bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Migrena: Silne, nawracające bóle głowy często towarzyszące nudnościom, światłowstrętowi i zaburzeniom widzenia. Rodzaje bólu głowy – przyczyny i leczenie

Blog healthcare

Migrena: Silne, nawracające bóle głowy często towarzyszące nudnościom, światłowstrętowi i zaburzeniom widzenia. Rodzaje bólu głowy – przyczyny i leczenie

Migrena to przewlekłe zaburzenie, które charakteryzuje się silnymi, nawracającymi bólami głowy. Chociaż nie jest powszechnie znana, migrena wpływa na wiele osób na całym świecie. Objawy migreny mogą być bardzo uciążliwe i wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Spis treści

 1. Skąd się bierze migrena i jakie są jej objawy?
 2. Nietypowe objawy migreny
 3. Migrena oczna - objawy
 4. Migrenowy ból głowy, a zwykły ból głowy - czym się różnią?
 5. Przyczyny migreny
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Co na migrenę? Leczenie migreny
 8. Rodzaje bólu głowy – przyczyny i leczenie
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Skąd się bierze migrena i jakie są jej objawy?

Migrena jest wynikiem neurologicznej dysfunkcji, która może być dziedziczna lub spowodowana czynnikami środowiskowymi. Głównym objawem migreny jest silny, pulsujący ból głowy, który często występuje po jednej stronie głowy. Ból migrenowy może trwać od kilku godzin do kilku dni i może być na tyle silny, że uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.

Nietypowe objawy migreny

W niektórych przypadkach migrena może objawiać się również innymi niż ból głowy symptomami. Nudności, wymioty, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki często towarzyszą migrenowym bólom głowy. Osoby z migreną mogą także doświadczać zmian nastroju, zaburzeń snu i trudności w koncentracji. Jest to związane z neurologicznym charakterem migreny i wpływem na funkcje mózgu.

Migrena oczna - objawy

Niektórzy ludzie doświadczają migreny ocznej, która charakteryzuje się zaburzeniami wzroku przed wystąpieniem bólu głowy. Osoby z migreną oczną mogą doświadczać flashtów świateł, migotania, rozmazywania lub utraty widzenia. Te objawy mogą trwać nawet do godziny i zwykle ustępują przed pojawieniem się bólu głowy.

Migrenowy ból głowy, a zwykły ból głowy - czym się różnią?

Migrenowy ból głowy różni się od zwykłego bólu głowy zarówno pod względem objawów, jak i intensywności. W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, migrenowy ból głowy często jest silny, jednostronny i pulsuje. Towarzyszą mu również inne objawy, takie jak nudności, wymioty i nadwrażliwość na światło. Zwykły ból głowy jest zwykle łagodniejszy i nie towarzyszą mu tak intensywne objawy towarzyszące.

Przyczyny migreny

Przyczyny migreny są różnorodne i obejmują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Ludzie, którzy mają historię migreny w rodzinie, są bardziej narażeni na jej rozwinięcie. Czynniki takie jak stres, zmiany hormonów, niezdrowa dieta, brak snu i ekspozycja na pewne czynniki środowiskowe, takie jak jasne światło lub hałas, mogą również wywoływać migrenę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co na migrenę? Leczenie migreny

Leczenie migreny obejmuje zarówno środki farmakologiczne, jak i metody niemedyczne. Leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, mogą pomóc w złagodzeniu bólu migrenowego. W bardziej zaawansowanych przypadkach zaleca się stosowanie leków przeciwmigrenowych, które działają na zmniejszenie częstotliwości i nasilenia ataków migreny. W przypadku migreny ocznej mogą być stosowane specjalne leki mające na celu złagodzenie objawów wzrokowych.

Oprócz leków, ważne jest również zarządzanie stresem, zdrowe nawyki żywieniowe, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i unikanie czynników wywołujących migrenę. Czasami terapia behawioralna może być również pomocna w kontroli migreny.

Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i ustalenia optymalnego planu leczenia dla osoby z migreną.

Rodzaje bólu głowy – przyczyny i leczenie

Ból głowy to powszechny problem, który może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami. Istnieje wiele rodzajów bólów głowy, a każdy z nich może mieć swoje unikalne przyczyny i metody leczenia. Oto kilka głównych rodzajów bólów głowy, ich przyczyny i ogólne zasady leczenia:

Ból głowy napięciowy (tension-type headache):

 • Przyczyny: Ból głowy napięciowy często jest spowodowany napięciem mięśniowym w okolicach głowy i szyi, stresującymi sytuacjami, brakiem snu, niewłaściwą postawą ciała i innymi czynnikami.
 • Leczenie: Leczenie obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia, w tym zarządzanie stresem, regularne ćwiczenia, odpowiedni sen oraz unikanie czynników wyzwalających ból napięciowy. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki przeciwbólowe.

Migrena (migraine):

 • Przyczyny: Migrena jest chorobą neurologiczną, której przyczyny nie są w pełni zrozumiane. Objawy migreny mogą być wyzwalane przez czynniki takie jak określone pokarmy, zmiany hormonalne, stres, zmiany pogody czy bodźce sensoryczne.
 • Leczenie: Leczenie migreny może obejmować leki przeciwbólowe, leki przeciwwymiotne oraz specjalne leki przeciwmigrenowe. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie profilaktyczne.

Ból klasterowy (cluster headache):

 • Przyczyny: Ból klasterowy to rzadki rodzaj bólu głowy, który występuje okresowo w określonych okresach, nazywanych "klasterami". Przyczyny nie są w pełni poznane, ale wydaje się, że związane są z zaburzeniami układu nerwowego.
 • Leczenie: Leczenie bólu klasterowego może obejmować leki przeciwbólowe, tlenoterapię i specjalne leki przeciwbólowe przepisywane przez lekarza.

Ból zatokowy (sinus headache):

 • Przyczyny: Ból zatokowy jest zazwyczaj spowodowany stanem zapalnym lub infekcją zatok przynosowych, co prowadzi do bólu w okolicach czoła, nosa lub policzków.
 • Leczenie: Leczenie bólu zatokowego może obejmować leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne, a także leczenie infekcji zatok.

Ból pochodzenia szyjnego (cervicogenic headache):

 • Przyczyny: Ból głowy pochodzenia szyjnego jest wynikiem problemów w obrębie kręgosłupa szyjnego, takich jak urazy, napięcia mięśniowe lub schorzenia kręgosłupa.
 • Leczenie: Leczenie bólu głowy pochodzenia szyjnego obejmuje fizjoterapię, ćwiczenia, masaże, a w niektórych przypadkach leki przeciwbólowe.

Należy zauważyć, że to tylko kilka przykładów rodzajów bólów głowy, a istnieje wiele innych rodzajów bólów głowy o różnych przyczynach. Diagnoza rodzaju bólu głowy jest kluczowa dla właściwego leczenia. Jeśli cierpisz na częste lub intensywne bóle głowy, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który pomoże zidentyfikować przyczyny i zaplanować odpowiednie leczenie. W wielu przypadkach zmiany stylu życia, redukcja stresu i unikanie czynników wyzwalających mogą pomóc w zapobieganiu bólom głowy.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz