Męskie zdrowie: Rak prostaty i jego wczesne wykrywanie. Jak wykryć objawy nowotworu? Rak gruczołu krokowego 

Męskie zdrowie: Rak prostaty i jego wczesne wykrywanie. Jak wykryć objawy nowotworu? Rak gruczołu krokowego 

Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Szacuje się, że co roku diagnozuje się ponad 1,1 miliona nowych przypadków raka prostaty na całym świecie. Jednak wczesne wykrycie choroby może znacznie zwiększyć szanse na jej skuteczne leczenie. W tym artykule dowiesz się, czym jest rak prostaty, jakie są jego objawy, jak przebiega leczenie i jak możemy zapobiegać temu schorzeniu.

Czym jest rak prostaty?

Prostata to gruczoł męski, który znajduje się pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową. Jego zadaniem jest produkcja płynu, który stanowi składnik spermy. Rak prostaty to nowotwór złośliwy, który rozwija się w tkankach prostaty. W większości przypadków choroba rozwija się powoli i może rosnąć przez wiele lat, często nie wywołując żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest regularne badanie prostaty, które pozwala na wczesne wykrycie choroby.

Nowotwór prostaty - przyczyny

Nie wiadomo dokładnie, co powoduje raka prostaty, ale istnieją pewne czynniki ryzyka, które zwiększają szanse na jego wystąpienie. Do najważniejszych czynników ryzyka należą dziedziczność (występowanie raka prostaty w rodzinie), wiek (im starszy mężczyzna, tym większe ryzyko zachorowania), pochodzenie etniczne (większa częstość występowania raka prostaty u mężczyzn afroamerykańskich), dieta (dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i uboga w warzywa i owoce), palenie papierosów i brak aktywności fizycznej.

Rak prostaty - objawy raka prostaty 

Wczesne stadia raka prostaty zwykle nie wywołują żadnych objawów. Później, gdy choroba się rozwija, mogą pojawić się następujące symptomy:

 • Problemy z oddawaniem moczu, takie jak ból, kłopoty z rozpoczęciem oddawania moczu, osłabienie strumienia moczu, częstsze oddawanie moczu, szczególnie w nocy, nieresponsywny pęcherz moczowy.
 • Krwiomocz.
 • Ból w dolnej części pleców, miednicy lub uda.
 • Ból podczas ejakulacji.
 • Zmniejszenie objętości nasienia podczas ejakulacji.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów mężczyźni powinni skonsultować się z lekarzem.

Jak przebiega leczenie raka prostaty?

Metody leczenia raka prostaty zależą od wielu czynników, takich jak stadium choroby, wiek i stan zdrowia pacjenta oraz typ raka. Najpopularniejsze sposoby leczenia to:

 • Obserwacja czynna (active surveillance) - podejście "czekaj i zobacz", polegające na regularnych badaniach, które pomagają ustalić tempo wzrostu guza prostaty.
 • Radioterapia - leczenie przy użyciu promieniowania, które ma na celu zniszczenie komórek nowotworowych.
 • Prostatektomia - chirurgiczne usunięcie całej prostaty. W niektórych przypadkach konieczne jest również usunięcie węzłów chłonnych.
 • Hormonoterapia - leczenie, które blokuje produkcję męskich hormonów, które mogą stymulować wzrost raka prostaty.
 • Chemioterapia - leczenie, które wykorzystuje leki przeciwnowotworowe do zabicie komórek rakowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak prostaty - rokowania i profilaktyka

Przy wczesnym wykryciu raka prostaty szanse na skuteczne leczenie są bardzo wysokie. Jednak, jak w przypadku większości chorób, im później diagnoza zostanie postawiona, tym trudniej będzie uzyskać pełne wyleczenie. Dlatego tak ważne jest regularne badanie prostaty u mężczyzn powyżej 50 roku życia (lub próby wczesnego wykrycia u mężczyzn, którzy mają w rodzinie historię zachorowań na raka prostaty). W krajach, gdzie takie badania są praktykowane regularnie, wskaźnik przeżycia i skuteczność leczenia są bardzo wysokie.

Rak prostaty to poważne schorzenie, które może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, jeśli nie będzie wykryty i leczony na czas. Wczesne wykrycie jest kluczowe dla skutecznego leczenia, dlatego tak ważne jest, aby mężczyźni przeprowadzali regularne badania prostaty u lekarza. Przestrzeganie zdrowego stylu życia, takiego jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i zaprzestanie palenia papierosów, także może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca