Migrena - objawy w różnych typach choroby. Migrena – objawy, których nie sposób przeoczyć. Migrena – przyczyny, objawy, sposoby leczenia 

Migrena - objawy w różnych typach choroby. Migrena – objawy, których nie sposób przeoczyć. Migrena – przyczyny, objawy, sposoby leczenia 

Sprawdź jakie są najpopularniejsze objawy migreny

Migrena - Gdzie boli? Charakterystyczne objawy bólu

Migrena jest zaburzeniem neurologicznym charakteryzującym się nawracającymi napadami silnego bólu głowy. Objawy migreny mogą występować z różnym nasileniem i trwać od kilku godzin do kilku dni. W zależności od typu migreny, ból może lokalizować się w różnych częściach głowy. Charakterystyczne objawy migreny obejmują jednostronny ból pulsujący, nasilający się podczas aktywności fizycznej, wrażliwość na światło, dźwięk i zapachy oraz nudności i wymioty.

Migrena oczna - Objawy i specyfika migreny związanej z oczami

Innym typem migreny jest migrena oczna, znana także jako migrena z aurą wzrokową. Migrena oczna charakteryzuje się tym, że poprzedza ją okres, zwany aurą, podczas którego pojawiają się zaburzenia widzenia. Objawy migreny ocznej mogą obejmować powtarzające się migotanie przed oczami, rozmazywanie obrazu, postrzeganie błysków świetlnych, a także utratę pola widzenia na pewien czas. Atak bólu głowy występuje zazwyczaj po okresie aury i może trwać od kilku godzin do dwóch dni.

Migrena z aurą - Co to jest i jakie objawy ją charakteryzują?

Migrena z aurą jest jednym z podtypów migreny, który charakteryzuje się występowaniem aur przed bólem głowy. Aura to okres przedmigrenowy, który może trwać od kilku minut do godziny. Objawy aury są zróżnicowane i mogą obejmować zaburzenia widzenia, mrowienie lub osłabienie kończyn, trudności z mówieniem, a nawet zaburzenia świadomości. Aura zwykle ustępuje samoistnie przed wystąpieniem bólu głowy. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszyscy pacjenci z migreną doświadczają aury.

Migrena szyjna - Objawy bólu związane z migreną w okolicach szyi

Migrena szyjna to specyficzny rodzaj migreny, który charakteryzuje się bólem głowy zlokalizowanym głównie w okolicach karku i szyi. Ból może promieniować do innych części głowy i być nasilany ruchem szyi. Inne objawy to mrowienie lub drętwienie w okolicach szyi, sztywność mięśni szyi oraz trudności w utrzymaniu głowy w jednej pozycji przez dłuższy czas. Migrena szyjna może być związana z napięciem mięśni szyi lub zaburzeniami struktur kręgosłupa szyjnego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Migrena hormonalna - Jakie objawy mogą występować i jak ją rozpoznać?

Migrena hormonalna jest związana z cyklem hormonalnym u kobiet. Najczęściej występuje w okresie przed miesiączkowym lub w okresie menopauzy. Objawy migreny hormonalnej mogą być podobne do innych typów migreny, takich jak ból głowy, wrażliwość na światło i dźwięk, nudności i wymioty. Jednak u niektórych kobiet mogą występować dodatkowe objawy, takie jak obrzęk wrażliwych piersi, zmiany nastroju, zawroty głowy i zmęczenie. Ważne jest zauważenie związków między bólami głowy a okresem menstruacyjnym, aby pomóc w rozpoznaniu migreny hormonalnej.

Na czym opiera się rozpoznanie migreny? 

Rozpoznanie migreny opiera się na ocenie objawów i wykluczeniu innych możliwych przyczyn bólów głowy. Lekarz przeprowadza dokładne wywiady medyczne oraz badania fizyczne, aby postawić diagnozę migreny. Oto główne kroki, na których opiera się rozpoznanie migreny:

 1. Wywiad medyczny: Lekarz zadaje pacjentowi szereg pytań dotyczących objawów bólów głowy, ich częstotliwości, nasilenia, czasu trwania, czynników wyzwalających, a także innych ewentualnych objawów towarzyszących migrenie. Ważne jest dostarczenie dokładnych informacji na ten temat.
 2. Badanie fizyczne: Lekarz przeprowadza badanie fizyczne, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny bólów głowy oraz ocenić ewentualne objawy neurologiczne.
 3. Kryteria diagnostyczne: Rozpoznanie migreny opiera się często na spełnieniu określonych kryteriów diagnostycznych. Najczęściej stosowanymi kryteriami diagnostycznymi dla migreny są kryteria Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy (International Headache Society - IHS). Według tych kryteriów, migrena może być klasyfikowana jako migrena bez aur, migrena z aurą, migrena chroniczna i inne rodzaje migreny.
 4. Testy dodatkowe: W większości przypadków migreny nie wymagają dodatkowych testów diagnostycznych, takich jak badania obrazowe głowy. Jednak w przypadkach, gdy istnieje podejrzenie innych przyczyn bólów głowy (na przykład guz mózgu), lekarz może zlecić badania dodatkowe, takie jak tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI).
 5. Monitorowanie bólów głowy: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić prowadzenie dziennika migrenowego, w którym pacjent zapisuje dane na temat wystąpienia migreny, jej objawów, potencjalnych czynników wyzwalających i sposobu leczenia. To może pomóc w dokładniejszym zrozumieniu migreny i jej zarządzaniu.

Podsumowując, rozpoznanie migreny opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym, badaniu fizycznym, spełnieniu kryteriów diagnostycznych oraz wykluczeniu innych przyczyn bólów głowy. Jeśli masz podejrzenia dotyczące migreny lub doświadczasz powtarzających się bólów głowy, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który może pomóc w postawieniu właściwej diagnozy i opracowaniu planu leczenia.

Zakończenie

Migrena jest kompleksowym zaburzeniem neurologicznym, które może przybierać różne formy i objawy. Najważniejsze jest, aby poznać swoje własne objawy i rozpoznać, w jaki sposób migrena wpływa na codzienne życie i dobre samopoczucie. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na migrenę, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca