Kamica żółciowa: przyczyny, objawy i leczenie. Kamica pęcherzyka żółciowego. Kamica żółciowa – przyczyny i objawy. Czym jest kamica żółciowa? Leczenie kamicy żółciowej

Kamica żółciowa: przyczyny, objawy i leczenie. Kamica pęcherzyka żółciowego. Kamica żółciowa – przyczyny i objawy. Czym jest kamica żółciowa? Leczenie kamicy żółciowej

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się chorobie, która nazywa się kamica żółciowa. Odkryjesz, co to jest, jakie są objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia tego schorzenia.

Co to jest kamica żółciowa? Czym jest kamica żółciowa? Kamica żółciowa – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego?

Kamica żółciowa to choroba, która dotyczy dróg żółciowych w wątrobie. Są to małe kamienie, które tworzą się w woreczku żółciowym, który jest odpowiedzialny za przechowywanie i wypuszczanie żółci do jelit.

Kamienie są tworzone przez nadmiar cholesterolu, bilirubiny i soli. Czasami kamienie te są małe i nie powodują żadnych problemów. Jednak, w niektórych przypadkach, kamienie mogą powodować ból żołądka oraz innych poważniejszych objawów.

Gdy ból, gorączka, dreszcze utrzymują się dłużej niż kilka godzin (6 h), objawy te mogą wskazywać na ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

Kamica żółciowa - Objawy kamicy pęcherzyka żółciowego

Objawy kamicy żółciowej mogą się różnić u każdej osoby. Często zdarza się, że choroba może przebiegać bezobjawowo. Zwykle objawy pojawiają się w momencie, gdy kamienie zaczynają przesuwać się z woreczka do dróg żółciowych.

Objawy kamicy żółciowej mogą obejmować:

 • ostry ból brzucha, który pojawia się nagle i zazwyczaj nasila się w ciągu kilku godzin,
 • ból skupiający się w prawym górnym kwadrancie brzucha oraz pod mostkiem,
 • ból, który nasila się po jedzeniu tłustych potraw oraz potraw bogatych w cholesterol,
 • bóle, które promieniują do pleców oraz ramion,
 • nudności i wymioty,
 • gorączka,
 • stolec jasny, niestrawiony,
 • żółtaczka.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, powinieneś skontaktować się z lekarzem, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na kamice żółciową.

Kamica dróg żołciowych - Przyczyny kamicy żółciowej. Jakie są przyczyny powstawania kamicy żółciowej?

Choć przyczyny powstawania kamieni żółciowych nie są jeszcze do końca poznane, to wiadomo, że istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko ich powstawania. Oto kilka z nich:

 • Niezdrowy styl życia: brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadmierny stres, a także dieta bogata w tłuszcze nasycone.

 • Problemy z gospodarką cholesterolową: osoby mające podwyższony poziom cholesterolu we krwi są bardziej narażone na wystąpienie kamicy żółciowej.

 • Otyłość: zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej.

 • Ciąża: w czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do poważnych zmian hormonalnych, co może prowadzić do powstawania kamieni żółciowych.

 • Rodzina: w niektórych przypadkach kamica żółciowa jest dziedziczna.

Jak leczyć kamicę żołciową? Leczenie kamicy żółciowej

Leczenie kamicy żółciowej zależy od stanu chorego oraz stopnia zaawansowania choroby. W przypadku, gdy kamienie są małe i nie powodują żadnych objawów, leczenie nie jest potrzebne.

W przypadku, gdy objawy są silne i przeszkadzają w funkcjonowaniu, lekarz może zdecydować o usunięciu woreczka żółciowego, czyli cholecystektomii. Zwykle jest to zabieg laparoskopowy i odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Istnieją również przepisywane leki, których stosowanie ma na celu zniszczenie kamieni żółciowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dieta przy kamicy żółciowej, czyli co jeść a czego unikać?

Dieta przy kamicy żółciowej jest niezwykle ważna w procesie leczenia i zapobiegania kolejnym atakom. Zasadniczo powinno się unikać tłustych i ciężkostrawnych potraw oraz alkoholu. Żółć powinna być łatwiej płynna, dlatego zaleca się spożywanie większej ilości błonnika, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. W diecie warto uwzględnić jaja, ryby, chude mięso, warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, a także produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Bardzo istotne jest także regularne spożywanie posiłków w regularnych godzinach oraz picie odpowiedniej ilości płynów, głównie wody. Niezwykle ważne jest również ograniczenie soli w diecie oraz unikanie pikantnych przypraw. Należy również unikać nadmiernego spożywania kawy, czekolady, napojów gazowanych oraz słodzonych soków. Warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia osoby chorującej na kamice żółciową. 

Podsumowanie

Kamica żółciowa to schorzenie, które dotyczy dróg żółciowych w wątrobie. Objawy choroby są zróżnicowane i obejmują ból brzucha, nudności, wymioty i gorączkę.

Niezdrowy styl życia, problemy z cholesterolami oraz otyłość to czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby. W przypadku silnych objawów i zaawansowanego stanu choroby, lekarz może zadecydować o usunięciu woreczka żółciowego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca