bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Czerniak: jak dbać o skórę? Profilaktyka i diagnozowanie.Zasady profilaktyki czerniaka skóry.Leczenie czerniaka.Czym jest czerniak? Objawy i diagnostyka nowotworu złośliwego

Blog healthcare

Czerniak: jak dbać o skórę? Profilaktyka i diagnozowanie.Zasady profilaktyki czerniaka skóry.Leczenie czerniaka.Czym jest czerniak? Objawy i diagnostyka nowotworu złośliwego

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje dotyczące czerniaka

Spis treści

 1. Czerniak - zagrożenie dla skóry. Czym jest czerniak? 
 2. Jak wygląda czerniak skóry?
 3. Czerniak - objawy czerniaka
 4. Wczesne stadium czerniaka:
 5. Zaawansowane stadium czerniaka:
 6. Wczesne stadium czerniaka
 7. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 8. Czerniak - jak rozpoznać?
 9. Czerniak - leczenie czerniaka 
 10. Profilaktyka czerniaka - jak chronić skórę przed promieniowaniem UV? Zasady profilaktyki czerniaka
 11. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Czerniak - zagrożenie dla skóry. Czym jest czerniak? 

Czerniak skóry to agresywny rodzaj raka skóry, który rozwija się w melanocytach - komórkach odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Jest to najbardziej śmiertelny nowotwór skóry, dlatego tak ważne jest wczesne diagnozowanie i profilaktyka. W tym artykule przedstawimy jak czerniak skóry wygląda, jakie są jego objawy oraz jak go rozpoznać i leczyć.

Jak wygląda czerniak skóry?

Czerniaki skóry mogą przybierać różne formy i wyglądać różnie, ale istnieją pewne charakterystyczne cechy, na które warto zwrócić uwagę. Czerniak może występować na różnych częściach ciała, w tym na skórze, paznokciach i błonach śluzowych. Może mieć nieregularny kształt, asymetryczne brzegi, nierówną powierzchnię, a także różne kolory, takie jak brązowy, czarny, niebieski, czerwony lub biały. Rozmiar czerniaka również może się różnić - może być mały jak zeszytka lub większy niż piłka golfowa. Często zmienia on także wzór w czasie, może rosnąć, krwawić, swędzić lub tworzyć strupy.

Czerniak - objawy czerniaka

Objawy czerniaka skóry mogą się różnić w zależności od stadium choroby. Wczesne stadium czerniaka często nie powoduje żadnych objawów, dlatego tak istotne jest regularne badanie skóry.

Wczesne stadium czerniaka:

 • Powstanie nowej zmiany na skórze lub zmiana w kształcie, kolorze lub rozmiarze już istniejącej zmiany.

Zaawansowane stadium czerniaka:

 • Ból w okolicy zmiany skórnej.
 • Krwawienie lub owrzodzenie zmiany.
 • Obrzęk wokół zmiany.
 • Przerzuty do innych części ciała, takie jak węzły chłonne, wątroba, płuca lub kości.

Wczesne stadium czerniaka

Podczas wczesnego stadium czerniaka, objawy mogą być niewidoczne lub nieznaczne. Jednak istnieje kilka czynników ryzyka, które powinny skłonić do podjęcia działań:

 1. Samobadanie skóry - Raz w miesiącu, dokładnie obejrzyj całe ciało w poszukiwaniu nieprawidłowych zmian skórnych. Zwróć uwagę na zmiany w kształcie, kolorze lub rozmiarze istniejących znamion lub na pojawienie się nowych zmian.
 2. Regularne wizyty u dermatologa - Co roku odwiedzaj dermatologa w celu badania skóry i wykrywania ewentualnych nieprawidłowości.
 3. Obracanie się wokół osi - Podczas samobadania skóry zwróć uwagę na trudno dostępne miejsca, takie jak pomiędzy palcami u rąk i nóg, pomiędzy palcami u stóp, pod pachami i na skórze głowy.
 4. Znajomość swojego ciała - Dzięki regularnym badaniom skóry będziesz mógł odróżnić normalne zmiany od nieprawidłowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czerniak - jak rozpoznać?

W celu dokładnego rozpoznania czerniaka skóry, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich diagnostycznych badań. Wizyta u dermatologa może obejmować:

 • Badanie wzrokowe - Dermatolog dokładnie obejrzy Twoją skórę, badając wszelkie nieprawidłowości w kształcie, kolorze, wielkości i teksturze zmian.

 • Dermatoskopia - Ten nieinwazyjny test obejmuje badanie zmian skórnych przy użyciu narzędzia, zwanego dermatoskopem, który umożliwia lepsze oglądanie naskórka i struktur podskórnych.

 • Biopsja skóry - W przypadku podejrzenia czerniaka, dermatolog może zdecydować się na przeprowadzenie biopsji skóry, w której pobierany jest mały kawałek tkanki w celu laboratoryjnej oceny.

Wczesne rozpoznanie czerniaka skóry daje większe szanse na skuteczne leczenie i wyzdrowienie.

Czerniak - leczenie czerniaka 

Leczenie czerniaka skóry zależy od stadium choroby. W nowych, wczesnych przypadkach czerniaka, można zastosować chirurgiczne usunięcie zmiany. W bardziej zaawansowanych przypadkach, konieczne może być usunięcie zmiany i pobliskich węzłów chłonnych.

W niektórych przypadkach zastosowanie może mieć również immunoterapia lub chemioterapia, które mają na celu zniszczenie komórek nowotworowych lub wzmocnienie układu odpornościowego w zwalczaniu raka skóry. Jednak metody te używane są głównie w zaawansowanych przypadkach czerniaka i wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą.

Profilaktyka czerniaka - jak chronić skórę przed promieniowaniem UV? Zasady profilaktyki czerniaka

Podstawowym sposobem zapobiegania czerniakowi skóry jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Oto kilka prostych zasad, które warto przestrzegać:

 1. Ograniczaj czas przebywania na słońcu - Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach najwyższego nasilenia promieni UV, czyli od 10:00 do 16:00.
 2. Używaj ochrony przeciwsłonecznej - Stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF na odkryte części ciała, co najmniej 20 minut przed wyjściem na słońce. Regularnie nakładaj krem co 2 godziny oraz po pływaniu lub poceniu się.
 3. Noszenie odpowiedniego ubioru - Wybieraj koszule z długim rękawem, kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, aby chronić skórę przed mocnym promieniowaniem słonecznym.
 4. Unikaj solarium - Promieniowanie UV z solarium również może zwiększać ryzyko czerniaka skóry, więc lepiej unikać takiej ekspozycji.

Regularne badanie skóry i konsultacje z dermatologiem pomogą w wczesnym wykryciu ewentualnych zmian. Pamiętaj, że ochrona przed promieniowaniem UV jest kluczowa dla profilaktyki czerniaka skóry.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz