Glistnica: Poznaj przyczyny, objawy i skuteczne strategie zwalczania tej pasożytniczej infekcji. Jak sprawdzić czy dziecko ma pasożyty? Glista ludzka, zakażenie

Glistnica: Poznaj przyczyny, objawy i skuteczne strategie zwalczania tej pasożytniczej infekcji. Jak sprawdzić czy dziecko ma pasożyty? Glista ludzka, zakażenie

Glistnica to choroba pasożytnicza, która może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jest wywołana przez pasożyty zwane glistami, które zasiedlają jelito człowieka i powodują różnorodne objawy. W tym artykule dowiesz się więcej o przyczynach, objawach oraz skutecznych strategiach zwalczania glistnicy

Glistnica - przyczyny choroby?

Glistnica jest spowodowana zakażeniem organizmu jednym z trzech rodzajów pasożytów: owsikami, glistami ludzkimi lub glistami bąblowymi. Zakażenie występuje najczęściej poprzez spożycie jaj pasożyta lub spojenie się z nim poprzez kontakt z zanieczyszczonym środowiskiem. Osoby najbardziej narażone na zakażenie to te, które nie przestrzegają odpowiednich zasad higieny, zwłaszcza mycia rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety.

Glistnica - Jakie objawy mogą sygnalizować obecność pasożytów?

Objawy glistnicy mogą się różnić w zależności od rodzaju infekcji i stanu zdrowia pacjenta. Najczęstsze objawy to:

 • Świąd w okolicy odbytu, zwłaszcza w nocy,
 • Bezsenność,
 • Bóle brzucha,
 • Nudności i wymioty,
 • Utrata apetytu,
 • Zaburzenia trawienia,
 • Ogólne osłabienie.

Glistnica ludzka u dorosłych

W przypadku dorosłych objawy glistnicy często są mniej wyraźne i mogą być łatwo zbagatelizowane. Jednak nieleczone infekcje pasożytnicze może prowadzić do powikłań, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy zapalenie wątroby.

Glistnica u dziecka

Objawy glistnicy u dziecka mogą być bardziej widoczne i obejmować zmęczenie, drażliwość, problemy ze snem, zahamowanie wzrostu, bóle brzucha oraz nadmierne łaknienie.

Glistnica - profilaktyka - jak się chronić przed zakażeniem?

Główne zasady profilaktyki glistnicy opierają się na zachowaniu higieny osobistej. Oto kilka strategii, które pomogą Ci uniknąć zakażenia:

 • Myj ręce dokładnie przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety,
 • Przycinaj regularnie i utrzymuj czystość paznokci,
 • Unikaj wkładania rąk do ust,
 • Starannie myj owoce i warzywa przed spożyciem,
 • Regularnie myj pościel, ręczniki i inne materiały użytku osobistego,
 • Zadbaj o czystość toalety i otoczenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Glistnica - leczenie

W przypadku potwierdzonej diagnozy glistnicy, lekarz zaleci odpowiednie leczenie, które będzie zależy od rodzaju infekcji i wieku pacjenta. Najczęściej stosuje się leki przeciwpasożytnicze, które powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza i przez cały okres leczenia.

Miejmy na uwadze, że samo leczenie infekcji pasożytem nie wystarczy, aby uzyskać pełne wyleczenie. Należy także zadbać o dokładne sprzątanie domu oraz pranie pościeli i odzieży w wysokiej temperaturze, aby uniknąć ponownego zakażenia.

Glistnica nie jest dolegliwością wymagającą paniki, ale jej leczenie jest istotne dla zdrowia i komfortu pacjenta. Pamiętaj o rzetelnej higienie osobistej oraz regularnych badaniach, które pomogą wykryć i wyleczyć infekcje pasożytnicze.

Glista ludzka - jakie są objawy zarażenia glistnicą?

Glista ludzka, znana również jako owsik, to pasożytnicza choroba jelitowa wywoływana przez nicienie, które mogą zamieszkiwać jelito cienkie człowieka. Objawy zarażenia glistnicą mogą się różnić w zależności od stopnia infekcji. W większości przypadków pierwszym objawem jest silne swędzenie okolic odbytu, szczególnie w nocy. To wynika z migracji dorosłych owsików do okolic odbytu, gdzie składają jaja. Możliwe jest również wystąpienie podrażnienia skóry wokół odbytu, które może prowadzić do infekcji wtórnych. U niektórych osób może pojawić się ból brzucha, nudności, wymioty, utrata apetytu i utrata wagi. Jednak niektórzy zarażeni mogą nie wykazywać żadnych objawów. Bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami lub spożycie jaj owsików może prowadzić do zakażenia. W przypadku podejrzenia infekcji glistnicą, istotne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca