bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Chłoniak: Rodzaje, diagnoza i postęp w terapii. Rokowanie. Nowotwór chłoniak objawy

Blog healthcare

Chłoniak: Rodzaje, diagnoza i postęp w terapii. Rokowanie. Nowotwór chłoniak objawy

Chłoniak jest to rodzaj nowotworu, który rozwijają się w układzie chłonnym. Choć chłoniaki są stosunkowo rzadkim rodzajem raka, to jednak wraz z postępami w dziedzinie medycyny możliwe stają się skuteczniejsze sposoby leczenia. W tym artykule dowiesz się, czym jest chłoniak, jakie jego rodzaje i klasyfikacja, a także o postępach w terapii.

Spis treści

 1. Co to jest chłoniak?
 2. Rak chłoniak - podział i klasyfikacja
 3. Chłoniak - gdzie występuje? Diagnostyka chłoniaka
 4. Chłoniak - przerzuty
 5. Chłoniak - rokowania
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Leczenie chłoniaka - ważne informacje
 8. Objawy chłoniaka - na co zwrocić uwagę?
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 10. Chłoniaki nieziarnicze

Co to jest chłoniak?

Chłoniak to rodzaj nowotworu, który rozwija się w komórkach układu chłonnego. Jest to szereg narządów (w tym m.in. węzły chłonne, śledziona, migdałki) oraz tkanki, które pełnią rolę naturalnego systemu obrony organizmu przed chorobami. Chłoniaki rozwijają się w komórkach tego układu, a do procesu tworzenia się guza przyczyniają się błędy w podziale i rozwoju komórek chłonnych.

Chłoniaki nieziarnicze z komórek T/NK – występujące rzadziej niż chłoniaki z komórek B – charakteryzują się zazwyczaj bardziej agresywnym przebiegiem i są trudniejsze diagnostycznie (obraz morfologiczny i immunofenotypowy często nie wystarcza do rozpoznania zgodnie z klasyfikacją WHO).

Rak chłoniak - podział i klasyfikacja

Istnieje kilka rodzajów chłoniaków, które różnią się od siebie typem komórek, które uległy błędnemu rozwojowi. Z kolei stwierdzenie, jaki rodzaj chłoniaka występuje u pacjenta, pozwala lekarzom przewidzieć rokowanie i wybrać najlepszą terapię. Chłoniaki są klasyfikowane zgodnie z poniższymi rodzajami:

 • Chłoniak Hodgkina
 • Chłoniak z komórek B (non-Hodgkin)
 • Chłoniak z komórek T
 • Chłoniaki niezróżnicowane i zmiennie zróżnicowane.

Chłoniak - gdzie występuje? Diagnostyka chłoniaka

Chłoniaki mogą występować w różnych narządach, jednak najczęściej rozwijają się w węzłach chłonnych. W późniejszych fazach choroby zdarza się, że guz chłoniakowy rozsiewa się do tkanki lub narządów, co może powodować powstawanie guzów w tych miejscach.

Chłoniak mózgu

Chłoniak mózgu, nazywany także pierwotnym chłoniakiem mózgu, to rzadki rodzaj chłoniaka, który rozwija się wewnątrzczaszkowo. Ten rodzaj chłoniaka jest zwykle bardzo agresywny i szybko się rozwija, co utrudnia jego leczenie.

Chłoniak żołądka

Chłoniak żołądka to rodzaj chłoniaka, który rozwija się w błonie śluzowej żołądka. Jest to częsty rodzaj chłoniaka w Azji Wschodniej i Ameryce Łacińskiej, jednak rzadki w Europie i Ameryce Północnej.

Chłoniak mózgu

Chłoniak mózgu, nazywany także pierwotnym chłoniakiem mózgu, to rzadki rodzaj chłoniaka, który rozwija się wewnątrzczaszkowo. Ten rodzaj chłoniaka jest zwykle bardzo agresywny i szybko się rozwija, co utrudnia jego leczenie.

Chłoniak - przerzuty

Chłoniaki mają skłonność do przenoszenia się do innych organów ciała, a przerzuty mogą wpływać na prognozę i leczenie. Często dochodzi do przerzutów do wątroby, płuc, kosci i szpiku kostnego. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest leczenie ogólnoustrojowe, które obejmuje chemioterapię, radioterapię lub terapię skojarzoną.

Chłoniak - rokowania

Rokowanie chłoniaka zależy od klasyfikacji i postępu choroby w momencie rozpoznania. W przypadku chłoniaka Hodgkina wczesne wykrycie choroby zwykle daje dobre rokowanie. Szanse na przeżycie to około 90%. W przypadku chłoniaka non-Hodgkina, rokowanie zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, stadium choroby i typ chłoniaka.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie chłoniaka - ważne informacje

Leczenie chłoniaka jest zależne od wielu czynników, takich jak rodzaj chłoniaka, stadium choroby i ogólny stan zdrowia pacjenta. Jedną z najczęstszych metod leczenia jest chemioterapia, która polega na podawaniu leków przeciwnowotworowych w celu eliminacji komórek nowotworowych. Radioterapia jest również często stosowana, szczególnie jeśli chłoniak jest ograniczony do jednej okolicy ciała. Jeśli chłoniak jest bardziej zaawansowany, pacjenci mogą wymagać przeszczepienia szpiku kostnego. Terapia celowana, tak jak terapia genowa lub terapia przeciwciałami monoklonalnymi, coraz częściej jest stosowana jako metoda leczenia nowotworów krwi. Są również dostępne nowoczesne leki ukierunkowane na konkretne mutacje genów, które są związane z rozwojem chłoniaka. Ważne jest również, aby pacjenci mieli wsparcie emocjonalne i psychologiczne, zarówno od bliskich, jak i specjalistów, aby radzić sobie z trudnościami wynikającymi z choroby i leczenia. Ważne jest, aby pamiętać, że leczenie chłoniaka powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań każdego pacjenta.

Objawy chłoniaka - na co zwrocić uwagę?

Chłoniak to nowotwór, który powstaje w układzie chłonnym. Objawy chłoniaka mogą być różnorodne i zależą od typu choroby oraz stadium jej zaawansowania. Jednym z najczęstszych objawów jest powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza w okolicach pachwin, szyi, podżuchwowej i pachowej. Powiększone węzły chłonne mogą być bezbolesne lub bolesne, a ich wielkość może się zmieniać. Inne objawy chłoniaka to gorączka, utrata masy ciała, nocne poty, zmęczenie, ból kości, swędzenie skóry, powiększenie wątroby i śledziony. W przypadku chłoniaka skóry mogą wystąpić zmiany skórne, takie jak swędzące grudki, guzki, czerwone plamy lub owrzodzenia. Warto zwrócić uwagę na te objawy i skonsultować się z lekarzem, jeśli utrzymują się przez dłuższy czas lub nasilają się. Wczesne rozpoznanie chłoniaka może być kluczowe dla skutecznego leczenia. 

Chłoniaki nieziarnicze

Chłoniaki nieziarnicze to typ nowotworów układu chłonnego, które mogą występować w różnych częściach ciała, takich jak węzły chłonne, śledziona, szpik kostny i migdałki. Chłoniaki nieziarnicze są związane z uszkodzeniem limfocytów B lub T, które są komórkami odpowiedzialnymi za odporność organizmu. Istnieje wiele podtypów chłoniaków nieziarniczych, na przykład chłoniak Hodgkina i chłoniak nieziarniczy typu grudkowego. Objawy chłoniaków nieziarniczych mogą różnić się w zależności od lokalizacji i zaawansowania choroby, jednak najczęściej występującymi objawami są powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, nocne poty, zmęczenie i utrata masy ciała. Diagnoza chłoniaków nieziarniczych opiera się na badaniu fizykalnym, badaniach laboratoryjnych, biopsji węzła chłonnego i badaniach obrazowych. W leczeniu chłoniaków nieziarniczych stosuje się różne metody, takie jak chemioterapia, radioterapia i immunoterapia. Plan leczenia jest dostosowany do indywidualnego przypadku pacjenta i może obejmować różne kombinacje tych metod. Postępy w leczeniu chłoniaków nieziarniczych w ostatnich latach mają pozytywny wpływ na możliwość skutecznej terapii i poprawy wyników prognostycznych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz