Męskie zdrowie: Rak prostaty i jego wczesne wykrywanie. Jak wykryć objawy nowotworu? Rak gruczołu krokowego 

Męskie zdrowie: Rak prostaty i jego wczesne wykrywanie. Jak wykryć objawy nowotworu? Rak gruczołu krokowego 

Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Szacuje się, że co roku diagnozuje się ponad 1,1 miliona nowych przypadków raka prostaty na całym świecie. Jednak wczesne wykrycie choroby może znacznie zwiększyć szanse na jej skuteczne leczenie. W tym artykule dowiesz się, czym jest rak prostaty, jakie są jego objawy, jak przebiega leczenie i jak możemy zapobiegać temu schorzeniu.

Czym jest rak prostaty?

Prostata to gruczoł męski, który znajduje się pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową. Jego zadaniem jest produkcja płynu, który stanowi składnik spermy. Rak prostaty to nowotwór złośliwy, który rozwija się w tkankach prostaty. W większości przypadków choroba rozwija się powoli i może rosnąć przez wiele lat, często nie wywołując żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest regularne badanie prostaty, które pozwala na wczesne wykrycie choroby.

Nowotwór prostaty - przyczyny

Nie wiadomo dokładnie, co powoduje raka prostaty, ale istnieją pewne czynniki ryzyka, które zwiększają szanse na jego wystąpienie. Do najważniejszych czynników ryzyka należą dziedziczność (występowanie raka prostaty w rodzinie), wiek (im starszy mężczyzna, tym większe ryzyko zachorowania), pochodzenie etniczne (większa częstość występowania raka prostaty u mężczyzn afroamerykańskich), dieta (dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i uboga w warzywa i owoce), palenie papierosów i brak aktywności fizycznej.

Rak prostaty - objawy raka prostaty 

Wczesne stadia raka prostaty zwykle nie wywołują żadnych objawów. Później, gdy choroba się rozwija, mogą pojawić się następujące symptomy:

 • Problemy z oddawaniem moczu, takie jak ból, kłopoty z rozpoczęciem oddawania moczu, osłabienie strumienia moczu, częstsze oddawanie moczu, szczególnie w nocy, nieresponsywny pęcherz moczowy.
 • Krwiomocz.
 • Ból w dolnej części pleców, miednicy lub uda.
 • Ból podczas ejakulacji.
 • Zmniejszenie objętości nasienia podczas ejakulacji.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów mężczyźni powinni skonsultować się z lekarzem.

Jak przebiega leczenie raka prostaty?

Metody leczenia raka prostaty zależą od wielu czynników, takich jak stadium choroby, wiek i stan zdrowia pacjenta oraz typ raka. Najpopularniejsze sposoby leczenia to:

 • Obserwacja czynna (active surveillance) - podejście "czekaj i zobacz", polegające na regularnych badaniach, które pomagają ustalić tempo wzrostu guza prostaty.
 • Radioterapia - leczenie przy użyciu promieniowania, które ma na celu zniszczenie komórek nowotworowych.
 • Prostatektomia - chirurgiczne usunięcie całej prostaty. W niektórych przypadkach konieczne jest również usunięcie węzłów chłonnych.
 • Hormonoterapia - leczenie, które blokuje produkcję męskich hormonów, które mogą stymulować wzrost raka prostaty.
 • Chemioterapia - leczenie, które wykorzystuje leki przeciwnowotworowe do zabicie komórek rakowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak prostaty - rokowania i profilaktyka

Przy wczesnym wykryciu raka prostaty szanse na skuteczne leczenie są bardzo wysokie. Jednak, jak w przypadku większości chorób, im później diagnoza zostanie postawiona, tym trudniej będzie uzyskać pełne wyleczenie. Dlatego tak ważne jest regularne badanie prostaty u mężczyzn powyżej 50 roku życia (lub próby wczesnego wykrycia u mężczyzn, którzy mają w rodzinie historię zachorowań na raka prostaty). W krajach, gdzie takie badania są praktykowane regularnie, wskaźnik przeżycia i skuteczność leczenia są bardzo wysokie.

Rak prostaty to poważne schorzenie, które może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, jeśli nie będzie wykryty i leczony na czas. Wczesne wykrycie jest kluczowe dla skutecznego leczenia, dlatego tak ważne jest, aby mężczyźni przeprowadzali regularne badania prostaty u lekarza. Przestrzeganie zdrowego stylu życia, takiego jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i zaprzestanie palenia papierosów, także może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca