Astma - przyczyny, objawy, jak łagodzić ataki? Astma oskrzelowa – objawy,  przyczyny i leczenie naturalne. Astma oskrzelowa – profilaktyka. Objawy astmy alergicznej. Atak astmy - jak pomóc choremu?

Astma - przyczyny, objawy, jak łagodzić ataki? Astma oskrzelowa – objawy,  przyczyny i leczenie naturalne. Astma oskrzelowa – profilaktyka. Objawy astmy alergicznej. Atak astmy - jak pomóc choremu?

Czy wiesz, co to jest astma? To choroba o przewlekłym przebiegu, która może prowadzić do napadów duszności i duszenia się. W tym artykule dowiesz się, czym jest astma, jakie są jej objawy, jakie są przyczyny i sposoby na łagodzenie ataków.

Astma oskrzelowa – co to jest? i jakie są jej objawy?

Astma jest chorobą układu oddechowego, która wpływa na drogi oddechowe i powoduje ich zapalenie. To prowadzi do nadreaktywności tych dróg i skurczów mięśni, co utrudnia swobodne oddychanie. Objawy astmy mogą różnić się w zależności od osoby i stopnia nasilenia choroby, ale najczęściej występujące to:

 • Napady duszności - uczucie braku powietrza, trudności w oddychaniu.
 • Kaszel, zwłaszcza nocny lub rano.
 • Świszczący oddech - charakterystyczne dźwięki podczas oddychania.
 • Ściskanie w klatce piersiowej - uczucie ucisku lub duszenia się.

Astma oskrzelowa – objawy u dorosłych, a u dzieci

Objawy astmy u dorosłych i dzieci mogą się różnić, ponieważ układ oddechowy u dzieci jest jeszcze rozwijający się. U dorosłych częściej występuje przewlekły kaszel, duszności wysiłkowe oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej. U dzieci natomiast dominują napady astmy, które mogą być wywołane m.in. infekcjami górnych dróg oddechowych, alergenami lub wysiłkiem fizycznym.

Jaka jest główna przyczyna astmy?

Główną przyczyną astmy jest zaprzestanie odpowiedniej odpowiedzi immunologicznej przez układ odpornościowy organizmu. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju astmy, takich jak:

 • Czynniki genetyczne - astma często występuje w rodzinach, gdzie istnieje historia tej choroby.
 • Czynniki środowiskowe - czynniki takie jak zanieczyszczenie powietrza, dym tytoniowy, kurz, alergeny, roztocza, grzyby mogą prowadzić do wystąpienia objawów astmy.
 • Czynniki hormonalne - u niektórych kobiet objawy astmy mogą być nasilone w okresie miesiączkowym lub w ciąży.

Astma alergiczna - jak się objawia?

Astma alergiczna to jedna z form astmy, która jest często wywoływana przez alergeny. U osób z astmą alergiczną, wdychanie alergenów, takich jak pyłki roślin, kurz, roztocza, może prowadzić do reakcji alergicznej i nasilenia objawów astmy. Objawy astmy alergicznej mogą obejmować:

 • Nieustający katar, kichanie.
 • Światłowstręt i podrażnienie oczu.
 • Wysypki skórne, swędzenie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy astmę można wyleczyć? Sposoby na łagodzenie objawów

Astma jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że nie można jej w pełni wyleczyć. Jednak istnieją sposoby na łagodzenie objawów i kontrolę choroby. Oto kilka skutecznych strategii:

 • Unikanie czynników wywołujących - jeśli wiesz, że reagujesz na określone alergeny, staraj się unikać ich kontaktu.
 • Regularne przyjmowanie leków - leki przeciwzapalne, rozszerzające oskrzela i przeciwhistaminowe mogą pomóc w kontrolowaniu objawów astmy.
 • Monitorowanie wskaźników oddechowych - prowadzenie dzienniczka astmy i regularne sprawdzanie wskaźników oddechowych (np. wdechów i wydechów) może pomóc w identyfikacji i monitorowaniu nasilenia objawów astmy.

Jak złagodzić objawy astmy atopowej?

Objawy astmy atopowej mogą być złagodzone poprzez odpowiednie leczenie farmakologiczne i zmiany stylu życia. Farmakologiczne leczenie astmy atopowej obejmuje stosowanie leków przeciwzapalnych (takich jak kortykosteroidy wziewne), które zmniejszają zapalenie dróg oddechowych i zmniejszają częstość i nasilenie ataków astmy. Dodatkowo, leki rozszerzające oskrzela mogą być stosowane, aby pomóc w łagodzeniu duszności i utrudnień w oddychaniu. Zmiany stylu życia, które mogą pomóc złagodzić objawy astmy atopowej, obejmują unikanie czynników wywołujących, takich jak alergeny (np. roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt), zanieczyszczenia powietrza i dym papierosowy. Ważne jest również utrzymanie zdrowego stylu życia, takiego jak regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta i unikanie stresu. Regularne kontrolne wizyty u lekarza i stosowanie zaleconych leków są kluczowe w zarządzaniu astmą atopową i złagodzeniu jej objawów. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca