Kwas azelainowy - efekty i działanie. Kwas azelainowy – na przebarwienia i trądzik? Kwas azelainowy – efekty, wskazania, właściwości 

Kwas azelainowy - efekty i działanie. Kwas azelainowy – na przebarwienia i trądzik? Kwas azelainowy – efekty, wskazania, właściwości 

Dowiedz się więcej o działaniu kwasu azelainowego. Skuteczny w walce z trądzikiem, przeciwzapalny i przeciwbakteryjny - idealny dla pielęgnacji cery.

Kwas azelainowy: jak działa na skórę i jakie są jego właściwości?

Kwas azelainowy jest organicznym związkiem chemicznym, którego właściwości terapeutyczne w dermatologii są szeroko wykorzystywane. Ten naturalny składnik pochodzenia roślinnego ma wiele korzyści dla skóry i stosowany jest w licznych preparatach kosmetycznych i leczniczych.

Jak działa na skórę?

Kwas azelainowy działa na skórę wieloma sposobami. Po pierwsze, hamuje produkcję melaniny, odpowiedzialnej za nadmierne przebarwienia skóry, takie jak piegi i plamy soczewicowate. Jest to szczególnie ważne dla osób z trądzikiem różowatym, którego głównym objawem są czerwone plamy na twarzy.

Po drugie, kwas azelainowy wykazuje również właściwości przeciwzapalne. Działa na procesy zapalne w skórze, zmniejszając zaczerwienienie i obrzęk. Dzięki temu może pomóc w leczeniu trądziku i zapobiegać powstawaniu nowych zmian.

Dodatkowo, kwas azelainowy ma zdolność do ograniczania wzrostu bakterii Propionibacterium acnes, która jest jednym z głównych czynników prowadzących do powstawania trądziku. Dzięki temu może pomóc zmniejszyć częstość występowania wyprysków i zapobiegać ich pogłębianiu się.

Jakie są jego właściwości?

Kwas azelainowy to składnik o wielu właściwościach, które czynią go popularnym w dermatologii. Przede wszystkim, ma zdolność rozjaśniania skóry i wyrównywania jej kolorytu. Działa więc na przebarwienia skórne, a także na blizny potrądzikowe, które pojawiają się po zagojeniu zmian trądzikowych. Dodatkowo, ma właściwości antyoksydacyjne, pomagające chronić skórę przed działaniem wolnych rodników, które mogą przyspieszać proces starzenia się skóry.

Kwas azelainowy jest również polecany dla osób z cerą tłustą i skłonną do trądziku. Działa na redukcję produkcji sebum, które jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania zaskórników i wyprysków.

Kwas azelainowy - z czym nie łączyć?

Podczas stosowania kwasu azelainowego istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę i unikać łączenia go z niektórymi innymi preparatami.

Retinoidy

Kwas azelainowy powinien być unikany w połączeniu z retinoidami, takimi jak tretinoin, adapalen czy tazaroten. Retinoidy mogą wywoływać podrażnienia skóry, a łączenie ich z kwasem azelainowym może zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak zaczerwienienie, swędzenie czy pieczenie.

Alkohol

Należy również unikać stosowania kwasu azelainowego w połączeniu z produktami zawierającymi alkohol. Alkohol może podrażniać skórę i osłabiać działanie kwasu azelainowego, co może prowadzić do zmniejszenia jego skuteczności.

Kwasy salicylowy i glikolowy

Podobnie jak w przypadku retinoidów, należy uważać na łączenie kwasu azelainowego z preparatami zawierającymi kwasy salicylowy i glikolowy. Stosowanie tych substancji w połączeniu może prowadzić do zwiększonej podrażnienia skóry i wystąpienia skutków ubocznych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak stosować preparaty z kwasem azelainowym?

Preparaty zawierające kwas azelainowy mogą być stosowane w celu zwalczania różnych problemów skórnych, takich jak trądzik, przebarwienia czy łuszczyca. Aby skutecznie wykorzystać te preparaty, należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, przed aplikacją produktu należy dokładnie oczyścić skórę. Następnie można nałożyć niewielką ilość preparatu na dotknięte obszary skóry i delikatnie wmasować aż do całkowitego wchłonięcia. Preparaty z kwasem azelainowym najlepiej stosować dwa razy dziennie, rano i wieczorem, jednak zawsze warto sprawdzić zalecenia producenta. Ważne jest również, aby unikać stosowania preparatów na uszkodzoną skórę, a jeśli pojawią się jakieś niepożądane objawy, takie jak podrażnienie czy uczucie pieczenia, należy od razu przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Przestrzegając tych zasad, można skutecznie korzystać z preparatów z kwasem azelainowym i cieszyć się zdrową i piękną skórą. 

Kwas azelainowy - efekty i sposób działania

Kwas azelainowy ma wiele pozytywnych efektów na skórę. Poza zmniejszaniem przebarwień i działaniem przeciwzapalnym, ma również zdolność do zmniejszania wielkości porów, co jest szczególnie ważne dla osób z cerą tłustą. Działa również na zmniejszenie zapalenia mieszków włosowych, poprawiając stan skóry podrażnionej.

Kwas azelainowy działa również na redukcję produkcji łojotoku, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powstawania wyprysków. Zmniejsza również stężenie wolnych kwasów tłuszczowych w skórze, co skutkuje zmniejszeniem podrażnienia i zaczerwienień.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Dowiedz się, jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu i jak skutecznie go obniżyć. Sprawdź, co to jest wiek metaboliczny i jak wpływa na metabolizm.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca