Świerzb: Objawy, leczenie i sposoby zapobiegania. Jak wygląda Świerzb – objawy i leczenie. Świerzb – przyczyny i diagnostyka

Świerzb: Objawy, leczenie i sposoby zapobiegania. Jak wygląda Świerzb – objawy i leczenie. Świerzb – przyczyny i diagnostyka

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacja dotyczące świerzbu

Jakie są objawy świerzbu? Świerzb – objawy Jak wygląda świerzb?

Świerzb, znany także jako wszawica, to pasożytnicza infekcja skóry wywoływana przez świerzba ludzkiego. Objawy świerzbu mogą różnić się w zależności od indywidualnej reakcji organizmu, ale najczęstsze objawy to:

 • Intensywny świąd, który może nasilać się zwłaszcza w nocy lub po gorącej kąpieli.
 • Widoczne ścieżki (strzępki) wywołane przez świerzb, które są niewielkimi czerwonymi liniami na skórze, zwłaszcza w okolicy nadgarstków, pomiędzy palcami, na łokciach, plecach, piersiach i genitaliach.
 • Małe bąbelki lub grudki na skórze, zwłaszcza wokół ścieżek świerzbowych.

Z czym można pomylić świerzb?

Świerzb może być pomyłkowo zdiagnozowany jako inne schorzenia skórne, takie jak alergie, egzema lub pokrzywka. Ze względu na podobne objawy, pomyłka często występuje. Warto jednak wiedzieć, że świerzb jest zwykle bardziej intensywny w nocy i może obejmować specyficzne obszary, takie jak skóra między palcami, nadgarstki, łokcie i genitalia. Jeśli masz podejrzenia co do swojej diagnozy, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie postawić właściwą diagnozę.

Skąd się bierze świerzb?

Świerzbowiec, pasożyt odpowiedzialny za wywoływanie świerzbu, przenosi się z osoby zarażonej na inną osobę podczas bezpośredniego kontaktu skóra w skórę lub przez bezpośredni kontakt z zarażonymi przedmiotami, takimi jak ubrania, pościel, ręczniki czy meble tapicerowane. Świerzb jest bardzo zaraźliwy i często występuje w warunkach, gdzie wielu ludzi mieszka w bliskim kontakcie, takich jak szkoły, obozy, więzienia czy schroniska.

Czym leczyć świerzb? Świerzb – leczenie. Leki na świerzb

Leczenie świerzbu polega na eliminacji świerzbowców, zwalczaniu objawów i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się infekcji. Oto kilka skutecznych metod leczenia:

1. Leki przeciwpasożytnicze

Lekarz może przepisać leki przeciwpasożytnicze, takie jak permetryna, benzoynobutynianek czy kwas borowy, w postaci maści, żelu lub kremu do stosowania miejscowego. Te preparaty mają zdolność zabijania świerzbowców i hamowania ich wzrostu. Ważne jest, aby dokładnie stosować się do instrukcji lekarza i kontynuować leczenie przez zalecany okres czasu.

2. Leczenie objawowe

Aby złagodzić świąd i zmniejszyć dyskomfort, można stosować kremy i maści przeciwświądowe, takie jak hydrokortyzon. Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, takich jak difenhydramina, może również pomóc w łagodzeniu świądu i zmniejszeniu reakcji alergicznych.

3. Środki na dezynfekcję i czyszczenie

Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się świerzba, ważne jest utrzymanie czystości i dezynfekcja. Pranie w wysokiej temperaturze (co najmniej 60°C) wszystkich ubrań, pościeli i ręczników, których używała zarażona osoba, pomaga zabić świerzbowce. Również dezynfekcja przedmiotów, takich jak meble, materace czy zabawki, które mogą być zainfekowane, jest ważnym krokiem w leczeniu i zapobieganiu dalszemu rozprzestrzenianiu się świerzba.

Sposoby zapobiegania świerzbowi

Aby zapobiec zarażeniu się świerzbowcem, ważne jest zachowanie higieny osobistej i podejmowanie odpowiednich środków ostrożności. Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w zapobieganiu świerzbowi:

 • Unikaj bezpośredniego kontaktu skóra w skórę z osobami zarażonymi świerzbowcem.
 • Unikaj dzielenia się osobistymi przedmiotami, takimi jak ubrania, ręczniki czy pościel, z innymi osobami.
 • Regularnie pranie ubrań, pościeli i ręczników w wysokiej temperaturze (co najmniej 60°C).
 • Ogólna dezynfekcja mebli, materacy i przedmiotów, które mogą być zarażone poprzez regularne czyszczenie i stosowanie odpowiednich środków dezynfekcyjnych.

Pamiętaj, że zapobieganie świerzbowi jest kluczowe, szczególnie w sytuacjach, gdzie istnieje ryzyko bliskiego kontaktu ze zwiększoną liczbą osób, na przykład w schroniskach, placówkach oświatowych czy zakładach penitencjarnych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Domowe sposoby na świerzb

Świerzb to powszechna choroba skóry, która wywołuje swędzenie, zaczerwienienie i wysypkę na skórze. Jeśli nie podjęte zostaną odpowiednie działania, świerzb może się rozprzestrzeniać i powodować dużo dyskomfortu. Domowe sposoby mogą pomóc w łagodzeniu objawów i przyspieszeniu gojenia. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest stosowanie maści lub kremów zawierających siarkę, które zmniejszają swędzenie i działają przeciwzapalnie. Innym domowym sposobem jest korzystanie z olejku eterycznego z drzewa herbacianego, który działa przeciwzapalnie i przeciwdziała rozprzestrzenianiu się świerzbu. Ważne jest również utrzymanie czystości w domu, częste pranie pościeli i ręczników oraz dezynfekcja przedmiotów osobistych. Należy również wymienić ubrania, by uniknąć ponownej infekcji. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą ulgi, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który może przepisać odpowiednie leki i kremy przeciwwirusowe. 

Test na obecność świerzbu – na czym polega i kiedy się go wykonuje? Diagnostyka i badania

Test na obecność świerzbu polega na pobraniu próbki skórnej do badania mikroskopowego pod kątem obecności roztoczy odpowiedzialnych za infekcję. Próbka jest zwykle pobierana ze zmienionego obszaru skóry, na przykład z odcisku roznoszonego świerzbu. Wykonuje się go w przypadku podejrzenia zakażenia świerzbowcowym roztoczem. Objawami mogą być intensywny świąd skóry, występowanie drobnych czerwonych grudek, a także zagrubienia, linii i bąbli na skórze. Test na obecność świerzbu jest szczególnie wskazany w przypadku wystąpienia tych objawów u pacjenta, który miał kontakt z osobą zakażoną świerzbowcem lub przebywał na terenie, gdzie jest większe ryzyko infekcji. Jest to również zalecane dla osób, które mieszkają w zbiorowiskach zamkniętych, takich jak domy opieki, schroniska czy więzienia, gdzie istnieje większe ryzyko przeniesienia zarazka. Test można wykonać u dermatologa, który dokładnie zbada skórę i pobierze próbkę. Cała procedura jest zwykle bezbolesna i trwa około kilkunastu minut. 

Gdzie występuje świerzb? 

Świerzb, zwany również świerzbią, to choroba skóry wywołana przez pasożytnicze roztocza zwane świerzbowcami. Ten problem zdrowotny jest powszechnie spotykany na całym świecie, zwłaszcza w miejscach o dużym skupisku ludzi i słabych warunkach higienicznych. Głównym źródłem zakażenia świerzbem są bezpośrednie kontakty zarażonych osób lub przedmiotów, takich jak ubrania, pościel czy ręczniki. Choroba często rozprzestrzenia się w miejscach takich jak szkoły, przedszkola, więzienia czy ośrodki dla uchodźców. Zwłaszcza zarażenie świerzbem jest prawdopodobne w przypadku długotrwałego bezpośredniego kontaktu skórnego, jak podczas snu z zakażonym partnerem lub wspólnego korzystania z łóżka lub kanapy. Świerzb może występować na dowolnej części ciała, ale najczęściej dotyka skórę zgięć między palcami, nadgarstków, łokci, pach, klatki piersiowej czy genitaliów. Objawami świerzbu są m.in. intensywne swędzenie, pojawienie się wysypki, zmiany skórne oraz owrzodzenia w wyniku drapania. W celu leczenia zaleca się stosowanie odpowiednich leków na receptę, które mogą pomóc w zwalczaniu roztoczy i łagodzeniu objawów.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca