bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Chłoniak – objawy. Jakie objawy dają chłoniaki? Nowotwór układu chłonnego - rokowanie

Blog healthcare

Chłoniak – objawy. Jakie objawy dają chłoniaki? Nowotwór układu chłonnego - rokowanie

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o chłoniaku 

Spis treści

 1. Wprowadzenie
 2. Chłoniak – objawy
 3. Chłoniak Burkitta - objawy
 4. Chłoniak u dzieci - objawy
 5. Chłoniak - objawy skórne
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Chłoniak – stopnie zaawansowania
 8. Diagnostyka chłoniaka
 9. Chłoniak – leczenie, jak wygląda?
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 11. Podsumowanie

Wprowadzenie

Chłoniaki są rodzajem nowotworów złośliwych, które powstają w układzie chłonnym. Układ chłonny odpowiada za obronę organizmu przed infekcjami i chorobami. Chłoniaki mogą rozwijać się w różnych częściach ciała, takich jak węzły chłonne, śledziona, szpik kostny czy migdałki. W zależności od rodzaju chłoniaka, objawy mogą się różnić. W tym artykule omówimy najważniejsze objawy charakterystyczne dla chłoniaków.

Chłoniak – objawy

Chłoniak Hodgkina to jedna z najczęstszych postaci chłoniaków. Objawy tego rodzaju chłoniaka mogą obejmować:

Powiększenie węzłów chłonnych

Najczęstszym objawem chłoniaka Hodgkina jest powiększenie węzłów chłonnych, które często jest bezbolesne. Wielkość i liczba powiększonych węzłów może się różnić w zależności od stadium choroby.

Gorączka

Chłoniak Hodgkina może powodować nawracającą gorączkę o nieznanej przyczynie. Gorączka może występować wokół tego samego czasu co powiększenie węzłów chłonnych.

Nocne poty

Osoby cierpiące na chłoniak Hodgkina mogą doświadczać nocnych potów, które są nadmiernym poceniem się w nocy, niezależnie od temperatury otoczenia.

Utrata masy ciała

Chłoniak Hodgkina może prowadzić do utraty masy ciała, pomimo normalnego apetytu i nawyków żywieniowych.

Chłoniak Burkitta - objawy

Chłoniak Burkitta jest inną postacią chłoniaka, która jest rzadka, ale agresywna. Objawy chłoniaka Burkitta mogą obejmować:

Szybkie powiększenie węzłów chłonnych

Chłoniak Burkitta charakteryzuje się szybkim i znacznym powiększeniem węzłów chłonnych, które może prowadzić do występowania bólu.

Ból brzucha

Chłoniak Burkitta często powoduje ból brzucha, który może być umiejscowiony w okolicy jamy brzusznej lub wokół śledziony.

Utrata apetytu

Osoby dotknięte chłoniakiem Burkitta mogą doświadczać utraty apetytu, co może prowadzić do utraty masy ciała.

Wzrost temperatury

Chłoniak Burkitta może być związany z gorączką, która może wystąpić wraz z innymi objawami.

Chłoniak u dzieci - objawy

Chłoniaki u dzieci mogą objawiać się inaczej niż u dorosłych. Ważne jest zwrócenie uwagi na następujące objawy:

Powiększenie węzłów chłonnych

Podobnie jak u dorosłych, jednym z najczęstszych objawów chłoniaków u dzieci jest powiększenie węzłów chłonnych. Węzły mogą być powiększone i twarde, a czasami mogą być także bolesne.

Wzrost temperatury

Podobnie jak u dorosłych, chłoniak u dzieci może powodować wzrost temperatury ciała i gorączkę.

Zmęczenie i utrata apetytu

Chłoniaki u dzieci mogą prowadzić do zmęczenia, utraty apetytu i spadku energii.

Chłoniak - objawy skórne

Niektóre chłoniaki mogą objawiać się na skórze. Objawy skórne chłoniaków mogą obejmować:

Wykwity skórne

Chłoniak skóry może powodować występowanie różnego rodzaju wykwitów, takich jak zmiany skórne, grudki czy owrzodzenia.

Świąd

Chłoniak skóry może być związany ze świądem, który może być uporczywy i nieznośny.

Zmiany koloru skóry

Niektóre chłoniaki skórne mogą powodować zmiany koloru skóry w miejscach zaatakowanych przez chorobę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chłoniak – stopnie zaawansowania

Chłoniak jest rodzajem nowotworu limfoidalnego, który może rozwijać się w różnych obszarach organizmu, takich jak węzły chłonne, grasica, migdałki, śledziona, szpik kostny i inne tkanki limfatyczne. Stopień zaawansowania chłoniaka odzwierciedla stopień rozprzestrzenienia się nowotworu w organizmie i jest kluczowym czynnikiem determinującym prognozę i wybór leczenia. Istnieje kilka systemów klasyfikacji stopnia zaawansowania chłoniaka, jednak najbardziej powszechnie stosowany jest system Staging Ann Arbor. System ten dzieli chłoniak na cztery główne stadia: stadium I, II, III i IV. Stadium I oznacza, że nowotwór ogranicza się do jednego obszaru limfatycznego, natomiast stadium IV oznacza, że nowotwór rozprzestrzenił się na inne narządy lub tkanki poza układem limfatycznym. Stopień zaawansowania ma istotne znaczenie w planowaniu leczenia chłoniaka, przy czym bardziej zaawansowane stadia wymagają zazwyczaj bardziej agresywnego leczenia, takiego jak chemioterapia, radioterapia lub terapia celowana. 

Diagnostyka chłoniaka

Diagnostyka chłoniaka obejmuje wiele różnych metod, które mają na celu ustalenie rodzaju i stadium zaawansowania tej choroby nowotworowej. Początkową fazą diagnozy jest zazwyczaj badanie fizyczne, w tym palpacyjne węzłów chłonnych, a także przeprowadzenie dokładnego wywiadu medycznego. Następnie lekarz może zlecić różnego rodzaju badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MRI) czy pozytonowa tomografia emisyjna (PET). Dodatkowo, wykonywane są również badania laboratoryjne, w tym badanie morfologii krwi, biochemiczne i immunologiczne. W niektórych przypadkach konieczne jest również pobranie próbki tkanki w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego. Na podstawie wyników tych badań możliwe jest określenie typu chłoniaka oraz ocena stopnia zaawansowania choroby. Diagnostyka chłoniaka jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala na ustalenie odpowiedniego planu leczenia oraz przewidywanie rokowań dla pacjenta. Dlatego też, kluczowe jest przeprowadzenie dokładnej i kompleksowej diagnostyki, aby móc zapewnić pacjentowi najlepszą opiekę medyczną. 

Chłoniak – leczenie, jak wygląda?

Chłoniak to nowotwór, który powstaje w komórkach układu chłonnego. Leczenie chłoniaka zależy od jego typu, stadium zaawansowania i ogólnego stanu pacjenta. Najczęściej stosowane metody terapeutyczne to chemioterapia, radioterapia, immunoterapia i terapia celowana. Chemioterapia polega na podawaniu leków przeciwnowotworowych, które mają za zadanie zwalczać komórki nowotworowe. Radioterapia wykorzystuje promieniowanie jonizujące do niszczenia komórek nowotworowych. Immunoterapia ma na celu pobudzenie układu odpornościowego pacjenta w walce z nowotworem. Natomiast terapia celowana polega na stosowaniu leków, które mają na celu skierowane niszczenie komórek nowotworowych. W przypadku zaawansowanego chłoniaka, często stosuje się kombinacje różnych metod terapeutycznych. Leczenie chłoniaka może obejmować także przeszczepienie komórek macierzystych lub przeszczepienie szpiku kostnego. W celu określenia odpowiedniego planu leczenia, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem onkologiem, który dobierze odpowiednie metody terapeutyczne. 

Podsumowanie

Chłoniaki manifestują się różnymi objawami, które mogą być różne w zależności od rodzaju chłoniaka. Ważne jest zidentyfikowanie wczesnych objawów i jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza. Tylko on może postawić odpowiednią diagnozę i przepisać odpowiednie leczenie. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz