Borelioza - objawy, diagnostyka i leczenie. Diagnostyka boreliozy. Borelioza – objawy i postacie

Borelioza - objawy, diagnostyka i leczenie. Diagnostyka boreliozy. Borelioza – objawy i postacie

Borelioza jest chorobą bakteryjną, która jest przenoszona przez ukąszenie kleszcza. Objawy boreliozy są różne, a w początkowym stadium choroby często nie występują. W artykule dowiesz się, jakie są objawy boreliozy, jak przebiega diagnostyka i jakie są skuteczne sposoby leczenia.

Borelioza - co to jest?

Borelioza jest chorobą bakteryjną, którą wywołują bakterie Borrelia. Bakterie te są przenoszone na człowieka przez ukąszenie kleszcza zarażonego boreliozą. Choroba ta występuje najczęściej w okresie letnim i jesienią.

Jak się diagnozuje boreliozę? Badania na boreliozę 

Diagnostyka boreliozy jest skomplikowana i wymaga specjalistycznych badań. Najskuteczniejszą metodą diagnostyki jest badanie krwi pod kątem obecności przeciwciał przeciwko bakterii Borrelia. W początkowym okresie choroby, badanie to może nie wykryć infekcji. W takim przypadku lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, aby potwierdzić diagnozę boreliozy.

Coraz bardziej popularne są również testy wykonywane urządzeniami analityczno-pomiarowymi takimi jak Mezator M1 będącym co prawda urządzeniem stosowanym przez diagnostów medycyny alternatywnej jednak mogącym pochwalić się dużym odsetkiem wykrywalności boreliozy.

Borelioza - objawy

Objawy boreliozy są bardzo zróżnicowane i mogą występować w różnych okresach choroby. W początkowej fazie boreliozy objawy mogą być niespecyficzne i obejmować:

 • Gorączkę,
 • Bóle mięśni i stawów,
 • Zmęczenie,
 • Dreszcze.

W późniejszych fazach choroby mogą pojawić się objawy specyficzne dla boreliozy:

Borelioza - rumień

Charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień. Rumień to zaczerwienienie skóry w miejscu ukąszenia kleszcza, które rozwija się około 7-14 dni po ukąszeniu. Rumień ma kolisty kształt i zwykle ma średnicę większą niż 5 cm. Rumień zwykle nie swędzi ani nie boli, ale może być ciepły w dotyku.

Borelioza stawowa

Borelioza stawowa jest jednym z powikłań boreliozy. Choroba ta prowadzi do zapalenia stawów, które często obejmuje duże stawy, takie jak kolana. Objawy boreliozy stawowej obejmują:

 • Bóle stawów,
 • Obrzęk stawów,
 • Ograniczenie ruchomości stawów.

Czy borelioza jest uleczalna? Leczenie boreliozy

Borelioza jest chorobą, która może być wyleczona, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana i odpowiednio leczona. W większości przypadków leczenie boreliozy obejmuje antybiotyki, takie jak doksycyklina lub amoksycylina, które należy brać przez kilka tygodni. W przypadku boreliozy stawowej i neuroboreliozy leczenie może wymagać hospitalizacji i stosowanie antybiotyków pozajelitowych.

Diagnostyka boreliozy

Diagnostyka boreliozy, czyli choroby zakaźnej wywołanej przez bakterie Borrelia, może być skomplikowana z powodu zróżnicowanych objawów oraz różnorodności testów diagnostycznych. Oto ogólny przegląd procesu diagnostycznego boreliozy:

 1. Objawy i Historia Medyczna: W przypadku podejrzenia boreliozy, lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny, pytając o objawy, które pacjent obserwuje. Borelioza może objawiać się różnymi dolegliwościami, w tym zmianami skórnymi, bólami stawów, gorączką, zmęczeniem i innymi objawami neurologicznymi.
 2. Testy Serologiczne: Najczęściej stosowanymi testami diagnostycznymi są testy serologiczne, które wykrywają przeciwciała przeciwko bakteriom Borrelia w surowicy krwi. Istnieją dwa główne rodzaje testów serologicznych:
 • ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay): To pierwszy etap testowania. Wykrywa obecność przeciwciał przeciwko Borrelia w surowicy. Pozytywny wynik ELISA wymaga potwierdzenia bardziej specyficznym testem.
 • Western Blot: Jeśli wynik ELISA jest pozytywny lub niejednoznaczny, przeprowadza się test Western Blot, który pozwala na identyfikację konkretnych przeciwciał przeciwko różnym białkom bakterii Borrelia.
 1. Ocenianie Wyników: Interpretacja wyników testów serologicznych może być trudna ze względu na możliwość występowania wyników fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych. Lekarz musi wziąć pod uwagę wyniki badań, objawy kliniczne oraz historię medyczną pacjenta.
 2. Badania Dodatkowe: W niektórych przypadkach, szczególnie gdy borelioza ma objawy neurologiczne, mogą być przeprowadzane dodatkowe badania, takie jak badania płynu mózgowo-rdzeniowego czy obrazowanie metodami radiologicznymi, aby ocenić ewentualne uszkodzenia neurologiczne.
 3. Rozpoznanie Kliniczne: Borelioza jest trudna do zdiagnozowania tylko na podstawie wyników testów, ponieważ przeciwciała przeciwko Borrelia mogą być obecne nawet po przebytej infekcji. Rozpoznanie kliniczne opiera się na zestawieniu wyników badań, objawów pacjenta i historii medycznej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Borelioza - badania i szczepienie

Najlepszym sposobem ochrony przed boreliozą jest unikanie ukąszeń kleszczy. Ochronę tę można osiągnąć poprzez noszenie odpowiedniego ubioru, stosowanie repelentów i unikanie obszarów, w których występują kleszcze. Obecnie dostępne są także szczepienia przeciwko boreliozie, które są skuteczne w prewencji choroby.

Czy badania należy wykonać, jeśli występuje rumień wędrujący?

Tak, jeśli występuje rumień wędrujący, który jest charakterystycznym objawem boreliozy, zdecydowanie warto przeprowadzić badania w celu potwierdzenia lub wykluczenia tej choroby. Rumień wędrujący jest wyraźnym oznaczeniem infekcji bakteriami Borrelia, które są przyczyną boreliozy. Jest to czerwona lub różowa plamka o centralnym odbarwieniu, która może stopniowo się powiększać i rozszerzać się w charakterystyczny sposób.

Proces diagnostyczny boreliozy w przypadku obecności rumienia wędrującego może wyglądać następująco:

 1. Konsultacja Lekarska: Jeśli zauważysz rumień wędrujący na swojej skórze, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza. Lekarz oceni wygląd rumienia oraz przeprowadzi wywiad dotyczący innych objawów i ewentualnych czynników ryzyka.
 2. Testy Serologiczne: Lekarz może zlecić testy serologiczne, takie jak ELISA i Western Blot, w celu wykrycia przeciwciał przeciwko Borrelia w surowicy krwi. Wykonanie tych testów jest ważne, aby potwierdzić obecność infekcji.
 3. Obserwacja i Leczenie: W niektórych przypadkach, lekarz może podjąć decyzję o natychmiastowym podjęciu leczenia antybiotykami na podstawie obecności charakterystycznego rumienia wędrującego i potencjalnego ryzyka dalszego rozwoju choroby.
 4. Monitorowanie Objawów: Jeśli diagnoza boreliozy zostanie potwierdzona lub jeśli rozpoczęto leczenie, ważne jest monitorowanie objawów i reakcji na terapię. W przypadku jakichkolwiek zmian lub nawrotu objawów, ważne jest skontaktowanie się z lekarzem.

Wczesne wykrycie i leczenie boreliozy, szczególnie po wystąpieniu rumienia wędrującego, jest kluczowe, aby zapobiec powikłaniom. Rumień wędrujący jest typowym objawem, ale nie zawsze występuje u każdej osoby z boreliozą. Dlatego też, jeśli wystąpią inne objawy, takie jak bóle stawów, gorączka czy objawy neurologiczne, również warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić odpowiednie badania.

Czy oprócz badania przeciwciał są inne testy na boreliozę?

Tak, oprócz testów na przeciwciała przeciwko bakteriom Borrelia, istnieją także inne testy diagnostyczne, które mogą być wykorzystane w celu potwierdzenia lub wykluczenia boreliozy. Oto kilka dodatkowych testów, które mogą być stosowane:

 1. Testy PCR (Polymerase Chain Reaction): Testy PCR pozwalają na wykrycie materialnej obecności DNA bakterii Borrelia w próbkach tkanki, płynu mózgowo-rdzeniowego czy innych ciałach. Są stosunkowo bardziej precyzyjne i mogą pomóc w potwierdzeniu obecności bakterii wczesnym etapie infekcji, zwłaszcza jeśli testy serologiczne nie są jeszcze pozytywne.
 2. Badania Płynu Mózgowo-Rdzeniowego: Jeśli podejrzewa się boreliozę neurologiczną, przeprowadzenie badania płynu mózgowo-rdzeniowego może pomóc w identyfikacji obecności bakterii Borrelia lub oznak zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
 3. Badania Obrazowe: W przypadku powikłań neurologicznych związanych z boreliozą, takich jak zapalenie mózgu czy nerwów, mogą być przeprowadzone badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (CT), aby ocenić uszkodzenia i zmiany w układzie nerwowym.
 4. Badania Biopsji Skórnej: W niektórych przypadkach, szczególnie w późnych stadiach boreliozy, biopsja skóry z obszaru rumienia wędrującego lub zmiany skórnej może pomóc w potwierdzeniu obecności bakterii.
 5. Kultura Bakterii: Wyhodowanie bakterii Borrelia w kulturze jest trudne i rzadko stosowane w rutynowej diagnostyce, ale może być użyteczne w pewnych przypadkach.

Warto zaznaczyć, że interpretacja wyników testów boreliozy może być skomplikowana ze względu na możliwość fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych wyników. Lekarz powinien wziąć pod uwagę wyniki testów, objawy pacjenta i historię medyczną w celu dokładnego rozpoznania. Jeśli istnieje podejrzenie boreliozy, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który dobierze odpowiednie testy diagnostyczne i podejmie właściwe działania.

Podsumowanie

Borelioza jest chorobą bakteryjną przenoszoną przez kleszcze. Objawy boreliozy są różne, a w początkowym okresie choroby często nie występują. Skuteczne leczenie boreliozy obejmuje długotrwałe stosowanie antybiotyków, a borelioza stawowa i neuroborelioza wymagają hospitalizacji. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed boreliozą jest unikanie ukąszeń kleszczy, noszenie odpowiedniego ubioru i stosowanie repelentów.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca