bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

ADHD u dorosłych - diagnoza i jak sobie z tym radzić? ADHD nie kończy się wraz z dzieciństwem. Diagnoza i terapia osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. ADHD u dorosłych – jak sobie radzić?

Blog healthcare

ADHD u dorosłych - diagnoza i jak sobie z tym radzić? ADHD nie kończy się wraz z dzieciństwem. Diagnoza i terapia osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. ADHD u dorosłych – jak sobie radzić?

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ADHD (Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej) to nie tylko problem dzieci i nastolatków. Jest to również zaburzenie, które dotyka dorosłych i może poważnie wpływać na funkcjonowanie osobiste i zawodowe. Diagnoza i radzenie sobie z ADHD w dorosłym życiu mogą być wyzwaniem, ale istnieją skuteczne metody leczenia i strategie samopomocy. W tym artykule dowiesz się więcej na temat objawów ADHD u dorosłych, diagnozowania tego zaburzenia oraz sposobów radzenia sobie z nim.

Spis treści

 1. ADHD u dorosłych: objawy, wyzwania i wpływ na życie codzienne
 2. Diagnoza ADHD u dorosłych
 3. Kto diagnozuje ADHD u dorosłych?
 4. Jak diagnozuje się ADHD u dorosłych?
 5. Leczenie ADHD u dorosłych: terapia behawioralna, farmakoterapia i strategie samopomocy
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Nieleczone ADHD u dorosłych: konsekwencje i skutki dla funkcjonowania osobistego i zawodowego
 8. Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych: strategie samopomocy, organizacja czasu i wsparcie społeczne
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 10. Objawy ADHD u dorosłych osób

ADHD u dorosłych: objawy, wyzwania i wpływ na życie codzienne

ADHD u dorosłych może mieć inne objawy niż u dzieci i nastolatków. Dorosłe osoby z tym zaburzeniem często doświadczają trudności z organizacją, utrzymaniem uwagi i regulacją emocji. Przykładowe objawy ADHD u dorosłych obejmują trudności w planowaniu i wykonywaniu zadań, zapominanie o ważnych terminach, impulsywność, trudności w utrzymaniu odpowiednich relacji interpersonalnych, a także trudności w regulacji emocji, co może prowadzić do napięć w relacjach.

Wpływ ADHD na życie codzienne dorosłej osoby może być znaczący. Trudności w utrzymywaniu uwagi mogą prowadzić do problemów w pracy i zawodowym rozwoju. Chaos i dezorganizacja mogą wpływać na życie domowe i rodzicielskie. Wzmożona impulsywność może prowadzić do szybkich decyzji, które nie zawsze są korzystne. Całościowo, ADHD u dorosłych może wpływać na samoocenę, relacje z innymi oraz ogólne samopoczucie.

Diagnoza ADHD u dorosłych

Kto diagnozuje ADHD u dorosłych?

Diagnozę ADHD u dorosłych najczęściej stawiają specjaliści, takie jak psychiatrzy, psycholodzy, neuropsycholodzy lub lekarze rodzinny. Ważne jest znalezienie specjalisty, który ma doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu ADHD u dorosłych.

Jak diagnozuje się ADHD u dorosłych?

Proces diagnozowania ADHD u dorosłych jest złożony i wymaga czasu. W diagnozie ADHD istotne jest zidentyfikowanie objawów, które przetrwały z dzieciństwa oraz wykluczenie innych możliwych przyczyn tych objawów. Specjalista może poprosić o szczegółowy wywiad dotyczący objawów, a także zebrać informacje od innych osób, takich jak członkowie rodziny czy bliscy. Często stosuje się także testy psychologiczne i neuropsychologiczne, które pomagają ustalić diagnozę.

Leczenie ADHD u dorosłych: terapia behawioralna, farmakoterapia i strategie samopomocy

Leczenie ADHD u dorosłych może obejmować różne metody, zależnie od indywidualnych potrzeb. Istnieją trzy główne podejścia do leczenia ADHD u dorosłych: terapia behawioralna, farmakoterapia i strategie samopomocy.

Terapia behawioralna może być skutecznym narzędziem w leczeniu ADHD u dorosłych. Często wykorzystuje się techniki edukacyjne i treningi umiejętności, które pomagają osobom z ADHD w radzeniu sobie z trudnościami w organizacji, koncentracji i regulacji emocji.

Farmakoterapia, czyli stosowanie leków, może być także skutecznym sposobem leczenia ADHD u dorosłych. Wiele leków jest dostępnych na rynku i może być przepisanych przez specjalistę. Ważne jest monitorowanie efektów ubocznych i dostosowanie dawki pod nadzorem lekarza.

Strategie samopomocy mogą również być ważnym elementem radzenia sobie z ADHD u dorosłych. Tego rodzaju strategie obejmują organizację czasu, przygotowanie planów i list zadań, unikanie rozpraszaczy oraz wzmocnienie zdrowego stylu życia, takiego jak odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna i wystarczająca ilość snu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Nieleczone ADHD u dorosłych: konsekwencje i skutki dla funkcjonowania osobistego i zawodowego

Jeśli ADHD u dorosłych pozostaje niezdiagnozowane i nieleczone, może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Osoby z nieleczoneym ADHD często mają trudności w utrzymaniu stabilnej pracy i mogą doświadczać problemów finansowych. Problemy ze skupieniem uwagi i organizacją mogą także wpływać na relacje oraz zdolność utrzymywania zdrowego trybu życia. Może to prowadzić do pogorszenia samooceny, napięć w relacjach i w konsekwencji do możliwości rozwoju depresji i innych problemów emocjonalnych.

Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych: strategie samopomocy, organizacja czasu i wsparcie społeczne

Ważne jest, aby osoba dorosła z ADHD znała i stosowała strategie samopomocy, które mogą pomóc jej w codziennym funkcjonowaniu. Oto kilka przykładów:

 • Tworzenie planów dnia i listy zadań, aby pomóc w organizacji i pamiętaniu o obowiązkach.
 • Praca nad umiejętnościami zarządzania stresem i regulacji emocji, na przykład przez medytację lub terapię poznawczo-behawioralną.
 • Unikanie rozpraszaczy i stwarzanie sprzyjającego środowiska pracy oraz nauki.
 • Znajdowanie wsparcia społecznego, takiego jak grupy wsparcia dla osób z ADHD lub terapia indywidualna.

Objawy ADHD u dorosłych osób

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) to zaburzenie neurobehawioralne, które charakteryzuje się trudnościami w koncentracji, nadmierną impulsywnością i niepokojem. Często uważa się, że ADHD dotyczy głównie dzieci, jednak coraz częściej diagnozuje się je również u dorosłych. Objawy ADHD u dorosłych mogą być różne, ale najczęściej obejmują problemy z organizacją, trudności w zatrzymywaniu uwagi, impulsywność i niemożność kontrolowania emocji. Osoby dorosłe z ADHD mogą mieć trudności w utrzymaniu pracy, relacji interpersonalnych i samodzielnego funkcjonowania. Mogą być również niezorganizowane, zapominalskie i impulsywne, co wpływa na ich codzienne życie. Często odczuwają także poczucie niespójności, braku motywacji i chronicznego zmęczenia. Jeżeli objawy te utrzymują się przez dłuższy czas i powodują trudności w życiu codziennym, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. ADHD u dorosłych można skutecznie zarządzać poprzez terapię behawioralną, farmakoterapię oraz edukację pacjenta w zakresie strategii radzenia sobie z objawami. 

Podsumowując, ADHD u dorosłych to poważne zaburzenie, które może mieć duży wpływ na życie jednostki. Diagnoza i radzenie sobie z ADHD może być wyzwaniem, ale istnieją skuteczne metody leczenia i strategie samopomocy. Ważne jest, aby osoba dorosła z ADHD szukała pomocy u odpowiednich specjalistów i stosowała odpowiednie techniki radzenia sobie z tym zaburzeniem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz