Glistnica: Poznaj przyczyny, objawy i skuteczne strategie zwalczania tej pasożytniczej infekcji. Leczenie zakażenia pasożytami. Glista ludzka 

Glistnica: Poznaj przyczyny, objawy i skuteczne strategie zwalczania tej pasożytniczej infekcji. Leczenie zakażenia pasożytami. Glista ludzka 

Pasożyty to organizmy, które żyją kosztem innych organizmów. Jednym z takich pasożytów jest glista ludzka, która wywołuje chorobę zwaną glistnicą. Ta choroba jest najczęściej występującą pasożytniczą infekcją u ludzi na całym świecie, a jej objawy są nieprzyjemne i często mylone z innymi chorobami. W tym artykule dowiesz się, co to jest glistnica, jakie są jej przyczyny i objawy, a także jak można ją leczyć i chronić się przed nią.

Glistnica - przyczyny choroby?

Przyczyną glistnicy jest zakażenie robakami o nazwie glista ludzka (Ascaris lumbricoides). Te robaki są bardzo liczne, zwykle mają długość około 30 cm i mogą żyć w jelitach człowieka przez wiele miesięcy lub nawet lat. Zakażenie następuje poprzez zjedzenie jaj pasożyta, które znajdują się w ziemi lub w skażonej wodzie lub jedzeniu. Glista ludzka jest najczęstszą przyczyną glistnicy u ludzi.

Glistnica - objawy

Objawy glistnicy mogą się znacznie różnić. U niektórych osób infekcja nie wywołuje żadnych objawów, podczas gdy u innych może powodować poważne objawy. Objawy glistnicy można podzielić na wczesne i późne.

Glistnica ludzka u dorosłych

Wczesne objawy to zwykle lekki ból brzucha, nudności i wymioty oraz biegunka. Gdy robaki przenoszą się przez inne części ciała, jak płuca, mogą pojawić się kaszel i duszności. W kolejnej fazie choroby, robaki pojawiają się w stolcu, co powoduje odczuwane przez pacjenta swędzenie w okolicy odbytu.

Glistnica u dziecka

U dzieci objawy glistnicy mogą być łagodne lub niepozorne, a mogą obejmować ból brzucha, nudności, wymioty i zmniejszoną apetyt. Dzieci mogą być bardziej narażone na glistnicę, ponieważ zwykle kontaktują się z glebą, w której znajdują się jaja pasożyta, a także zaniedbują trening higieniczny, zwiększając tym samym ryzyko infekcji.

Glistnica - profilaktyka - jak się chronić przed zakażeniem?

Najlepszym sposobem zapobiegania glistnicy jest dbanie o higienę osobistą i żywienie się zdrową dietą. Oto kilka przydatnych wskazówek:

 • Unikaj kontaktu z ludźmi, którzy są zakażeni glistnicą.
 • Myj ręce regularnie wodą i mydłem, szczególnie przed jedzeniem i gotowaniem oraz po skorzystaniu z toalety.
 • Pij tylko wodę z podanego źródła, najlepiej po uprzednim przegotowaniu.
 • Korzystaj z toalety w budynkach publicznych.
 • Przed jedzeniem, umyj owoce i warzywa.
 • Ogranicz kontakt ze zwierzętami, np. psami i kotami, które mogą być nosicielami glisty ludzkiej.

Glistnica - Leczenie zakażenia pasożytami 

Leczenie glistnicy zwykle polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych. Leki te zabijają robaki i usuwają je z układu pokarmowego. Najczęściej stosowane leki to mebendazol, albendazol i pyrantel pamoat. W przypadku odnalezienia robaków u dziecka, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Można również stosować środki naturalne, takie jak kąpiele mleczne, w których składnikami są ciepła woda, sól i woda utleniona. Tkorki z usiekategorii pomagają usunąć robaki z organizmu, lecz ich skuteczność nie jest pewna.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie objawy mogą sygnalizować obecność pasożytów?

Obecność pasożytów w organizmie może objawiać się różnymi symptomami. W przypadku pasożytów jelitowych, często występują dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak ból brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcia, nudności czy wymioty. Wydzielanie się pasożytów może prowadzić do widocznych zmian w stolcu, takich jak obecność jaj pasożytów lub ich segmentów. Niektóre pasożyty mogą powodować przewlekłe zmęczenie, utratę apetytu, osłabienie organizmu czy utratę masy ciała. Obecność pasożytów może także prowadzić do skórnych objawów, takich jak swędzenie, rumień czy wysypka. Inne możliwe sygnały to bóle mięśni i stawów, złe samopoczucie, drażliwość czy problemy ze snem. W niektórych przypadkach pasożyty mogą również wpływać na układ oddechowy, powodując kaszel, duszności czy katar. W przypadku wystąpienia którychkolwiek z tych objawów, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca