bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Kamica żółciowa: przyczyny, objawy i leczenie. Kamica pęcherzyka żółciowego. Kamica żółciowa – przyczyny i objawy. Czym jest kamica żółciowa? Leczenie kamicy żółciowej

Blog healthcare

Kamica żółciowa: przyczyny, objawy i leczenie. Kamica pęcherzyka żółciowego. Kamica żółciowa – przyczyny i objawy. Czym jest kamica żółciowa? Leczenie kamicy żółciowej

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się chorobie, która nazywa się kamica żółciowa. Odkryjesz, co to jest, jakie są objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia tego schorzenia.

Spis treści

 1. Co to jest kamica żółciowa? Czym jest kamica żółciowa? Kamica żółciowa – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego?
 2. Kamica żółciowa - Objawy kamicy pęcherzyka żółciowego
 3. Kamica dróg żołciowych - Przyczyny kamicy żółciowej. Jakie są przyczyny powstawania kamicy żółciowej?
 4. Jak leczyć kamicę żołciową? Leczenie kamicy żółciowej
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Dieta przy kamicy żółciowej, czyli co jeść a czego unikać?
 7. Podsumowanie
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Co to jest kamica żółciowa? Czym jest kamica żółciowa? Kamica żółciowa – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego?

Kamica żółciowa to choroba, która dotyczy dróg żółciowych w wątrobie. Są to małe kamienie, które tworzą się w woreczku żółciowym, który jest odpowiedzialny za przechowywanie i wypuszczanie żółci do jelit.

Kamienie są tworzone przez nadmiar cholesterolu, bilirubiny i soli. Czasami kamienie te są małe i nie powodują żadnych problemów. Jednak, w niektórych przypadkach, kamienie mogą powodować ból żołądka oraz innych poważniejszych objawów.

Gdy ból, gorączka, dreszcze utrzymują się dłużej niż kilka godzin (6 h), objawy te mogą wskazywać na ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

Kamica żółciowa - Objawy kamicy pęcherzyka żółciowego

Objawy kamicy żółciowej mogą się różnić u każdej osoby. Często zdarza się, że choroba może przebiegać bezobjawowo. Zwykle objawy pojawiają się w momencie, gdy kamienie zaczynają przesuwać się z woreczka do dróg żółciowych.

Objawy kamicy żółciowej mogą obejmować:

 • ostry ból brzucha, który pojawia się nagle i zazwyczaj nasila się w ciągu kilku godzin,
 • ból skupiający się w prawym górnym kwadrancie brzucha oraz pod mostkiem,
 • ból, który nasila się po jedzeniu tłustych potraw oraz potraw bogatych w cholesterol,
 • bóle, które promieniują do pleców oraz ramion,
 • nudności i wymioty,
 • gorączka,
 • stolec jasny, niestrawiony,
 • żółtaczka.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, powinieneś skontaktować się z lekarzem, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na kamice żółciową.

Kamica dróg żołciowych - Przyczyny kamicy żółciowej. Jakie są przyczyny powstawania kamicy żółciowej?

Choć przyczyny powstawania kamieni żółciowych nie są jeszcze do końca poznane, to wiadomo, że istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko ich powstawania. Oto kilka z nich:

 • Niezdrowy styl życia: brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadmierny stres, a także dieta bogata w tłuszcze nasycone.

 • Problemy z gospodarką cholesterolową: osoby mające podwyższony poziom cholesterolu we krwi są bardziej narażone na wystąpienie kamicy żółciowej.

 • Otyłość: zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej.

 • Ciąża: w czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do poważnych zmian hormonalnych, co może prowadzić do powstawania kamieni żółciowych.

 • Rodzina: w niektórych przypadkach kamica żółciowa jest dziedziczna.

Jak leczyć kamicę żołciową? Leczenie kamicy żółciowej

Leczenie kamicy żółciowej zależy od stanu chorego oraz stopnia zaawansowania choroby. W przypadku, gdy kamienie są małe i nie powodują żadnych objawów, leczenie nie jest potrzebne.

W przypadku, gdy objawy są silne i przeszkadzają w funkcjonowaniu, lekarz może zdecydować o usunięciu woreczka żółciowego, czyli cholecystektomii. Zwykle jest to zabieg laparoskopowy i odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Istnieją również przepisywane leki, których stosowanie ma na celu zniszczenie kamieni żółciowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dieta przy kamicy żółciowej, czyli co jeść a czego unikać?

Dieta przy kamicy żółciowej jest niezwykle ważna w procesie leczenia i zapobiegania kolejnym atakom. Zasadniczo powinno się unikać tłustych i ciężkostrawnych potraw oraz alkoholu. Żółć powinna być łatwiej płynna, dlatego zaleca się spożywanie większej ilości błonnika, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. W diecie warto uwzględnić jaja, ryby, chude mięso, warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, a także produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Bardzo istotne jest także regularne spożywanie posiłków w regularnych godzinach oraz picie odpowiedniej ilości płynów, głównie wody. Niezwykle ważne jest również ograniczenie soli w diecie oraz unikanie pikantnych przypraw. Należy również unikać nadmiernego spożywania kawy, czekolady, napojów gazowanych oraz słodzonych soków. Warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia osoby chorującej na kamice żółciową. 

Podsumowanie

Kamica żółciowa to schorzenie, które dotyczy dróg żółciowych w wątrobie. Objawy choroby są zróżnicowane i obejmują ból brzucha, nudności, wymioty i gorączkę.

Niezdrowy styl życia, problemy z cholesterolami oraz otyłość to czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby. W przypadku silnych objawów i zaawansowanego stanu choroby, lekarz może zadecydować o usunięciu woreczka żółciowego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz