Glistnica: Poznaj przyczyny, objawy i skuteczne strategie zwalczania tej pasożytniczej infekcji. Jak sprawdzić czy dziecko ma pasożyty? Glista ludzka, zakażenie

Glistnica: Poznaj przyczyny, objawy i skuteczne strategie zwalczania tej pasożytniczej infekcji. Jak sprawdzić czy dziecko ma pasożyty? Glista ludzka, zakażenie

Glistnica to choroba pasożytnicza, która może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jest wywołana przez pasożyty zwane glistami, które zasiedlają jelito człowieka i powodują różnorodne objawy. W tym artykule dowiesz się więcej o przyczynach, objawach oraz skutecznych strategiach zwalczania glistnicy

Glistnica - przyczyny choroby?

Glistnica jest spowodowana zakażeniem organizmu jednym z trzech rodzajów pasożytów: owsikami, glistami ludzkimi lub glistami bąblowymi. Zakażenie występuje najczęściej poprzez spożycie jaj pasożyta lub spojenie się z nim poprzez kontakt z zanieczyszczonym środowiskiem. Osoby najbardziej narażone na zakażenie to te, które nie przestrzegają odpowiednich zasad higieny, zwłaszcza mycia rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety.

Glistnica - Jakie objawy mogą sygnalizować obecność pasożytów?

Objawy glistnicy mogą się różnić w zależności od rodzaju infekcji i stanu zdrowia pacjenta. Najczęstsze objawy to:

 • Świąd w okolicy odbytu, zwłaszcza w nocy,
 • Bezsenność,
 • Bóle brzucha,
 • Nudności i wymioty,
 • Utrata apetytu,
 • Zaburzenia trawienia,
 • Ogólne osłabienie.

Glistnica ludzka u dorosłych

W przypadku dorosłych objawy glistnicy często są mniej wyraźne i mogą być łatwo zbagatelizowane. Jednak nieleczone infekcje pasożytnicze może prowadzić do powikłań, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy zapalenie wątroby.

Glistnica u dziecka

Objawy glistnicy u dziecka mogą być bardziej widoczne i obejmować zmęczenie, drażliwość, problemy ze snem, zahamowanie wzrostu, bóle brzucha oraz nadmierne łaknienie.

Glistnica - profilaktyka - jak się chronić przed zakażeniem?

Główne zasady profilaktyki glistnicy opierają się na zachowaniu higieny osobistej. Oto kilka strategii, które pomogą Ci uniknąć zakażenia:

 • Myj ręce dokładnie przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety,
 • Przycinaj regularnie i utrzymuj czystość paznokci,
 • Unikaj wkładania rąk do ust,
 • Starannie myj owoce i warzywa przed spożyciem,
 • Regularnie myj pościel, ręczniki i inne materiały użytku osobistego,
 • Zadbaj o czystość toalety i otoczenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Glistnica - leczenie

W przypadku potwierdzonej diagnozy glistnicy, lekarz zaleci odpowiednie leczenie, które będzie zależy od rodzaju infekcji i wieku pacjenta. Najczęściej stosuje się leki przeciwpasożytnicze, które powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza i przez cały okres leczenia.

Miejmy na uwadze, że samo leczenie infekcji pasożytem nie wystarczy, aby uzyskać pełne wyleczenie. Należy także zadbać o dokładne sprzątanie domu oraz pranie pościeli i odzieży w wysokiej temperaturze, aby uniknąć ponownego zakażenia.

Glistnica nie jest dolegliwością wymagającą paniki, ale jej leczenie jest istotne dla zdrowia i komfortu pacjenta. Pamiętaj o rzetelnej higienie osobistej oraz regularnych badaniach, które pomogą wykryć i wyleczyć infekcje pasożytnicze.

Glista ludzka - jakie są objawy zarażenia glistnicą?

Glista ludzka, znana również jako owsik, to pasożytnicza choroba jelitowa wywoływana przez nicienie, które mogą zamieszkiwać jelito cienkie człowieka. Objawy zarażenia glistnicą mogą się różnić w zależności od stopnia infekcji. W większości przypadków pierwszym objawem jest silne swędzenie okolic odbytu, szczególnie w nocy. To wynika z migracji dorosłych owsików do okolic odbytu, gdzie składają jaja. Możliwe jest również wystąpienie podrażnienia skóry wokół odbytu, które może prowadzić do infekcji wtórnych. U niektórych osób może pojawić się ból brzucha, nudności, wymioty, utrata apetytu i utrata wagi. Jednak niektórzy zarażeni mogą nie wykazywać żadnych objawów. Bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami lub spożycie jaj owsików może prowadzić do zakażenia. W przypadku podejrzenia infekcji glistnicą, istotne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca