Nietrzymanie moczu - przyczyny. Nietrzymanie moczu u kobiet (NTM, inkontynencja) - objawy, leczenie, ćwiczenia. Nietrzymanie moczu – przyczyny. Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny 

Nietrzymanie moczu - przyczyny. Nietrzymanie moczu u kobiet (NTM, inkontynencja) - objawy, leczenie, ćwiczenia. Nietrzymanie moczu – przyczyny. Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny 

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, z którą boryka się coraz większa liczba osób, niezależnie od płci i wieku. Polega na mimowolnym wycieku moczu lub na niemożności utrzymania moczu w pęcherzu moczowym, co prowadzi do konieczności częstego oddawania moczu lub do sytuacji nagłego nietrzymania moczu. Przyczyn niekontrolowanego wycieku lub utrzymania moczu może być wiele – od zaburzeń neurologicznych, po nadmierny stres czy nieregularne nawyki żywieniowe. W tym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom nietrzymania moczu oraz sposobom na zapobieganie tej uciążliwej dolegliwości.

Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to najczęstsza forma nietrzymania moczu. Polega na mimowolnym wycieku moczu z powodu wysiłku fizycznego, takiego jak kichanie czy podnoszenie ciężarów. Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje najczęściej u kobiet, a główną przyczyną są osłabione mięśnie dna miednicy, odpowiedzialne za kontrolę wypieracza pęcherza moczowego.

Przyczyny nietrzymania moczu związane z zaburzeniami neurologicznymi

Zaburzenia neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, mogą prowadzić do nietrzymania moczu. W przypadku choroby Parkinsona dochodzi do zaburzeń pracy mięśniowych, w tym także mięśni dna miednicy, które są odpowiedzialne za kontrolę oddawania moczu. W przypadku stwardnienia rozsianego dochodzi do uszkodzenia osłonki mielinowej otaczającej nerwy, co prowadzi do zaburzeń neurologicznych, w tym również nietrzymania moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu po spożyciu alkoholu

Spożycie większej ilości alkoholu powoduje zwiększone oddawanie moczu oraz osłabienie funkcji pęcherza moczowego. Alkohol działa także jako stymulator układu moczowo-płciowego, co prowadzi do zwiększonej aktywności układu moczowego oraz nagłego nietrzymania moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. U panów główną przyczyną są choroby prostaty, takie jak przerost prostaty czy zapalenie gruczołu krokowego. Przerost prostaty objawia się utrudnieniem oddawania moczu, zmniejszeniem przepływu moczu oraz mimowolnym wyciekiem moczu. W przypadku zapalenia gruczołu krokowego dolegliwościom towarzyszą silny ból podbrzusza, ból podczas oddawania moczu oraz mimowolny wyciek moczu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny nagłego nietrzymania moczu

Nagłe nietrzymanie moczu to sytuacja, w której osoba nagle odczuwa potrzebę oddania moczu, której nie jest w stanie zahamować, co prowadzi do mimowolnego wycieku moczu. Głównymi przyczynami nagłego nietrzymania moczu są zaburzenia neurologiczne, infekcje pęcherza moczowego oraz drażliwość pęcherza moczowego.

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która wpływa na jakość życia osób dotkniętych tą przypadłością. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na objawy nietrzymania moczu oraz wdrożyć odpowiednie działania zapobiegające. W przypadku wystąpienia nietrzymania moczu zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą.

Rodzaje nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest medycznym terminem określającym utratę kontroli nad wydzielaniem moczu. Istnieje kilka głównych rodzajów nietrzymania moczu, z których każdy może mieć różne przyczyny i objawy. Oto najważniejsze rodzaje nietrzymania moczu:

Nietrzymanie moczu wysiłkowe (Stress Urinary Incontinence - SUI):

 • Jest to najczęstszy rodzaj nietrzymania moczu.
 • Występuje, gdy mięśnie zwieracza pęcherza nie są wystarczająco silne, aby utrzymać moc w sytuacjach zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej, takich jak kichanie, kaszlenie, śmiech, podnoszenie ciężarów czy wysiłek fizyczny.
 • Często zdarza się u kobiet po porodzie lub w okresie menopauzy.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia (Overflow Incontinence):

 • Występuje, gdy pęcherz jest nadmiernie napełniony i nie jest w stanie utrzymać dalszego przyjmowania moczu.
 • Przyczynami mogą być przeszkody w drogach moczowych, takie jak kamienie nerkowe, guzy lub uszkodzenia nerwów kontrolujących pęcherz.
 • Pacjenci często doświadczają uczucia częstej potrzeby oddawania moczu.

Nietrzymanie moczu naglące (Urge Incontinence):

 • Jest to nietrzymanie moczu związane z nagłym i silnym pragnieniem oddania moczu, które nie może być opanowane.
 • Może być spowodowane zaburzeniami mięśnia pęcherza moczowego lub uszkodzeniem nerwów kontrolujących pęcherz.
 • Osoby z nietrzymaniem moczu naglącym często mają tendencję do częstego oddawania moczu.

Nietrzymanie moczu mieszane (Mixed Incontinence):

 • To kombinacja dwóch lub więcej rodzajów nietrzymania moczu, na przykład nietrzymania moczu wysiłkowego i naglącego.
 • Jest stosunkowo częste i wymaga leczenia obu rodzajów nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu spowodowane nadmiernym napełnieniem pęcherza (Functional Incontinence):

 • Nie jest spowodowane fizycznymi problemami z kontrolą pęcherza, ale wynika z trudności w dostępie do toalety ze względu na ograniczenia ruchowe, zaburzenia poznawcze lub inne przeszkody.

Nietrzymanie moczu spowodowane nadmierznym pobudzeniem (Reflex Incontinence):

 • Występuje w wyniku utraty kontroli nad pęcherzem z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego.
 • Pacjenci nie odczuwają pełnego uczucia oddawania moczu i nie mogą go kontrolować.

Nietrzymanie moczu psychogenne (Psychogenic Incontinence):

 • Wynika z czynników psychologicznych, takich jak stres, lęk czy zaburzenia psychiczne.
 • Pacjenci nie mają fizycznych problemów z pęcherzem, ale doświadczają nietrzymania moczu na skutek reakcji emocjonalnych.

Leczenie nietrzymania moczu zależy od rodzaju i przyczyny problemu. Może obejmować terapię behawioralną, leki, ćwiczenia mięśni Kegla, terapię fizyczną, interwencje chirurgiczne lub kombinacje różnych metod. Warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i ustalenia najlepszego planu leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca