania na niewydolność serca? Diagnostyka
Osoby, które podejrzewają, że cierpią na niewydolność serca, powinny udać się do kardiologa, który przeprowadzi dokładne badania i zdiagnozuje chorobę. Najczęściej przeprowadzane badania diagnostyczne obejmują:
- Badanie fizykalne, podczas którego kardiolog oceni stan serca i posłucha bicie serca za pomocą stetoskopu.
- EKG, czyli elektrokardiogram, który rejestruje aktywność elektryczną serca.
- Echokardiogram, podczas którego rejestruje się ultradźwięki, aby zobaczyć ruchy serca i ocenić jego strukturę.
- Testy krwi, służące do wykrycia poziomu hormonów i składników krwi związanych z niewydolnością serca.
Jakie nawyki poprawiają jakość życia z niewydolnością serca?
Oprócz odpowiedniego leczenia i opieki medycznej, osoby z niewydolnością serca powinny stosować zdrowe nawyki, takie jak:
- Utrzymywanie zdrowej diety, która jest bogata w owoce, warzywa, białko i zdrowe tłuszcze. Osoby z niewydolnością serca powinny unikać spożywania tłuszczów zwierzęcych, słodyczy i soli.
- Regularna aktywność fizyczna w sposób dostosowany do indywidualnej kondycji. Chodzi tu o regularną, ale niedostosowaną do naszych możliwości i potrzeb aktywność fizyczną.
- Regularny konsultacje z kardiologiem w celu monitorowania stanu zdrowia i określenia najlepszego planu leczenia.
- Regularne ważenie ciała i kontrola poziomu płynów w organizmie.
Ze względu na fakt, iż niewydolność serca to choroba przewlekła, na co dzień zdecydujmy się na zastosowanie tych zmian w stylu życia. Ponadto, warto mniej stresować sieć i pamiętać o regularnym odbieraniu leków przepisanych przez kardiologa.
Co trzeba robić po zakończeniu leczenia niewydolności serca?
Po zakończeniu leczenia niewydolności serca nieprzemiężnie ważne jest kontynuowanie odpowiedniej opieki zdrowotnej i zdrowego stylu życia. Pacjent powinien regularnie uczestniczyć w wizytach kontrolnych u kardiologa oraz przestrzegać zaleceń dotyczących przyjmowania leków. Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, jednak powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości pacjenta. Wskazane jest unikanie palenia papierosów i nadmiernego spożywania alkoholu. Również odpowiednia dieta gra kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego serca. Pacjent powinien ograniczyć spożycie soli, tłuszczów nasyconych i tranów oraz zwiększyć ilość spożywanego błonnika, owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów pogorszenia stanu zdrowia, takich jak duszność, obrzęki lub zmęczenie, niezbędne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza. Wraz z zakończeniem leczenia niewydolności serca pacjent powinien nadal dbać o swoje zdrowie i prowadzić świadomy tryb życia, aby utrzymać zdrowie serca na jak najwyższym poziomie.